Před koupí pozemku

Autor: Petr K. (2 příspěvky)
Kategorie: Pozemek
3. 12. 2013
8 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

s přítelkyní jsme se rozhodli, že koupíme pozemek pro stavbu RD. Chtěl bych se Vás zeptat na pár otázek, protože nemáme zkušenosti. Máme možnost koupit pozemek od souseda, který by ten svůj rozparceloval.

1) Jak zjistím, zda tam mohu stavět, když je veden jako zahrada? (úřad?)

2) Jak zjistit (kým), zda je pozemek vůbec vhodný k stavbě? myslím tím, jestli třeba tam není nějaká podpovrchová voda apod.

3) jak zjistím, kde by se dalo připojit k inženýrským sítím a tím spočítat vzdálenost tohoto? (ČEZ? a dále? )

popřípadě kdyby tohle nevyšlo, jak prostě postupovat při koupi stavebního pozemku, na co si dát pozor a jak a kde to zjišťovat.

Děkuji Vám moc.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka24. 1. 2014 6:05:32

Začal bych tím, že nejsem realitka, ani makléř, ani jiný prodejce pojišťovny nebo banky! Zkrátka soukromá osoba, která by měla zájem koupit pozemek.

Potom se uvidí.

Někdy lidé drží parcely pro děti nebo vnoučata, ale peníze vládnou a to je taky fakt.

Petr K.23. 1. 2014 22:04:30

Dobrý den,
píši zase. Našel jsem jinou možnost k tomu původnímu pozemku, který se zdál úplně nedostupný. Sousedí s ním hodně starý neobydlený domek, který je na pozemku 400m2. Ten pozemek by se dal využít jako parkování a vjezd k druhému pozemku (nejenom).
Dnes jsem po dlouhé době získal číslo na majitele. Nechci to zkazit ale prvním dojmem, proto se chci zeptat, máte nějaké rady, jak bych mohl postupovat? Asi o tom druhém pozemku neříkat nic? Samozřejmě, peníze vládnou, ale máte další tipy, co bych mu mohl říci, aby popřemýšlel o prodeji, když tam už dlouho nikdo nebydlí?
Děkuji Vám!

Petr

Petr K.14. 1. 2014 22:40:16

Dobrý den,
jen chci dát vědět, jak jsem na tom teď. Bohužel pokračuji v hledání, protože na tom snovém pozemku sice by nějak šly udělat přípojky, ale problém by byl ve stavebním spoření povolení minimálně kvůli hasičům. pozemek je totiž schovaný a vede k němu komunikace, ale bohužel to jsou soukromé pozemky, ač zpevněné, bohužel jen 3 metry široké, což se jim nelíbilo.
pozemek je asi 150 metrů od obecní komunikace (cesta objíždí jiný pozemek, nevede přímo), hasiči by se neměli k němu jqk dostat.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber17. 12. 2013 13:07:36

Zjistíte to nahlédnutím do územního plánu obce, konkrétně do koordinačního výkresu. Je tam, resp. mělo by tam být v lepších případech, znázorněno napojení na trubní rozvody (plyn, kanalizace, vodovod). Ale jak napsal Staník87, jistotou je žádost o vyjádření k existenci sítí.

stanik17. 12. 2013 6:21:05

U těch největších správců inženýrských sítí máte možnost si zažádat online o vyjádření k existenci sítí na jejich webových stránkách. Ušetříte mnoho času a případně i financí za posílání dopisů.

Pro příklad uvádím odkaz na Vámi zmiňovaný ČEZ: https://geoportal.cez.cz/geoportal.ves/

Pokud si nejste jistý, které sítě se v okolí nachází, doporučuji zajít na stavební úřad a nahlédnout do územního plánu obce, ve kterém by měly být všechny sítě zakresleny.

Petr K.16. 12. 2013 22:28:52

Děkuji za odpovědi. Pozemek je v původní zástavbové části, takže stavba by neměla být problém. Jen se chceme informovat, odkud by se mohl pozemek připojit na inženýrské sítě, zjistím to na stavebním úřadě vše dohromady, nebo musím oblítat přímo ČEZ a další? Bude to asi docela dálka to táhnout, navíc, řeknou mi to, když pozemek nevlastním a není ještě rozdělený?
Děkuji.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber3. 12. 2013 9:33:27

Pokud se pozemek nenachází v "zastavěném" nebo územním plánem vymezeném "zastavitelném" území obce, není nijak velký problém to změnit, ale je nutné vyvolat s obcí jednání za účelem změny územního plánu. Pořizovatele územněplánovací dokumentace je obec, protože změnu chcete vy, budete ji zřejmě také platit, ale není to nic enormního, tedy podle toho, jakého architekta-urbanistu si na zhotovení společně s obcí naleznete. Většinou je to jen zbytečně administrativně nákladné a není to na pár měsíců. Protože se v územním plánování také pohybuji a aktuálně dělám nějaké plány menším městům a vsím, tak se běžně pár týdnů projektuje, půl roku vyřizuje kolečko různých souhlasů různých státních orgánů, pak se pár dnů znovu projektuje a zapracovávají se různé připomínky a pak se půl roku zase schvaluje. Čili třeba rok. Proto je pro Vás i obec nejlepší řešit změnu komplexně na více pozemků najednou, náklady se pak dělí mezi všechny žadatele a hodně z toho umí zaplatit obec sama za úpravu nějakých mezí, remízků, veřejného prostoru a vodotečí. Nebo se domluvíte na tom, že se počká na další celkové vydání nové verze územního plánu. Obec by jej měla vydávat každých x let, takže se lze dopátrat, v jakém jsou stavu nyní.

Spodní voda není žádný problém. On totiž neexistuje pozemek, na němž by se nedalo stavět, umíme to na skalním útesu i na vodní hladině nebo bažině, vyhneme se stromům i mohylám, jen je třeba vědět, že podle toho dům a jeho pozice na pozemku bude vypadat :-)

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka3. 12. 2013 6:01:50

Dobrý den.

1) Obecní úřad - pozemek se musí nacházet v územním plánu pro zástavbu k bydlení. Pozor - zahrada se může nacházet částečně v územním plánu a částečně ne.

2) Jedině udělat nějaký výkop nebo objednat hydrogeologický posudek/radonový průzkum, který stejně budete potřebovat.

3) Musíte si zažádat o vyjádření ke správcům sítě. Také požádejte o vyjádření k existenci o pozemních sítích. Dejte si pozor na elektrické nadzemní vedení - má ochranné pásmo. Více info + odkazy zde:

http://www.stavbadomusvepomoci.cz/priprava-stavby/item/2919-ohlaseni-stavby-a-priprava-na-stavbu.html