Volba projektanta a tvorba projektu

Autor: Honza a Simča (27 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
23. 9. 2013
23 komentářů
Dotaz

Dobry den vsem stavebnikum,

S pritelkyni ted stojime pred rozhodnutim vyberu projektanta a finalni tvorbou našeho vysneneho baracku a hledame sikovneho projektanta. Projektant by mel byt nejlepe v okoli Ostarvy, Karvine nebo Trince. Nemate nahodou nejake doporuceni ci typ?

Mame vybran bungalov o dispozici 4+1 a celkove zastavenyma 162m2., ktery chceme nepatrne upravit nasim predstavam. Nechceme zateplovat a zatim se priklanime k heluzu famuly 50 2in1 a celou stavbu dobre zateplit. Na pozemku neni dostupny plyn tak zvazujeme topeni el. Nebo kotlem na peletky napojene na podlahove topeni celeho domu s moznosti solarniho ohrevu vody umistenym na strese. Dum bychom si chteli stavet z casti svepomoci.

Kazdopadne si radi nechame poradit. Muzete doporucit nekoho sikovneho a spolehliveho? Predem vsem moc dekuji za ochotu.

Richardsonec30. 5. 2017 9:06:33

Já bych dělal sám některé stavební práce. Asi bych se nepouštěl do elektriky sám a nebo rozvody vody dělal s . To jsou věci, co by měli být dělány dobře a docela na prd se to pak opravuje.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 10. 2013 13:14:19

Abych odpověděl důkladně, dobré pocity jsem měl s technickými řešeními od Nibe a od Buderusu, u IVT, Rehau a Mastertherm jsem nebyl zrovna nějak extra nadšený. To čerpadlo, které pracuje v systému se špatným oběhem bylo tuším Nibe, ale švédskému výrobci bych to za vinu nekladl, spíše je to problém nezkušené regionální instalatérské firmy. Vsadím se, že jiný projektant nebo stavebník bude mít zase trochu jiné zkušenosti, ony jsou skoro všechny ty výrobci skoro stejně dobří.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 10. 2013 13:09:32

Mezi čerpadly vzduch-voda mám já a moji klienti dobré i horší zkušenosti s několika výrobky od IVT, NIBE, Buderus a Mastertherm. Není možné říci, který je lepší, každý má stejně jako automobily své výhody a nevýhody. Jinak by byla na silnici jen volva a žádné fiaty :-)

To, co činí systém dobrým, je většinou důkladné promyšlení a propracování schématu kmenovými projektanty jednotlivých společností. I sebelepší stroj je k ničemu (viz osobní zkušenost jednoho mého klienta asi půl roku zpátky), když k silnému zdroji tepla namontují slabé oběhové čerpadlo nebo špatný rozdělovač a nejzazší místnosti se nedohřívají a nejbližší přehřívají.

Co se osvědčilo, bylo vždycky to, že jsem o nabídku poprosil dva nebo tři silné hráče na trhu a nechal si od nich vypracovat nabídku do posledního detailu. Pak klient mohl porovnat nabízenou kvalitu a případně pod dojmem konkurence nechal snížit cenu.

Honza a Simča

Honza a Simča8. 10. 2013 12:41:06

taky jsem četl tyto názory... nicméně počkám na propočet, věřím, že když si to budu stavět svépomocí preciznost si pohlídám.
snad už jen poslední dotaz, dle Vašeho názoru, jaké tepelné čerpadlo voda-vzduch by jste doporučil (výrobce)

moc děkuji za cenné rady

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 10. 2013 12:21:30

Ještě bych přispěl nezávislou diskuzí z portálu TZB info, kde je poměrně dost kritických hlasů ze strany projektantů a technologů: http://forum.tzb-info.cz/126159-heluz-family-50-2v1

Není to špatný portál, diskuze jsou tam obecnější nebo naopak příliš konkrétní, aby to lidem stavějícím svépomocí vyhovovalo, ale pro projektanty skoro-znalce je to dobrá možnost, jak se stát plně-znalcem a pro plně-znalce možnost, jak si zaručit, aby nám neujel vlak.

Ovšem aby bylo jasno, nechci tu cihlu hanět, pokud bych ji kupoval za 15 Kč/kus, stavěl bych s ní samozřejmě taky.

Jenže v případě, že by mne stála i při 46%ní slevě tolik, co jiné materiály, pak bych jí nedával moc nadějí, že se u mne v baráku objeví.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 10. 2013 12:15:22

Tohle je dům stavěný ještě z cihel spojovaných maltou, nicméně i tehdy se jednalo o jednovrstvou obvodovou stěnu s ambicí být tepelně izolační bariérou. Problém jednovrstvé konstrukce je zkrátka v tom, že hodně zřídkakdy vidím, že ji lidé vyrobí "jako ze škatulky". Proto je lepší separovat od sebe funkci nosnou a funkci izolační.

Není to dávno, co jsem s jedním klientem řešil problematiku Heluz family 2v1 a podobných speciálek. Od těch několika hodin zkoumání a počítání se na to koukám spíš jako na marketingový tah, než na opravdový průlom v zateplování domů... ne že by to tabulkově nesedělo a ne že by o tom všichni obchoďáci nebásnili, ale zkuste si zjistit, jak odlišné jsou podmínky ve zkušebnách a jak odlišné v provozu stavby.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 10. 2013 12:09:45

jenže vy jste ty cihly ještě neviděl postavený :-) samotný materiál je relativně v pořádku, ale 8 z 10 zedníků s ním nakládá tak, že jeho odpor klesá k polovině :-) najdu Vám nějakou fotku, pár minutek strpení...

Honza a Simča

Honza a Simča8. 10. 2013 12:06:50

na tom se právě teď pracuje, ale to jsem opravdu netušil :-O , že obvodové zdivo je v poměru ke stropu a desce podhodnoceny, vždyť zdivo má U1=0,11 a R2=9,06.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 10. 2013 11:57:42

Když už chcete takhle kvalitně izolovat, možná by stálo za úvahu udělat dům technologií 2by4 a vynést jej na základových patkách. Ale to jen pro případ, že byste opravdu chtěli výrazně důkladněji uvažovat o izolacích. V podlaze a ve stropě jsou rozvrženy přepychově a poměrně silně podhodnoceny jsou v obvodových zdech. Zkuste si schválně spočítat tepelné ztráty na metr čtvereční zdiva, podlahy a stropu a uvidíte ten nepoměr.

Honza a Simča

Honza a Simča8. 10. 2013 11:08:58

no máme vybráno konkrétně toto: http://www.gservis.cz/projekty-rodinnych-domu/bungalow02.html

takže podkroví bude neobývané, na desku jsem se taky zaměřil, jelikož nejsem projektant ani profi stavitel tak jsem si to tak trochu izolaci podlahy odvodil sám. první šár cihel a pod tím tepelněizolační malta bude cca 26-27cm od výšky základové desky, na holý beton penetrace, nalepení ipy, podlahové topení a zalití podlahy, lepidlo a dlažba/PVC zbyde mi na zateplení cca 20cm a to jsem se díval na izover, ale zase bude na projektantovi, zda je nutné dát celou vrstvu typ200 nebo to zkombinovat se 150
co se týče ještě základů chci, aby první řada byla uskočená Heluz family 38 2in1 a všechny ostatní Heluz family 50 2in1 a zateplit základy polystyrenem společně s první řadou tak, aby to tvořilo celek

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 10. 2013 8:33:18

Ta mez efektivního zateplování na střeše většinou právě mezi 300 a 400 mm skutečně je, důležité je sladit tepelné ztráty střechy s tepelnými ztrátami ostatních ploch obálky a nevynechat péči o základy a podlahu. Je Vám k ničemu mít dokonale zateplenou střechu a díry nad okny :-)

Jinak si ohlídejte zejména zimní tepelnou stabilitu místností s velkými okny a místností v podkroví. Drtivá většina projektantů na to kašle, ale je to přesně ta maličkost, kdy se z půlky domu stává na celé léto žhavé peklo (a v případě nevhodné zimní stability pak na zbytek roku mraznička). Řešit tento problém technologiemi není nejrozumnější.

Jarin a Zůza

Jarin a Zůza8. 10. 2013 7:24:53

Dobrý den,
400mm zateplení se mi zdá už poněkud přehnané. Myslím, že každá stavba lze zateplit jen na určitou mez a pak už je to jen zbytečné přidávání izolace bez efektu. Na druhou stranu, každý prodejce izolací vám je rád prodá ;)
Co se týká střechy, tak my jsme zvolili samolepící asfaltové šindele Katepal a jsme spokojení. Je to střecha lehká, navíc pochozí a kupodivu i hezky vypadá. Navíc cena je příznivá a v případě nutnosti se dá lehce opravit.
Nicméně tohle je asi o osobních preferencích.
Na druhou stranu, pokud máte střechu složitějšího tvaru, tak je šindel ideální. A nepotřebujete různé doplňky a speciální tvarovky, které bývají ukrutně drahé a střechu prodražují..

Ať se daří!

Honza a Simča

Honza a Simča8. 10. 2013 5:30:36

Ještě jednou všem moc děkuji za rozvinutou debatu. Zatím jsme absolvovali pár návštěv u známých, něco jsme našli na netu v diskuzích a plánujeme ještě navštívit celoroční výstavu v Brně a chystanou v Ostravě na Černé louce.
Trochu jsme si vyjasnili naše představy o domečku a momentálně čekáme na projektanta, aby nám udělal 3D model našeho RD, dodělal menší změny oproti typovému projektu a spočítal tepelné ztráty.
Co se týče stavebních materiálu máme předběžně stanoveno takto (záleží na výpočtu tepelné ztráty):
- obvodobé zdivo Heluz Family 50 2in1 a jen omítky
- okna od sulka profil REHAU GENEO 6komor s 3těsněními nebo Decplast Premium 84
- střecha sádrokarton se zateplením (uvažuji nad foukanou izolací, nebo zda si nepohrát s minerální vatou výšku jsem odhadoval tady podle zkušeností stavebníků a jejich článků na 300-400mm)
- střechu máme docela náročnou takže si chci ještě zjistit, zda použít vazníky nebo udělat klasický krov a krytinu tondach pálenou
- topení a ohřev vody formou podlahového topení a zatím zvažujeme nad krbovou vložkou s výměníkem nebo tepelným čerpadlem, hodně se mi líbí varianta TČ Viessmannu vzduch-voda, když porovnám náklady na pořízení čerpadla a náklady na pořízení kotle jsou cca o 50-100% vyšší, ale komfort topení je úplně někde jinde)nevím zda v případě TČ už nejsou zbytečně vyhozené peníze doplnit o solární kolektory pro ohřev vody
- vlastní ČOV a šachta na deštovou vodu

Je toho docela dost, ale s přítelkyní jsme si říkali, že objedeme ješě pár výstav a nejspíš navštívíme ještě další projektanty či architekty na konzultaci (raději investujeme peníze za konzultace nad cizím projektem, než udělat nějaký zásadní přešlap).

Honza

Jarin a Zůza

Jarin a Zůza7. 10. 2013 22:00:23

Dobrý den, svou odpověď rozdělím do dvou.
1. Píšete, že nechcete zateplovat a pak, že stavbu zateplíte Výběr je na vás. Já nejsem příznivcem zateplovací mánie. Dnes už výrobci nabízejí stav. materiály, které se vůbec zateplovat nemusí a bez problému splňují požadavky na nízkoenergetický dům. Na pasivní standard zapomeňte, ten nedělá jen zateplení ale také systém topení, ventilace a mnoho dalších tech. serepetiček, které výrazně, ale výrazně stavbu prodraží.
Můj kolega se před časem dotazoval známého výrobce cihel na toto téma a dostal zhruba tuto odpověď (od ředitele): Můžeme vám prodat běžné cihly, které se zateplit musí. Prodáme vám i cihly, které se zateplit nemusí a splňují nízkoenergetický standard. Máme ale i cihly na pasivní domy. Ale váš dům v pasivním standardu by stál zhruba o milion více než v nízkoenergetickém. Za jak dlouho myslíte, že protopíte milion?!
Odpovězte si sám..
2. Jsem z Ostravy, ale nemohu vám doporučit koho si vzít, spíše koho si nevzít a proč..
Zeptám se jinak. Uvažoval jste o Technickém Dozoru Investora? pokud nevíte co TDI je, tak najdete na netu.
Já ho najal, když jsem měl stavební povolení a myslel jsem, že je to akorát. Brzy jsem zjistil, že jsem ho měl najmout zároveň s projektantem nebo jako prvního.
Až později jsem zjistil co vše podělal.
Správně vybraný TDI vám dohlédne na všechno a taky vám poradí i s výběry dodavatelů. Dokáže sklepat ceny a uzavírá smlouvy. Vše s ohledem na vás, protože ho platíte a hlídá vaše zájmy.
Zadarmo to není, ale může ušetřit vaše peníze i nervy.
Bohužel mnoho lidí to považuje za zbytečné vyhazování peněz a pak se diví..

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber30. 9. 2013 16:13:52

Já se samozřejmě nezlobím, že radíte, ale jako stavebník jistě víte, že základem dobré stavby jsou dobré základy. Stejně tak je základem dobré rady dobrá analýza problému.

Poradit někomu něco je hrozně riskantní pro obě strany, pokud není jednoznačná shoda v tom, co je skutečně potřeba. Rádce si musí uvědomovat, že je mnoho věcí, které o problému neví už jenom proto, že mu je tazatel neřekl, a také, že i kdyby řekl první i poslední, neznamená to, že má kdokoli z nás patent na rozum.

Tazatel si musí uvědomit, že nezná rádcovy zkušenosti a čistotu jeho úmyslů (je jistě mnoho takových, které k radě vede jen a pouze zištnost nebo ego) a že pokud je rada špatná, odpovědnost za škodu si nese sám.

Jsem pro rozvoj popularity tohoto fóra, protože jednoznačně pomáhá neprofesionálům sdílet zkušenosti, ale na rozdíl od rad na této úrovni, pokud už má někdo skutečný problém nebo stojí na významné křižovatce, měl by se poohlédnout k profesionálnímu rádci z řad členů komory architektů, inženýrů atd. (ČKA, ČKAIT). Je pravda, že za konzultaci je třeba většinou zaplatit, ale na druhou stranu je za kvalifikovanost a účinnost (minimálně nezávadnost) rady profesionál morálně a trestně odpovědný.

tomas30. 9. 2013 14:06:08

Opravdu tu nechci dělat nikomu reklamu a radit co a jak má dělat :) Na to nemám zkušenosti. Vy tady velmi rád poradíte a zkušenost z Vás jen čiší :) Za to Vás uznávám. Já poukázal na další možnost vytápění a Honza si svobodně vybere co se jemu líbí. Tohle forum slouží primárně k radám, ale proč nenapsat i svou myšlenku? I když Vám zrovna nic neporadí, dá jen na výběr z více možností.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber30. 9. 2013 13:33:48

Aniž bych chtěl být vůči panu Tomášovi jakkoli nepřející, tenhle server primárně nemá sloužit ke zprostředkování zakázek, ale pro nezištnou výpomoc navzájem. Možná že je Vaše řešení , pane Tomáši, opravdu to nejvýhodnější, ale těžko Vám to mohu věřit ve chvíli, kdy vím, že to není absolutně nezištná rada.

Možná stojí za to, aby správce serveru popřemýšlel o samostatné kategorii pro dodavatele služeb, kde bychom mohli my z profese nabízet svou práci v kontextu toho, jak dobře nebo špatně lidem radíme. Každý zájemce by si pak pročetl, čím se ten který instalatér, zedník nebo projektant zapojoval do toho kterého fóra a snadno by pak vyloučil kšeftaře nebo naopak velké teoretiky bez znalosti problému.

Nyní to tady ale není a proto by bylo eticky vhodné, kdyby člověk, který komukoli cokoli doporučuje, uváděl svůj vztah k nabízenému zboží otevřeně s tím, že mu uposlechnutí rady dává určitý profit, provizi, živobytí a podobně. To bych se pak klidně mohl já změnit z architekta v obchodního zástupce výrobců materiálu a místo dobrého řešení lidem doporučovat pro mne výhodné řešení.

tomas30. 9. 2013 12:09:03

Ano, do mého-ještě nepostaveného baráku plánuji sálavé vytápění, nebo už jsem vlastně rozhodnutý. Známý tento typ topení instaluje a prodává už pár let a musim říct, že sem se setkal s infrazářiči, které bych opravdu nedoporučoval. Na výše uvedené webovce jsou reference, jak na pořizovací cenu, tak roční náklady. Budu mít cihlový dům(porobeton 375) a 10cm zateplení polistyrenem. Přízemní barák, asi 125m2 užit.plochy. Pořizovací cena cca 100tis(pro mě 80) a náklady na roční vytápění cca 18tis. Všechno je to podloženo složenkama na vytápění. Už jsem i pár těchto panelů se známým instaloval a s lidi i po letech jsou spokojeni. :) Samozřejmě největší uplatnění toto topení má ve dřevostavbách, ale skvěle funguje i v cihlových domech-jak říkáte, dobrá izolace je základ.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber30. 9. 2013 9:59:17

Vy máte, Tomáši, použité sálavé topení doma jako dominantní zdroj tepla? To by mne potom hodně zajímaly Vaše náklady na elektrickou energii a kvalita zateplení.

Tento systém jsem několikrát navrhoval do objektů, v nichž prostě standardní systémy být použity nemohou (klášterní kostel ve Vyšším Brodě, sál hradu Rožmberka apod.) ale opravdu jen z toho důvodu, že zasekávání nějakých rozvodů nepřicházelo v úvahu, podlahou se hýbat nesmělo a stavět do národní kulturní památky elektrické akumulační "krabice" bylo v té situaci nepřípustné. Napadá mne, že jediný vhodný objekt pro vytápění infrazářičem je kromě krátkodobě obývané památky dobře zaizolovaná dřevostavba, to kvůli akumulačních parametrům dřeva (či spíše neparametrům) a kvůli rozvodům.

Poněkud nechápu, co by mělo bránit panu tazateli Honzovi využít jako zdroj tepla topnou vodu ohřátou libovolným způsobem (solár, uhlí, pelety, dřevo, akumulační proud, tepelné čerpadlo) a pokud by nebylo zbytí, a musel mít vytápění neakumulační, navrhoval bych jednoznačně vytápění elektrické kabely do podlahy.

tomas30. 9. 2013 2:42:46

Ahoj, koukám že řešíš stejnej problém a taky nemáš plyn. Já teda i kdybych měl plyn, tak topení udělám tohle http://www.infratopeni-gottwald.cz/ mrkni na to. :) Kdybys chtěl vědět nějaký podrobnosti, co se tohodle sálavého vytápění týče, tak napiš ;)

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber24. 9. 2013 22:05:16

Je to o tom, že každý postup má nějaké své výhody a své nevýhody. vytvářet proti sobě barikády, z nichž budeme řvát svou jedinou pravdu je fatálním selháním odbornosti "odborníků".

Neradím Vám ani polystyren, ani tlustou cihlu, radím zaměřit se na výhody a nevýhody obou technologií a poměřovat, která Vašemu unikátnímu domu více pomůže a která více uškodí.

Honza a Simča

Honza a Simča24. 9. 2013 11:19:39

docela ano, všechny možné diskuze, které jsem na internetu našel jsem si pečlivě prostudoval.
Všichni stavitelé a případně i projektanti jsou rozdělení na dva tábory: jeden názor je, že postavit zeď dejme tomu 300mm a bouchnout na to 200mm polystyrenu nebo druhý tábor nezateplovat, zaměřit se na silnější zeď, stavbu si pohlídat a dělat svépomocí a ohlídat si tak tepelné mosty, ale zatím ještě nejsme 100% rozhodnuti.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka24. 9. 2013 10:39:04

Dobrý den.

Jste si výběrem těch cihel Family 2v1 jistý?

Mrkněte na nějaké diskuze:
http://forum.tzb-info.cz/126159-heluz-family-50-2v1

Přeju dobrou volbu.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama