Stropy

Autor: Roman Dvořák (1 příspěvek)
Kategorie: Hrubá stavba
2. 1. 2014
8 komentářů
Dotaz

Zdravím všechny stavebníky,

mám takovou prozbu přemyšlím o stavbě nízkopodlažního bungalovu a nevím si rady se stropem,když bych časem chtěl stavět v podkroví jednu místnost jako pokoj.Bude stačit když se postaví nosná zed a na to se položí blízko sebe dřevěné krovy a na to fošny a zaklopí se to sádrokartonem???Myslím si že mě to vyjde levněji než to stavět z MAIKA třeba se pletu.Děkuji za komentáře

viz foto

Přílohy

Podpery_stropu_1z2.JPG
Chuchmi

Chuchmi30. 11. 2016 18:06:29

Jako parozábranu mám ty OSB Airstopfinish.

Martin

Martin29. 11. 2016 3:18:01

No a je důvod to zafixovat? Jasně že by tam mohlo něco fouknout a hned to tam bude jako v "mlýnici" :-) ale nebude lepší spíše zabezpečit detail u podzednice aby tam nic nefouklo? (podbití, atd..). Jinak mne napadá nějaké ředidlo, které sice polyš rozleptá, ale současně i rozleptané kousky slepí, nebo pak hodně naředěné lepidlo(duvilax a podobně). Odzkoušené to ale přímo na tato zpracování nemám. Ale i v případě vítězného zdaru v této věci, co se může pod touto krustou odehrávat z hlediska vlhkosti která nebude mít uniku....

Ale zeptám se vás, jakou jste nakonec vybral parozábranu? Totiž nikde jsem se nedočetl jak velkou učinost má třeba parobrzda s alu folií oproti klasické bez foliové...

Chuchmi

Chuchmi28. 11. 2016 12:29:59

Já budu právě dávat ty Airstopfinisky. Diskuzi jsem četl. Je to už pár let zpátky a ve stavebninach odkud je beru mi říkali že kvalita už je lepší - případně že to není problém vyreklamovat. Někdy teď v tejdnu by mi měli přijít 4 palety, tak dám klodne vědět jak na tom jsou s kvalotou. Jen ty fólie bych se bál. Přeci jenom není nejpevnější a kdyby se protrhla tak by se chumelilo.

Já spíš teď zkouším vymyslet čím zafixovat ten polyš. Líbila by se mi nějaká chemikálie který by řekněme rozleptala vrchní 1 cm a jak by to zatvrdlo vytborila by se krustička...

Martin

Martin28. 11. 2016 11:04:44

Dobrý den, airstropfinish, je pravda řešení v jednom. ale po přečtení této zkušenosti jsem raději upustil od této realizace http://forum.tzb-info.cz/125461-kronospan-airstopfinish-vzduchotesna-rovina-stropu . Chtěl bych se vás jen zeptat, jakou použijete parozábranu?
Myslíte že by samotná parozábrana udržela (váhu) řekněme 20 až 30 cm vrstvy drceného polystyrenu? Pokud bych ji pojistil třeba i roštem ze zbylých střešních lati namísto položených osb?

Děkuji

Chuchmi

Chuchmi26. 11. 2016 16:31:33

A nestačilo by případně použít Airstopfinisky? Jasně že jsou dražší ale je to řešení v jednom. Jinak v úterý mi dorazí 110 kubíků sypaného polystyrenu - taky jsem se rozhodl pro tuto cestu zateplení bungalovů.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber24. 11. 2016 22:08:21

Raději bych byl opatrnější a udělal tu skladbu úplně vzorně, takže s parozábranou.

Martin

Martin24. 11. 2016 1:05:44

Dobrý den,
Náhodou jsem narazil na vaši konverzaci, Mám stejně řešený strop s pohledovými trámy. Kde ovšem bude půda neobydlená. Původně měl na OSB desku přijít parozábrana a 30 cm vaty do kříže po 10cm. Teď jsem se ovšem dočetl o záklopu z osb desek a sypaném polystyrenu. http://stavba.tzb-info.cz/pasivni-domy/13210-zkusenosti-s-prevodem-typoveho-rodinneho-domu-na-pasivni-standard . Myslím že to není až tak špatný nápad, ale musím i při tomto řešení použít parozábranu? Známý mi tvrdí že polystyrenová drť nezadržuje vlhko takže případný kondenzát se odpaří přes parozábranu která je použitá nad krokvemi, dá se s tímto počítat?.
A dále pak, mohu zespodu (z obytné místnosti) našroubovat přímo na tyto osb desky SDK desky bez nutnosti dělat rastr?

Je dobré pustit se touto cestou? Nebo co by jste doporučoval?
Děkuji za odpověď

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber3. 1. 2014 18:27:47

Pokud uvažujete do budoucna o rozšíření bytu do podkroví, nechte si nosníky stropu dimenzovat na užitné zatížení odpovídající obytným místnostem. Je pravděpodobné, že Vám projektant nechce zvyšovat náklady na realizaci a dimenzuje Vám strop jen na "volný prostor", i když vnímáme li normy do detailu, půda je ve skutečnosti plocha pro skladování a má mnohem vyšší užitné zatížení, než běžný obytbný prostor.

Každopádně, pokud budete dopředu strop realizovat s takovými dimenzemi nosníků a roztečemi mezi nimi, že snesou průhyby vyvolané v další fázi zobytněným podkrovím, není problém potom pod střechou vymyslet prakticky cokoli. Jen bych pak doporučil pracovat jen a pouze s rámovými konstrukcemi příček, ocelové CW a UW profily nebo dřevěné hranoly, jako plášť standardně sádrokarton nebo podobné (fermacel, cetris apod.) mezi ně akustickou nebo tepelnou izolaci.

Už nyní ale uvažujte o tepelné izolaci, protože pokud máte chuť mít nízkoenergetický dům, který bude v první fázi pouze přízemní, je rozhodně nejlepší izolovat ve stropě. Pokud naopak chcete ve druhé fázi mít zateplené i podkroví, musíte vložit izolace do střechy. Zvažte tedy, jak bude do budoucna řešen prostup schodiště stropem, abyste zbytečně nevytápěli obrovský prostor podkroví "pro srandu králíkům".