zastavěná plocha

Autor: Honza a Simča (27 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
13. 10. 2013
2 komentáře
Dotaz

prosím o radu, ještě před návštěvou projektanta tak sedím u pc, u vyhlídnutého projektu a stavebního zákonu a není mi moc jasné, zda se zastřešená terasa (viz obrázek) započítává do zastavěné plochy, jelikož řeším každý metr, abych se vešel do magických 150m2.

ve stavebním zákonu je toto:

Zastavěná plocha pozemku je součtem všech zastavěných ploch jednotlivých staveb. Zastavěnou plochou stavby se rozumí plocha ohraničená pravoúhlými průměty vnějšího líce obvodových konstrukcí všech nadzemních i podzemních podlaží do vodorovné roviny. Plochy lodžií a arkýřů se započítávají. U objektů poloodkrytých (bez některých obvodových stěn) je zastavěná plocha vymezena obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí do vodorovné roviny. U zastřešených staveb nebo jejich částí bez obvodových svislých konstrukcí je zastavěná plocha vymezena pravoúhlým průmětem střešní konstrukce do vodorovné roviny.".

jsem trochu z toho jeliman, mám takový pocit, asi před 3 měsíci jsem byl úplně za začátku ptát se na stavebním úřadě kvůli pozemku a přišla řeč i na toto, a tam mi pán myslím řekl, že když je to podél rovné zdi tak nezapočítává, v případě, že by to bylo na rohu tak započítává podle vnějších obvodových zdí

moc díky za radu Honza

Přílohy

zastavnplocha.JPG
ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber13. 10. 2013 20:31:11

Mimochodem, pán na úřadě před třemi měsíci "vařil z vody", žádná taková vyhláška, která by určovala rozdíl mezi nárožní terasou a podélnou terasou není. Maximálně to může být místní ústupek, jak ulehčit stavebníkům.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber13. 10. 2013 20:30:47

Malinko jste zaměnil dva pojmy. Prvním ze zastavěná plocha pozemku, která se musí vejít do plochy procentem určené z velikosti pozemku, tzv. plocha zastavění nebo zastavitelná plocha. Bývá to mezi 20% a 50%, jak kde. Druhý termín je zastavěná plocha objektu, které dopovídá popis uváděný ve vyhlášce, kterou jste citoval. Tam je mezníkem číslo 150, budova do 150m2 včetně lodžií a arkýřů může být, povolí-li to stavební úřad, řešena sloučenou žádostí. Neplatí to vždy, například u památek nebo budov v památkové zóně, přírodní rezervaci apod. to dělat nelze, stejně jako kdekoli jinde, stanoví-li to úřad. Pokud přesáhnete, nic se neděje, jen bude papírování o něco zdlouhavější a o zlomeček dražší... asi tak o jedny dveře. Na to, že stavíte dům za miliony takový detail snad vliv nemá.

Pokud máte potřebu vměstnat se opravdu do 150m2, oddělte stabu hlavního objektu od stavby doprovodných objektů, nejlépe i časově. Zkrátka učiňte z terasy nikoli součást domu, ale součást zahradní architektury,stejně jako byste to řešili s bazénem, altánem apod. Pak ale nebude moci být zastřešen spolu s domem ale bude mít jinak řešenou konstrukci zastřešení.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama