Můžete prosím někdo poradit jak řešit tepelnou izolaci kolem oken ? Zdivo bude Porothem profi 36,5 a zvenku chci dát aspoň 200mm EPS. Takže aby okna nebyla příliš utopená ve fasádě, chci je umístit na vnější okraj zdiva, tj. nemůžu použít takové ty speciální cihly, u kterých se předpokládá, že rám okna bude uprostřed, takže se ta prostřední třetina vyklepne a vloží se do ní izolace. Já bych naopak potřeboval, aby ta cihla měla vykousnutou jednu hranu do které se vloží izolace pod dolní hranou rámu okna a totéž pro cihly na ostění okna, ale žádné takové cihly se nevyrábějí. Snad je to zřejmé z přiloženého obrázku.
Prostě v zásadě potřebuju, aby otvor pro okno byl zvenku po celém obvodu např. o 5cm větší než v interiéru. Dole bych to zevnitř mohl dozdít jednou řadou nějakých nízkých cihel (naznačeno červeným obdélníkem). Nahoře bych mohl přímo na místě vylít překlad s tím vykousnutím jak je vidět na obrázku. Bylo by to pracnější, ale taky levnější než to lepit z překladů Porotherm. Ale co po stranách, taky doplácat cihlami ? Nebo bych se naopak měl snažit ten zub do 36,5 cihel vyříznout. Jak se tohle řeší ? Díky, snad jsem to moc nezamotal.
mach20. 9. 2013 8:07:43
S turbošrouby jsou problémy, řekl bych, že větší než s kotvami.
1) Při větších mezerách mezi rámem a zdivem (u rekonstrukcí) nemají dostatečnou pevnost a když na nezapěněné okno ukotvené šrouby zatlačíte rukou, tak se trochu pohne - či-li není dostatečně pevné proti účinkům větru a "bouchání" při zavírání. Argument, že "pěna to podrží" je na zabití, protože pěna není nosný prvek.
2) V moderním cihlovém zdivu je tolik otvorů a vlastní střep cihly je natolik křehký, že je problém uchytit šroub tak, aby držel dostatečně pevně. A nepevně uchycený šroub je ke škodě věci. Ještě jsem neviděl, že by se použily chemické kotvy, které jako jedny z mála takový problém řeší.
3) Vyvrtáváme otvor do dutiny rámu. Jak je zajištěm proti prostupu par a kondenzátu, jejichž odvod má výrobce v kci okna řešen?