Topení ve zdi

Autor: Zdeněk Chadima (1 příspěvek)
15. 3. 2012
3 komentáře
Dotaz

Dobrý den.

V květnu se chystáme s přítelkyní stavět rodinný dům.

Projekt už máme ale pořád se nemůžeme rozhodnout jak tento dům vytápět.

Hodně jsem o tom uvažoval a oslovil několik firem.

Moje vize byla taková:

Plynový kondenzační kotel, krbová vložka, a hodně přemýšlím o Solárním ohřevu vody, popř. solárním přitápění.

Bohužel ze zdravotních důvodů nemůžeme instalovat podlahové topení - to bude pouze v koupelně a na záchodě, ale v jedné firmě mi, po telefonu, doporučili TOPENÍ VE ZDI - je to obdoba podlahového topení akorát rošty jsou uchyceny na zeď a překryty pouze omítkou.

Bohužel neznám nikoho kdo by tento způsob vytápění používal a tak jsem se rozhodl obrátit na Vás. Prosím kdo máte zkušenosti s tímto VYTÁPĚNÍM VE ZDI napište mi sem nebo na moji mailovou adresu zdenek.chadimu@seznam.cz vaše zkušenosti, výhody a nevýhody.

Děkuji za odpovědi!!!

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber20. 9. 2013 8:02:07

Bez výhrad s Vámi souhlasím, ale základem je dobře navržený systém od odborníka, není možné používat v takto sofistikované technologii postupy z Receptáře :)

I když vzpomínám si že v několika starořímských vilách, které jsem prozkoumával, jsem našel důmyslně promyšlené stěnové vytápění staré přitom asi 2000 let.

mach

mach20. 9. 2013 7:45:50

Použil jsem je v podkrovních místnostech, ale ještě jsem oddělil vlastní topení (hadice fí17 ve 4 cm betonu s KARI sítí) od zdiva (ŽB 10 cm + 20 cm kamenná vlna)4 cm polystyrenu a je to OK teplotu topné vody používám (než přejdu na ekviterm) cca 45°C a krásně stěna hřeje, z cca ještě 1 m cítíte teplo, jsem spokojen.
To, co ale asi máte na mysli Vy, je systém s kapilárami, nebo tenkýma trubkama (cca 9 mm).
1) musí být velmi dobře tepelně izolující zdivo s malou akumulační schopností.
2) Musí být velmi dobře navrženy délky topných okruhů s ohledem na výkon čerpadla a požadovaný topný výkon
3) odpovídající regulace
A toto bych každopádně svěřil zkušenému projektantovi.
Jinak s názorem, že musíte ohřát vodu na vyšší teplotu nesouhlasím, u rozumného návrhu to může být i naopak a experimentálně se i ověřovaly systémy s kapilárami a teplotou topné vody 25 - 30°C. Pak je to ovšem poměr cena/kvalita(komfort)

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber19. 9. 2013 19:16:40

Tahle varianta vytápění se okrajově používá, stejně jako vytápění stropními rozvody, ale oproti podlahovému vytápění mají tu nevýhodu, že nejsou tak ekonomicky úsporné.

Musíte ohřát vodu na vyšší teplotu, abyste dostali požadovaný objem tepla do místnosti. To snižuje podíl energie například ze fototermálních kolektorů, které nad určitou teplotu nezvládají, a o to víc energie musí dodávat plynový kotel.

Další drobná nevýhoda je v potřebě lépe izolovat stěny ještě lépe, protože teplo se šíří i do konstrukce, kdežto v případě sálání z podlahových rozvodů se teplo do stěny dostává zprostředkovaně ze vzduchu.

Do třetice, zajímavý je graf popisující teplotu v různých vrstvách či výškách místnosti a optimální požadavky lidského těla: http://www.topeni-chlazeni.cz/public/filemanager/teploty.png a podle něj bych pak pokračoval v rozhodování.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama