Radon a zateplení základů

Autor: petrx (76 příspěvků)
Kategorie: Základy a deska
5. 6. 2012
7 komentářů
Dotaz

Zdravím všechny stavebníky,

Mám dvě otázky.

1. Co jsem zatím měl možnost vidět provedení protiradonové izolace v pár domech před dokončením tak je to vesměs děs a hrůza. Izolace jen pod zdmi a v ní zašlapané zbytky po vnitřích omítkách apod. Nedokážu si představit jak se na to spolehlivě navaří izolace na zbytek plochy. Minimálně to bude strašně pracné a zbytečně moc stříhání a svařování. Takže bych rád udělal izolaci celoplošně a na ni další vrstvu betonu. Bude to sice dražší, ale izolace bude jednou provždy v bezpečí. A teď otázky. Jako nejlepší z hlediska součinitele difuze radonu jsem našel fólii Borsaleaf WP. Je ale jen 1,5-2mm tlustá, takže neměla by se pod ní nebo na ní dát ještě nějaká izolace z modifikovaného asfaltu ? Jak tlustá má být ta vrchni ochranná vrstva betonu, stačí 6cm ? Měla by se tato vrstva také vystužit nějakou tenčí kari sítí ?

2. Rád bych řešil zatelplení už od základů. Je hodně hloupý nápad ještě před betonáží základových pasů přesně vyšalovat vnější okraje extrudovaným polystyrenem (řekněme 5cm) ? Ztracenné bednění a základovou desku bych pak zateplil 10cm XPS a vlastní zdivo pak 20cm EPS.

Díky, a nepiště mi prosím, že mám postupovat podle projektu :-) Žádný nemám a než půjdu za projektantem, chci mít dost přesnou představu co chci, jak to dělat a kolik to bude stát.

Petr

petrx7. 6. 2012 13:58:18

No to je dobré a co po těch 25 letech ? Začne propouštět radon ? To bych docela nechtěl splatit hypotéku a hned likvidovat podlahu, topení, izolaci a všecho v podlaze :-)

Tom a Míša

Tom a Míša7. 6. 2012 8:38:15

M napsal:


Nerovnosti se sice pískem dají vyrovnat, ale důrazně to nedoporučuji. Teď nevím která, ale nějaká norma to přímo zakazuje... Byl jsem na jedné stavbě, kde se tento pískový podsyp provedl v tloušťce do 3cm i v koupelně a následkem vibrací od pračky bylo popraskání podlahy a naklonění v půlce místnosti o 1cm (naštěstí neměli podlahové topení)...

Já to budu dělat nanesením lepidla zubovou lžící 12mm celoplošně na EPS a dorovnáním tlakem do roviny. Instalatéři to také řeší tak (když vynechám drahou samonivelečku), že udělají potěrový jemnozrnný beton +-2cm do roviny a na ten položí EPS. To, že beton následně popraská nevadí....
S životností modifikované Ipy nevím, zkuste se mrknout u strýčka Googla :)

Tom a Míša

Tom a Míša7. 6. 2012 5:40:06

My měli v projektu izolaci Fatrafol 603, jedná se o plastovou fólii, která se z obou stran kryje geotextílií. Taky jsme se báli pokládky a svařování plastu speciálním přístrojem svépomocí, tak jsme šli do Ipy. Pokud bych ale dělal desku znova, držel bych se projektu a na desku položil celoplošně fatrafol (krytý geotextílií), není problém si nechat fólii svařit podle půdorysu domu a pak si jen nechat zaizolovat prostupy odborníkem. Na to bych dal 8cm dorovnávacího betonu, stáhnul ho do roviny a tím by mi odpadlo to co řeším teď - nerovnosti při pokládce podlahového polystyrenu vzniklé svařováním IPY.
Jinak Ipa s hliníkovou vložkou nemůže být použita jako samotná z toho důvodu, že mokrý beton vytváří alkalické prostředí, které hliníkovou vložku koroduje - proto se AL pás vždy dává až na obyčejný...
Životnost PVC fólie je několikanásobně vyšší, než oxidovaného pásu...

petrx6. 6. 2012 20:56:00

Míra napsal:

Tohle je asi problém, proto jsem psal, že bych krycí vrstvu udělal 6cm a ptal jsem se, jestli do ní dát kari sítě. Samozřejmě musel by se dát hodně dobrý pozor na dobré vypodložení kari sítě aby nedošlo k porušení té izolace. I když to by se asi dalo vyřešit ještě jednou vstvou nějaké levnější asfaltové izolace.

Taky mě napadlo kompromisní řešení. Co třeba izolaci provést celoplošně, pak vyzdít první šár všech zdí a pak tím krycím betonem vylít jen vnitřek ? Spotřeba betonu by pak aspoň o trochu klesla. Ale to už si trochu moc hraju na projektanta :)

petrx6. 6. 2012 20:50:03

M napsal:


Pak právě nechápu proč ty izolace s hliníkem nesmí být použity jako jediná protiradonová izolace. Je ten důvod, že asfalt časem nějak degraduje a v důsledku toho se nějak ta tenká hliníková fólie trhá ?

petrx6. 6. 2012 14:24:20

M, díval jsem se na ten Radonelast na http://www.dehtochema.cz a nějak nechápu že Radonelast 3,5 má součinitel difuze radonu asi tak 1000x nižší než všechny ostatní fólie, navíc při celkem rozumné ceně. ???

petrx6. 6. 2012 7:36:38

Díky pánové za informace. Já tahle daleko ještě nejsem, chci začít příští rok, tak si v tom dělám jasno. Radonový průzkum nemám, ale tam kde se asi chystám stavět je všude střední index a co jsem se ptal v okolí, tak všichni mají nějakou fólii, ale nějaké aktivní odvětrávání podloží nebylo podle měření potřeba.

Mě šlo spíš o tu technologii provedení, jestli celoplošně a krycí beton nebo jen pod nosné zdi a dodělat nakonec a tohle mi radonový posudek asi neřekne.

Ještě k těm fóliím. U těch izolací z modifikovaného asfaltu + hliník se to natavuje přímo na penetrovný podkladní beton. Jak se to dělá u PVC nebo PE fólií, jen se položí a posvařují ? Navíc jsem se dočetl že PVC fólie (např. ten Borsaleaf WP) nejsou moc odolné proti ropným látkám, takže nevadí tomu třeba ta penetrace ?

Samozřejmě souhlas, že nic se nemá přehánět, ale na druhou stranu myslím, že dokážu ušetřit jinde než zrovna na základech a izolaci.