Stavba nad 150m2 svépomocí

Autor: Petr (1 příspěvek)
Kategorie: Financování
15. 2. 2013
7 komentářů
Dotaz

Zdravím všechny stavebníky,

chtěl bych vás poprosit a radu, nebo zkušenosti, jak lze vyřešit hranici 150m2.

Tedy postavit si dům nad 150m2 bez nutnosti stavební firmy, tedy svépomocí?

Děkuji za moc za rady

CHCI PROJEKT DOMU.CZ

CHCI PROJEKT DOMU.CZ31. 3. 2013 20:22:55

Bohužel každý stavební úřad bere zastavěnou plochu jinak.

U rodinného domu by to však mělo být stejné.

Zastavěnou plochou se rozumí součet „všech zastavěných ploch jednotlivých staveb. Zastavěnou plochou stavby se rozumí plocha ohraničená pravoúhlými průměty vnějšího líce obvodových konstrukcí všech nadzemních i podzemních podlaží do vodorovné roviny(bez izolace). Plochy lodžií a arkýřů se započítávají. U objektů poloodkrytých (bez některých obvodových stěn) je zastavěná plocha vymezena obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí do vodorovné roviny. U zastřešených staveb nebo jejich částí bez obvodových svislých konstrukcí je zastavěná plocha vymezena pravoúhlým průmětem střešní konstrukce do vodorovné roviny.“

poslední část mluví o obalových křivkách napřiklad chodnik, u pergol by se měla započítat obalová plocha všech sloupů. případně zpěvněná plocha pod pergolou.

Sháníte-li autorizovanou osobu můžete využít i náš portál http://www.chciprojektdomu.cz

S přátelským pozdravem
chci projekt domu.cz

René Pour15. 3. 2013 16:16:45

Dej si na AAAPoptavku,že sháníš autorizovaného stavbyvedoucího. To je ten co se pod to může podepsat.Jsou tací,kteří ti rovnou nabídnou,že za určitou sumu Ti to podepíše.

Dan

Dan18. 2. 2013 14:41:31

tak ještě jednou to foto :)

Dan a Jana

Dan a Jana18. 2. 2013 14:31:09

Ahoj,
stavíme 208m2 bungalov svépomoci. Nad 150m2 musíš mít razítko od někoho autorizovaného, jinak dům nezkolauduješ (legální cestou). Toto potvrzení jsme přikládali i k žádosti o stavební povolení. Náš projektant má toto razítko, takže nemáme problém. Musíš si vést stavební deník a on jednotlivé úkony podepisovat (základy, hrubá, dokončení stavby). Pak by neměl být problém dostat povolení a zkolaudovat.

Dan

Dan

Dan18. 2. 2013 13:04:12

Zastavěnou plochu domu určují jeho svislé konstrukce. Tedy pokud je garážové stání a terasa mimo základovou desku, ale pod jednou střechou s domem a jsou podepřeny sloupy, je zastavěná plocha počítána od těch podpěrných sloupů. To byl přesně můj případ. Navrhnul jsem si dům do 150m2 abych šel jen na ohlášku, ale jelikož jsem si vymyslel to zastřešené garážové stání, hned jsem to měl 190m2 a šel jsem na stavební povolení. Nakonec to, ale vůbec nevadilo, protože se muselo stejně dělat i územko, které trvá ještě o měsíc déle než stavebko, takže jsem aspoň nemusel obíhat sousedy a úřad si vše vyřídil sám. Jiné by to, ale asi bylo, kdyby se to garážové stání dělalo formou přístřešku a až třeba po dokončení stavby, ale to bohužel nevím. Vkládám foto mého řešení, kde základová deska má 130m2, ale s terasou a stáním mám 190m2.

Pjóťa18. 2. 2013 12:29:22

Můžu se zeptat, co se počítá do zastavěné plochy? Je to pouze rozměr základové desky, nebo i přesahy střechy? Jde mi o to, jestli se do zastavěné plochy počítá i zastřešená terasa, či kryté stání, pod kterými nebude základová deska. Slyšel jsem, že do zastavěné plochy se počítá ještě metr na každou stranu okolo základové desky. Děkuji za odpověď.

Dan

Dan17. 2. 2013 7:11:24

Nazdárek,
má zkušenost je následující:
Stavím nepodsklepený bungalov o zastavěné ploše 190m2 a stavím ho svépomocí, bez firmy, pouze se stavebním dozorem.
Když jsem cca před rokem a půl vyřizoval stavební povolení, ptal jsem se svého úředníka na stavebním úřadě, jak je to se stavbou svépomoci u domu nad 150m2. Odpověď zněla "normálně, jako do 150m2". Když jsem ho podrobněji seznámil s touto problematikou, šel se poradit s kolegou do vedlejší kanceláře :) . Po návratu mi řekl, že mám pravdu, ale že je to pěkná blbost, a že to takhle nikdy neřešili. V tu chvíli jsem pochopil, že je to můj člověk a začli jsme si notovat :) . Jakej deb.. vymysle, že dům o zastavěné ploše 145m2, podsklepený, s přízemím, patrem a obyvatelným podkrovím může stavět člověk svépomocí, zatím co nepodsklepený bungalov bez obytného podkroví o zastavěné ploše 155m2 musí stavět odborný stavitel.
Nakonec jsme se dohodli takto:
1.Do žádosti o stavební povolení, do kolonky kdo bude stavbu provádět uvedu - "stavební firma bude vybrána před zahájením stavby".
To prý stačí, protože po vydání stavebního povolení už toto nikdo neřeší ;) .
2. Seženu si stavební dozor s razítkem, který mou stavbu zaštítí - sehnal jsem si tedy za 3000,- stavební dozor, který provede celkem tři kontroly - první po dokončení základové desky, druhou po dokončení hrubé stavby a třetí po dokončení celé stavby. Na každou tuto kontrolu mi stavební dozor vystaví potvrzení, že daná etapa probíhala dle všech předpisu a technologických postupů (přeci si vlastní dům neodfláknu víc než stavební firma) ;) .
3. Při kolaudaci předložím mnou vedený stavební denník a všechna potvrzení od stavebního dozoru.
Ještě mně ujistil a potvrdila mi to i příbuzná, která také dělá na stavebím úřadě, že vzhledem k přetíženosti úředníku na stavebních úřadech se nikdo v těchto "prkotinách" nešťourá.
Prostě pro ně je důležité, aby celou stavbu zaštil svým razítkem někdo oprávněný a je jim buřt, jestli je to stavebí firma nebo stavební dozor. Hlavně když je pak na koho hodit, když barák spadne :) .
Takže asi tak.