Začátek - prosím o rady

Autor: Pavel a Janča (2 příspěvky)
Kategorie: Financování
29. 12. 2013
14 komentářů
Dotaz

Ahoj stavebnicí, našel jsem tuhle super stránku, a chtěl bych se s vámi poradit..

Plánuji si postavit domek, páč jsem zastáncem názoru proč platit nájem za věc, která není moje. Je lepší si postavit a investovat do svého.

Současná situace je taková, že jsem uplně na začátku, a přiznávám, vzhledem k mému věku čerstvých 24 let budu rád za každou radu :)..

Pozemek dostanu od rodičů, cca 1000m2....na kterém je již příprava na kanalizace, el.přípojka připavená a voda hned vedle, takže stačí jen udělat přípojku.

Má představa o domu je následující: Patrový domek, s rozměry cca 9 na 8m..Dispozice zhruba následující 1 patro kuchyň, obývací pokoj, pouze wc s umyvadlem, technická místnost, chodba se schodištěm, plus 1pokoj..

Druhé patro tři pokoje a koupelna.

Střecha sedlová, bez nějakých vikýřů, jen střešní okna. Bez balkonu. Vytápění nejspíš řešit el. kotlem + podlahové vytápění. Počítám i s komínem pro krbovou vložku v obýváků ale spíš jen jako záloha..

V technické místnosti zásobníky na vodu, ktéré budou ohřívat solary, kam chci honit vodu do podlahovek, a bojleru..

Investicí bych se chtěl vejít na 2mil. A nyní otázka na Vás..Je toto vůbec reálné?

Nyní stojím před otázkou zda zděnou stavbu, nebo dřevostavbu...

Sám se přikláním k variantě, že si nechám postavit desku, a hrubou stavbu, dřevostavby, tzn. obvodové stěny, příčky, veškeré izolace, krovy se střechou, a okna...

Zbytek bych chtěl dělat svépomocí sám, co se týká fasády, a vybavení vnitřku voda elektrika, a vše ostatní...

Prosím stavebníky, vyjádřete se k mému článku, rád bych viděl vaše projekty a potvrzení že toto je reálné..Pořád se bojím toho že 2mil je málo, což je cca strop, který dostanu od banky...Další věc dřevo nebo cihla?

Roman a Monča

Roman a Monča9. 1. 2014 10:57:00

Jak praví klasik: Sečti si předpokládané náklady, vynásob dvěma a máš třetinu skutečných nákladů :-)

To jen tak pro pobavení :-) hodně závisí na tom co vše zvládneš sám, protože tam se dá ušetřit nejvíc. Další velká finanční úspora jsou hodiny a hodiny na netu sháněním levnějšího materiálu. Tím jsem já postavil za 15 měsíců po večerech a o víkendech pasivní přízemní domek 6+kk s rozlohou 150m2, ve třech lidech (já, moje přítulka a otec) za 2,5mil včetně základního vybavení domu :-)
Držím palce a hodně zdaru!

Pavel a Janča

Pavel a Janča6. 1. 2014 7:28:52

P.Urban@tiscali.cz....díky moc :)

Syki5. 1. 2014 21:55:05

OK, napište na jaký email to mám poslat.

Pavel a Janča

Pavel a Janča4. 1. 2014 12:03:54

Zdravím, děkuji za informace. Mohl bych vidět pro lepší názornost projekt? zní to cca jako má představa :)

Syki3. 1. 2014 21:47:10

Ještě jsem zapomněla, zvažte zda neudělat dole sprchový kout, jednou budete staří a možná pak budete chtít ložnici dole (máte tam v plánu místnost).

Syki3. 1. 2014 21:39:02

Zdravím budoucí stavebníky. Bydlíme čerstvě 14dní. První cihlu jsme položili 12.října 2012 a 21.12.2013 se stěhovali. Rozměr domku máme 9*12m. Dole spojenou kuchyň s jídelnou a obyvákem, špajsku, ložnici, wc, koupelnu, schodiště v kraji domu. V patře máme 3 dětské pokoje, pokoj pro hosty, pracovnu (nyní šatnu), wc a koupelnu. Dům jsme stavěli na místě původního domu a propojovali se se stávající hospodářskou budovou (v ní máme kotelnu, vybudované zázemí pro stavbu-černou kuchyň se sprchou a wc, v plánu dvoj garáž a dílna, nad kotelnou je místnost-v projektu terasa a dál stávající hůra).Stavěli jsme z porothermu 44,5 eko+, máme kotel na pevná paliva, topíme až kolem 14hod, elektrokotel je nastaven na 19,5C a sepl až po dvou dnech, když jsme přes svátky byli mimo a netopili dřevem. Soláry máme jen na ohřev vody, do topení nám to moc nedoporučovali.V přízemí máme podlahovku (mimo ložnici), v patře radiátory a podlahovku na wc a v koupelně. Dům má jiný sklon střechy do ulice-jen střešní okna a jiný do dvora-klasické okna, žádné budníky ani balkon. V obyváku máme komín nachytán na krbové kamna s výměníkem, v domě je monolitický strop a všude kromě sociálek vinyl na klik. Patro máme nachystáno, že v případě potřeby by to byla samostatná bytová jednotka. Nemám přesný rozpočet, ale prostavěli jsme tak asi 2 100 000Kč i s bouráním původní stavby, včetně kuchyně, terasy a vjezdu, desku máme asi 75cm nad úrovní terénu, okna nejširší profil co jsme našli a trojsklo. Chybí nám fasáda, dlažba na dvoře, garáže a ještě se toho spousta najde. Na konci peníze dochází, takže nemáme vybavenou koupelnu nábytkem dle představ, ani novou ledničku a pračku. Postavit patro trvalo asi 2víkendy a něco přes týden po odpolednech, stavěli jsme na lepidlo a byla to hračka, chce to ale šikovného zedníka na založení stavby a aspoň rohů. Od původního rozpočtu se člověk většinou někam posune, někdy sežene věci v akci levnější, jindy je něco dražší, chce si taky trochu dát dohromady kolik lidí na stavbě bude pracovat a nebude za to chtít peníze (nás strejda, který se na nás vykašlal a při tom zedník přišel na 50tisíc za jiné zedníky). Takže si myslím, že kolem 2 000 000Kč se postavit dá, ale nevím pokud to zadáte firmě, nebo pak musíte ušetřit jinde. My jsme se snažili co bylo v našich silách dělat sami, ale odborné věci jsme nechali odborníkům. Ať se vám daří.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber3. 1. 2014 19:37:34

Ono není tak snadné se správně rozhodnout pro konkrétní konstrukční systém, protože k takové volbě se pak nabalují "poměrně podstatné detaily". Každý systém má jiný potenciál pro akumulaci tepla, izolaci proti tepelným ztrátám, snadnost realizace, mechanickou stabilitu, nejvyšší rozumné rozpětí nosných prvků, a v neposlední řadě to, co Vás asi zajímá nejvíc, tedy cenu pořízení materiálu a cenu za práci. Docela dobré je vědět i o variabilitě případných úprav domu někdy za dvacet let. Leccos vyjde najevo i z architektonické studie stavby, dispozice mnohdy jednoznačně určí výhody a nevýhody toho kterého systému.

Je dobré toto rozhodování neuspěchat a radit se jak se stávajícími uživateli takto postavených domů (na což je toto fórum naprosto ideální) tak i s rozumnými specialisty v oboru, což mohou být jak architekti a projektanti, tak i energetičtí auditoři, zkušení řemeslníci z Vašeho okolí apod.

Osobně už půl roku zvažuji všechna pro a proti své vlastní stavby. Mám v plánu poměrně složitou dispozici a hodně vysoké nároky na technologie, takže neustále lavíruji mezi monolitickým betonem ála Velox, který mi umožní při nejmenší tloušťce nejvíce izolovat a má fenomenální parametry statické, nebo naopak dřevěnou konstrukci, takového mutanta mezi masivní sloupovou konstrukcí a two-by-four, který je zase lepší v jiných ohledech. Výhodu má pro mne i fakt, že v případě Veloxu budu mít relativně levný beton, v případě dřeva moc slev nevyhádám, ale zase budu mít velmi výhodnou cenu za kvalifikovanou pracovní sílu. Trochu koketuji s myšlenkou na Ytong, ale zcela jednoznačně jsem vyškrtnul variantu keramických tvárnic typu Heluz nebo Porotherm.

Ono to vypadá jako jednoduchá rozvaha, ale když dopředu víte, kde všude se Vám toto rozhodnutí odrazí, dá se říci, že projektuji dům "odzadu". Je to časově hrozně náročné a nikdy Vám to nikdo "na počkání" neudělá, je zde potřeba vysoká míra spolupráce budoucích uživatelů s odborníky.

Petr Kiska

Petr Kiska1. 1. 2014 1:28:36

Ahoj Pavle a Janco,
ja jsem stavel dum taky svepomoci a musim rict, ze 2 mil. je realnych za urcitych podminek. Ja jsem mel rozpocet od projektanta na 3,5mil.kc. Banka ohodnotila projekt na 4mil. a ja jsem se vesel do cca 2,5mil. kc. S tim, ze neni spoustu veci dodelanych a ze jsem po nastehovani prestal pocitat male polozky, kterych je stale dost a dost. (vybaveni kuchyne, led zarovky, osvetleni, proste vybaveni domacnosti) Cekaji nas jeste tereni upravy a dokonceni garaze, ktere by v pohode sezraly i 500 tis.kc pokud bych je mel.
Moje strategie byla takova, ze co usetrim na praci svepomoci to vrazim do kvalitnich materialu. Vysla z toho pasivni drevostavba, s tepelnou ztratou cca 2,4kw. Se drevostavbou jsme moc spokojeni, protoze mame radi drevo a kdyz je udelana poradne, tak nikde nic nepraska ani nevrze a dum ma vyborne tepelneizolacni vlastnosti - no proste hreje na pohled. Pokud se rozhodnete stavet drevostavbu, tak nedoporucuji podlahove topeni, protoze se proste podle meho nazoru do drevostavby nehodi. Je to z duvodu toho, ze ma drevostavba malou akumulacni schopnost a podlahovka ma delsi dobu nabehu nez radiatorovy okruh. Ja jsem zvolil pro vytapeni Akumulacni nadrz 1000litru NADO 1000 Drazice, v kombinaci s nerez prutokovym ohrevem teple vody,s moznosti pozdejsi instalace solarniho ohrevu nadrze. Do nadrze je rovnez pripojen teplovodni krb s vlozkou Hoxter WK8 a v nadrzi jsou instalovany dve topne patrony 4,5 a 6kw. Z nadrze je vyvedeny radiatorovy okruh (4radiatory v prizemi a 3radiatory podkrovi+zebrik v koupelne) okruh je nizkoteplotni se spadem 43/33st. Tento topny system si nemuzeme vynachvalit. Za soucasnych teplot cca 0-6st. mi staci zatopit v krbu jednou za dva dny(vecer cca 4,5hod. ) a mame teplou vodu na TUV i na topeni. Elektricky ohrev jsem nezapl od zacatku zimy a denni spotrebu elektriny mame dlouhodobe na cca 12kWh/den. Samozrejmosti je rekuperacni vetrani od Atrea, ktere jsme si taky roztahal sam a firma mi jenom zapojila hlavni vetve a zaregulovala system. Jednim ovladacim panelem si reguluji jak teplotu v dome (22,5st) tak i rezim vetrani s tydenim programem. V kazdem pokoji jsou potom termohlavice kteryma si muzu upravit nizsi teplotu treba na spani.
Nez jsem zacal stavet, tak jsem cca 3 roky sledoval trendy ve drevostavbach a resil jakym zpusobem budu dum stavet dival se na zahranicni diskuse i online katalogy drevostaveb z USA a Kanady. Hodne jsem cerpal informace z blogu stavebniku na internetu i z knizek. Opravdu se vyplati nepodcenit zadny detail tak aby celek fungoval tak jak ma.
Jak jsme psal investoval jsem hodne penez do kvality (komin Schiedel kerastar, eurookna Slavona 3skla s termowoodem, nadkrokevni izolace, Hoxter krbova vlozka, rekuperace s prihrivanim v prechodnem obdobi,kvalitni KVH drevo a BSH lepene nosniky,) to vsechno jsou drahe veci, bez kterych by ten dum mohl fungovat taky a do tech dvou milionu bych se asi vesel, ale za cenu mensiho komfortu a vyssich nakladu na provoz domu. To uz si musi zvazit kazdy sam co se mu vyplati.
Pokud se opravdu zajimas o drevostavbu, mozna ti pomuze moje cesta k nasem vysnenemu domu, kterou jsem rozepsal na mem blogu.
Drevostavba svepomoci "Summerbridge House":
http://drevostavbasvepomoci-petr.blogspot.cz/
Preju hodne uspechu pri stavbe a pokud budes mit jakykoliv dotaz, tak se nevahej zeptat rad ti reknu svuj nazor. Zdravi Petr

Pavel

Pavel30. 12. 2013 21:44:20

Zdravim. Co se tyka ceny, tak se cena pohybuje mezi 3000 az 6000 za m^3 stavby. Cili kdyz vezmete obestaveny prostor domu v m^3 a vynasobite 3000, tak jste zhruba na nakladech za stavbu svepomoci. 6k je ya stavbu na klic. Podle tohoto byste se mel dostat do 2mio v pohode.

Lucka a Jirka

Lucka a Jirka30. 12. 2013 15:44:53

Bydlime pres 3 mesice, topime tepelnym cerpadlem zeme voda a naprosta spokojenost co se tyce obsluhy i spotreby, delat si kotelnu v obyvaku byt vami tak si dobre rozmyslim, soused ma podobny typ topeni a musi topit skoro porad coz mi neprijde moc prakticke, at uz kvuli tomu kdyz budete v praci a nebudete topit tak doma bude zima nebo kdyz nekde odjedete. Jo a jeste jedna vec kdyz budete chtit mit teplo v celem dome tak v obyvaku nebo kde budete mit kamna tak tam bude pretopeno

David a Peťa

David a Peťa29. 12. 2013 17:53:48

Zdravím Vás,
můžete napsat zda již máte postaveno? My chceme začít stavět jaro 2014, projekt je hotov 9x12 m, na patro . Dole obyvak, kuchyň, koupelny, tech. mistnost, nahoře 2 pokoje, koupelna a ložnice. Volili jsme vytápění masivní kachlová kamna s teplovodním výměníkem.... jaké topení máte vy a jak jste spokojeni? díky ... David a Petra

Lucka a Jirka

Lucka a Jirka29. 12. 2013 13:07:13

Jestli drevostavbu nebo cihlu si musi kazdy vyresit sam. Osobne bych ty plany prehodnotil, ono hruba stavba jde celkem rychle a daji se usetrit dost velke penize, desku jsme delali ani ne tyden cisteho casu ve 3 a hrubou stavbu ve 2 tyden a nic na tom neni, v tu dobu mi bylo 23. A dalsi vec je vytapeni, topeni elektroktlem je jedno z nejdrazsich co muze byt.

Pavel a Janča

Pavel a Janča29. 12. 2013 12:08:19

Ja jsem taky ve fazi planovani, ale nevim jestli rok 2014 bude mozne zacit stavet pac z hlediska papirovani jsme teprve resili vymereni pozemku.:)druhy krok bude prevedeni pozemku na me..

Roman

Roman29. 12. 2013 10:56:21

Co se týká rozpočtu 2mil, tak si myslím, že je reálné se do toho vejít. Já tedy zatím nestavím. Plánuji stavbu na jaře 2014 a rozpočet mám taktéž 2mil. Doporučuji si udělat rozpočet v MS Excel, kde si sepíšeš jednotlivé položky a k nim příslušnou cenu, aby jsi měl alespoň základní představu o nákladech na stavbu. Osobně to mám takto zpracované i s odkazy na obchody, v 2 cenových variantách. Vím že zcela určitě tam bude něco chybět, ale s tím se musí počítat :).

Co se týký stavby ze dřeva/cihel, tak oboje má své výhodny i nevýhody... Já osobně určitě nebudu stavět ze dřeva, jelikož nejsem těchto staveb příznivce. Přeci jen zděné stavby jsou z mého pohledu trvanlivější a odolnější.

Jinak držím palce a hodně poděkuj rodičům za pozemek! Tím máte stavbu ihned o dost jednodušší.