Cesta- zpevněná plocha

Autor: Gord a Galdrina (12 příspěvků)
Kategorie: Pozemek
15. 10. 2013
4 komentáře
Dotaz

Ahoj, nazdar, dobrý den!

Chtěl jsem se zeptat, zdali zde má někdo nějakou zkušenost s vybudováním příjezdové cesty. Na stavebním úřadě jsem si domluvil možnost přijedu k pozemku po zpevněné ploše. Jelikož se jedná o pozemek jehož jsem spoluvlastníkem, uzavřel jsem smlouvu s ostatními spoluvlastníky a vytyčil budoucí cestu. Nicméně jak takovou cestu realizovat nevím. Do jaké hloubky je nutno provést výkop ? Jaká by měla být použita výplň a jaký mám zvolit materiál pro pojezdovou plochu?

Cesta bude dlouhá asi 50m a šířku jsem stanovil na 3m. Po této cestě budou jezdit v průběhu stavby stavební stroje a poté pouze já s osobním autem. Nejsem multimilionář, takže zámkovou dlažbu a obrubníky nebo kamenitou cestu jsem rovnou zavrhnul. Odvodnění bych možná věděl jak, ale každá rada se sejde. Děkuji

mach

mach25. 10. 2013 12:59:17

Nu, Vaše rozhodnutí. Pokud není geotextilie, vmačkává se kamenivo do jílu a ztrácí své schopnosti roznést zatížení od kol. A protože to není proces rovnoměrný, voda nebude z pláně stékat a bude se držet v prohlubních. To pak s časem bude urychlovat devastaci. Ale cca 20 let sloužit bude, pak se dle mě začnou projevovat vady. A pokud mohu ještě doporučit, dal bych podélně do obou krajů drenáž (alespoň).

Gord a Galdrina

Gord a Galdrina25. 10. 2013 10:18:10

Pozemek na kterým je cesta budována je v drobném spádu. Podloží zhruba po odstranění 50cm je jílovité a jak jsem se bavil s bagristou, tak navrhuje strusku frakce: 32 - 63 mm v celém objemu výkopu. Ta si podle jeho názoru sedne a poté je dobré ji před finální vrstvou zhutnit. Do toho jílu se ten kámen bude cpát o něco hůře a vysolit 20 000 Kč za geotextilii, co by teoreticky ubrala na výšce, kterou budu muset doplnit cca 10cm je v poměru cena za strusku natolik rozdílná, že ji tam zkrátka nedávám.
I tak děkuji za vaše rady. Vždy si každé pomoci.

mach

mach25. 10. 2013 8:21:19

Jen doplním, že zemní pláň by měla být v příčném spádu cca 3% (aby se na ní nedržela voda)a před položením kameniva se musí dát na zeminu geotextilie, která zabraňuje "promísení" kameniva se zeminou časem. A štěrky po vrstvách hutnit.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber15. 10. 2013 14:23:10

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli dostupný povrch, nechte nejprve odjezdit veškeré stavební stroje a teprve potom realizujte povrchovou úpravu cesty načisto.

Jako podklad na upravenou zemní pláň je vhodné větší kamenivo (podle typu zeminy, pak zarovnat například makadamem, ten Vám stavební stroje v průběhu realizace domku zcela dostatečně zhutní. Další vrstvy budou vycházet z Vaší představy povrchu. Rozhodně bych doporučil alespoň konzultovat s dopravními inženýry v okolí Vašeho bydliště. Mohlo by se stát, že by Vám nekvalitně provedenou komunikaci například odplavila voda...

Pokud myslíte, že zámkovka je příliš drahá, asi Vás zklamu, ale vše ostatní vyjde téměř nastejno. Když je něco levnější materiálově, je to pak zase pracnější nebo to míň vydrží. Máte ovšem možnost sehnat si někde formu na zámkovou dlažbu a sám si ji odlévat.