Hydroizolace

Autor: johanno (2 příspěvky)
Kategorie: Základy a deska
11. 2. 2013
7 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

chtĕl bych poradit, začínám stavĕt a nevím jakou zvolit izolaci základové desky (izolace proti zemní vlhkosti) nĕkdo dává jednovrstvou nĕkdo dvouvrstvou, na pozemku nehrozí spodní tlaková voda a pozemek ma střední index radonu, prosim o radu jakou koupit izolaci nejlépe jednovrstvou, ale rád si nechám poradit, díky za radu.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka13. 2. 2013 11:13:38

Projektant mně navrhnul tenkou fólii fatrafol. Dalo mně dost práce mu vysvětlit, že taková izolace vyjde hodně draze (příprava podkladu, práce firmě, nabetonování). Nicméně souhlasím s tím, že je to nejlepší izolace na trhu s největší životností.

Kvůli ceně jsem chtěl asfaltové pásy. Tak mně projektant navrhnul dvě lepenky a dalo to hodně přemlouvání :-) Jinak si myslím, že by měla stačit ta jednovrstvá lepenka PARAELAST GS40, jak píše Martin.

Desku mám 145 m2.
Platil jsem Parabit V60S35 za 7900 Kč/17 rolí.
Dále Paraelast AL+V S35 za 19 300 Kč/17 rolí.
Penetrace 36 litrů za 1900 Kč.

Na stránkách www.parabit.cz jsem nenašel detail prostupu.

Nicméně, zde je to popsané dobře:
http://www.izolace.cz/index.asp?module=ActiveWeb&page=articles&CategoryID=338

Tady je lepenka v kýblu - asi bude vhodná na prostupy.

http://www.hasoft.cz/specialni-maltoviny/hydroizolace-a-doplnky/lepenka-v-kyblu.php

Martin13. 2. 2013 9:56:12

Svépomocí je samozřejmě nejlevnější a nejjednodušíí asfaltový pás.
Mě na desku cca 125m2 vyšla izolace cca 15000 jen za pásy, k tomu nějaká penetrace atd.

Řešení prostupů je například na stránkách Parabitu, obecně prostě několik vrstev na sebe. U stoupaček kanalizace a vody jsem ještě například přilepený pás stáhnul páskou, aby pás co nejlépe přiléhal v trubkám.

U toho hliníkového pásu, který svyšuje difuzní odpor - je to dost možné, nicméně jak je to u styku pásů? Tam je prostě difuzní odpor menší.

Už jsem to v jiných vláknech zmiňoval, celou věc jsem řešil s pánem z Parabitu, je to technický ředitel, velmi komunikativní. Prostě mi doporučil jednovrstnou aplikaci jako dostatečnou.

Smyslem těchto mých příspěvků je ověření přeměřením radonu pro kolaudaci, že se opravdu jedná o dostatečné řešení. Samozřejmě můžete udělat X vrstev, ale je to spíše jen vyhazování peněz.

Takže pečlivě svařit pásy, ošetřit prostupy a je to ok.. Nutno tedy použít k tomu určený pás, obyčejná IPA určitě stačit nebude...

Mao13. 2. 2013 8:05:04

mě by taky zajímalo jak nějak cenově vychází různé řešení hydroizolace základové desky třeba při nízkém radonovém indexu....

předpokládám, že asi nejdražší bude ten fatrafol svařovaný celoplošně na celou desku a potom zalití betonem cca 5cm....

další varianta je dát pouze 1 nějakou asfaltovou hydroizolaci např. ten parabit? ale jaká a za jakou cenu?

je ještě nějaká možnost....např. pvc svařovaná, ale daná při stavbě zdí pouze pod zdivo a pak až dosvaření před podlahami?

co je potom lepší z hlediska možné svépomocné aplikace hydroizolace a potom taky nějaké té životnosti?

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka13. 2. 2013 6:09:10

Pěkný den.

Jakým způsobem se správně ošetřují prostupy? Předpokládám nějakou tekutou izolací, ale uvítal bych nějaký vyzkoušený postup z praxe, doporučení, tipy .... atd.

Děkuji.

------------------------------------------------------------
Dnes jsou hliníkové pásy obvykle také vyztuženy skelnou rohoží. Hliníková fólie způsobuje řádově lepší součinitel difůzního odporu radonu. Když hliník vypraská, tak tu funkci radonové izolace plní modifikovaný asfalt, ale 100x hůře. Oxydované pásy mají malou roztažnost, takže hrozí, že prasknou společně s hliníkem.

Hlavně dodržet technologický postup a doufat, že bude základová deska v pořádku.

Technické listy jsou zde:
http://www.parabit.cz/vyrobky.html

Martin12. 2. 2013 16:53:49

K tomuto tématu jsem tu několiktár přispíval v jiných vláknech, vždy jsem bojoval proti nelogičnosti označování asf. pásů s Al vložkou jako protiradonové.. Protiradonovou funkci plní pouze asfalt, vše ostatní je výztuha. Hliník je křehký a pás celý praská. Lepší je skelná vložka s modifikovaným asfaltem (lepší zpracovatelnost za nízkých teplot).

Jelikož mám střední index, a už mám zkolaudováno, tak mohu potvrdit správnost mého tvrzení. Pro kolaudaci se provádělo kontrolní měření to dopadlo na výbornou, absolutně bez problému, téměř na hranici měřitelnosti.

Použil jsem Paraelast GS40 jednovrstvě, nejdřív pod zdivem a po omítkách se dodělávaly plochy (nedoporučuji kvůli čištění bordelu).

Dle informace pána co mi to měřil, problémy jsou hlavně v neošetřených prostupech. Ty jsem si pohlídal a nemám problém. Ono tohle jde pak velmi těžko opravit.

Takže když si nepohlídáte prostupy, tak vám nepomůže ani pět vrstev...

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka12. 2. 2013 7:48:18

Buďto si necháte udělat tenkou izolační fólii - například fatrafol.
Izolační fólie má větší pracnost z hlediska přípravy. Musí být rovný beton, což zajistí podkladní geotextilie nebo stěrkování. Po natavení fólie se musí provádět ochranná betonová vrstva v tloušťce min. 5 cm.

Nebo musíte dát, dle normy ČSN, dvě vrstvy lepenky. První přijde klasická IPA, třeba PARABIT V35S a druhá přijde protiradonová s hliníkovou vložkou např. PARAELAST AL+V S35 (modifikovaný asfalt) nebo PARABIT AL+V S35 (oxidovaný asfalt).

V každém případě hydroizolace a radonová izolace má být součástí projektu.

Lucka a Jirka

Lucka a Jirka11. 2. 2013 19:21:25

toto má řešit projektová dokumentace