Izolace proti radonu

Autor: Pavlína a Antonín (4 příspěvky)
Kategorie: Základy a deska
22. 11. 2013
6 komentářů
Dotaz

Vážení stavebníci, máte někdo zkušenosti s odvětráním radonu z podloží pod domem? Pravděpodobně ho budu muset udělat, nebo spíše raději ho udělám, protože chci v přízemí i podlahové topení. Máte někdo osobní zkušenosti s realizací odvětrávání svépomocí? Děkuji.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber10. 12. 2013 19:45:16

http://www.radonovyprogram.cz/radon/images/radon/jiranek_2000.pdf

Pavlína a Antonín

Pavlína a Antonín10. 12. 2013 16:40:19

Nevím, moc se mě nechce táhnout potrubí vnitřkem domu.Zabere místo a přidá práci při obezdívání. A navíc vznikne další prostup ze základové desky, který je potřeba pořádně zaizolovat. Oproti tomu výstup do záklkadů je daleko jednodušší. Ale jak říkáte nevýhodou je ventilátor a z toho plynoucí větší náklady.

petrx10. 12. 2013 16:02:20

Proč myslíte, že odvětrání do boků s pomocí ventilátorů je lepší než odtah nad střechu prostým komínovým efektem ? Proč to komplikovat něčím co může selhat. Komín selhat moc nemůže, na druhou stranu se to musí táhnout nahoru přes dům což je trochu nepříjemné. Jen se ptám a nahlas uvažuji.

Pavlína a Antonín

Pavlína a Antonín10. 12. 2013 12:47:01

Mě se podařily získat informace na http://www.radonovyprogram.cz/radonovyprogram/images/clanky/odpodlo_zmenseny%20pdf.pdf. Také uvažuji o drenážích ve štěrku (husí krk) a vzduchotěsný vývod buď nad střechu nebo z boku zákadů. Mělo by to údajně fungovat na komínovém systému. Ale já bych raději vývod z boku základů a možná instalace ventilátorů. I když ty by se mohly nainstalovat až v případě, že bude radonu stále moc. Teorie je teorie, ale spíše bych potřeboval trochu z praxe, nějaké fotografie a zkušenosti. Jinak si myslím, že by popisované radonové opatření nemuselo být vůbec nákladné.
Moc děkuji

Pavel a Miluš

Pavel a Miluš10. 12. 2013 11:53:02

dobrý den také jsem to řešil firmy vym to za hodně moc peněz udělají jako vy za sobotu takže je potřeba udělat takového hada či zběrný system jako napřiklad u rozvodu vzduchu vzduchotechnika hlavník by měl mýt 150 mm v pruměru aby bylo proudění efektivní a ty menší zběrací tak 80 mm. to vše v stěrkovém loži 15-18 cm a velikost štěrku 11-22. je duležité před betonaží desky na tento štěrk položit slaboučkou geotextiliji stačí uplně ta nejslabší zabraní vam aby se cemnetové mleko a voda a to drahé v betonu přiměsi a cement nedostaly kam nemají. beton pak bude mit požadovanou pevnost. je také duležité udělat přisavaní vzduchu v rozích či po obvodu aby se měl jak dostat vzduch pod tu desku a radon mohl vyletet nad střechu.raději se koukněte na nějaké fotodokumentace.naklady na odvětraní vyjdou do 1000Kč a trochu prace.

petrx10. 12. 2013 11:12:55

Budu řešit podobný problém. Mám střední radon, takže v projektu aktivní odvětrání podloží nemám, nicméně taky budu mít podlahové topení takže to pro klid duše udělám. Moje představa je, že do 150mm vrstvy štěrku pod deskou uložím KG trubku 150mm po délce domu a do ní ze stran žebříčkovitě napojím drenážní trubky 100mm do každé místnosti (takové ty žluté perforované husí krky). Tu KG trubku pak vyústím v technické místnosti a prozatím hermeticky zaslepím. Pásy okolo drenážních trubek zakryju igelitem aby se při betonování desky nějak neucpala jejich perforace.

Až bude postaveno, tak nechám uvnitř změřit radon a pokud to bude potřeba tak pak odvětrání KG trubkou vytáhnu nad střechu. Nechci to ale dělat zbytečně, protože pak zase může hrozit nadměrné vysychání a prochládání podloží.

Nějaké další nápady ? Také bych toto téma rád s někým prodiskutoval.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama