rozvody-topení, elektrika

Autor: Žaneta a Jirka (35 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
13. 12. 2013
7 komentářů
Dotaz

Můžete mi prosím někdo vysvětlit jak je to s projektem a rozvody elektroinstalace a topení? Domek bude na ohlášku, do 150m. Bude tam podlahové teplovodní topení a krb. Jsem z toho docela zmatená, nevím jestli musím mít k ohlášení stavby zvlášť projekty, nebo jestli stačí nějaké schéma. Moc děkuji za pomoc.

Žaneta a Jirka

Žaneta a Jirka19. 12. 2013 12:40:18

No škoda, že nespadáme pod Váš stavební úřad :-), nakonec jsem si zašla pro info a musíme mít k projektové dokumentaci jednoduché schéma rozvodů - voda,odpady,topení,elektro. Doufám, že už to půlroční nervačení kolem projektu brzo skončí a naše "pány projektanty" nikdy už neuvidím!!! (a to jsme dali na doporučení známé :-( )

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber19. 12. 2013 8:38:54

Je třeba uvědomit si, že máte dvě věci, které drtivá většina lidí nemá:

1. velmi benevolentní úřady, protože samy svou nevědomostí nebo dobrou vůlí porušují zákon

2. velmi schopné a zručné příbuzné, což Vám musí závidět každý, který už na stavbě alespoň jednou zaměstnal hňupa.

Pavel a Miluš

Pavel a Miluš19. 12. 2013 7:14:24

tak třeba mi nemame vubec žadnou dokumentaci k topení či vodě či lelektrice muj tchan a švagr každý ovladá jedno řemeslo to dají z hlavy a přesně na miru a pak se načtrne jednoduché schema na kolaudaci jinak stavební uřad nic takového nechtěl.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber14. 12. 2013 9:24:23

Obecně podle vyhlášky výše zmíněné po Vás úřad vyžaduje maximálně schémata a v technické zprávě popsaný princip vytápění, někteří projektanti to odfláknou jednou dvěma větami. Důležité jsou výpočty a bilance nároků, které jsou povinné, ale úřady se v tom nevyznají, takže to často opomíjejí.

Pokud budete ale chtít podle schválené dokumentace žádat o nabídky různých firem, má smysl chtít od projektanta poněkud podrobnější specifikaci, aby se Vám firmy nesnažili prodat nadimenzovanější systémy s lepší marží, než byly v projektu uvedené, nebo naopak v půlce práce nezačali řešit vícepráce proto, že toho v projektu byla zmíněna půlka. V případě vytápění bych třeba požadoval tepelných ztrát každé místnosti, z toho stanovení průřezu potrubí a jeho celkovou délku nebo rozteč v podlaze, konstrukci skladeb (systémové desky nebo nějaké jiné kotvení), teplotní spád, maximální vstupní teplotu vody vzhledem k použitému povrchu, objem akumulační nádrže, dimenzi krbové vložky a v případě, že máte navržené i nějaké topné žebříky, tak jejich topné výkony. A mohl bych pokračovat, podle toho, co opravdu specifikuje jednoznačný rozpočet, aby se daly nabídky pěti šesti zájemců objektivně posuzovat.

Bohužel se stává, že se tyhle věci nechávají AŽ na realizaci a POUZE na řemeslnících,a i když oni toho většinou ví o své práci mnohem víc, než inženýři, netuší zase oni faktory v pozadí, takže někde něco nedodimenzují nebo předimenzují a pak Vám podlaha skrz parkety nehřeje a v kuchyni pod dlažbou zase nepříjemně pálí.

stanik13. 12. 2013 11:02:07

Dle přílohy č. 5 k vyhlášce č. 499/2006 Sb.vč. její změny č. 62/2013 (obsah a rozsah PD) byste měla mít toto zapracováno do projektu v rámci techniky prostředí staveb.
Záleží jak moc po Vás bude chtít stavební úřad podrobný projekt. Podle mě by to stačilo pouze schématicky. Já osobně jsem si kreslil projekt RD a následně podával na povolení i bez výkresů elektroinstalace a vytápění.

Bogdan a Bára

Bogdan a Bára20. 2. 2011 12:14:05

Ahoj,

v době ohlášení jsme elektřinu na pozemku neměli, takže v ohlášení stavby jsme kompletně žádali o stavbu domu, zpevněné plochy, přípojku vody, elektřiny a oplocení.

Bogdan a Bára

Bogdan a Bára7. 2. 2011 21:51:39

Ahoj, tak to opravdu nevím, protože to dělá ČEZ "zadarmo", teda v rámci těch zaplacených 12500Kč za rezervovaný příkon. Takže toto nás nestálo ani korunu. :-)