Druh vytápění pro nový RD

Autor: Super User (191 příspěvků)
29. 12. 2011
7 komentářů
Dotaz

Zdravím všechny,momentálně řeším jak nejlépe ( nejlaciněji a nejefektivněji ) budu Náš budoucí RD ( momentálně ve fázi vyřizování stavebního povolení ) vytápět.

Z důvodu nákladnosti plynové připojky jsem omezen pouze na elektřinu.

Bude se jednat o plochu na vytápění cca 410m3.

V projektu je i počítáno s krbem ( respektivě krbovými kamny ).

Topení je řešeno jak podlahové ( Koupelna,obývák,kuchyň,chodba... ) a radiátory ( ložnice, 2x dětské pokoje + žebřík koupelna )

Můj návrh ( pouze z doslechu ) by byl klasický elektrokotel + krbová kamna napojená na akumulační nádrž.

Prosím všechny zainteresované o názor.

Děkuji mnohokrát

Vláďa

Mao2. 3. 2012 8:23:07

Zdravím, jsme u začátku projektování podkrovního domu s dvojgaráží a zajímalo by mě pár věcí skrz topení.

pro nastínění má přestava je dům z 375 heluz family + 140-180 polystyren, podlahy 20 polystyren, podkroví 30 vata ve dvou vrstvách. topení krbová vložka s výměníkem se zadním přikládáním z technické místnosti + další doplňkový zdroj elektrokotel či tepelné čerpadlo vzduch - voda, nejspíš i akumulační nádrž zhruba 800 l. podlahové topení v celém domě + 2x žebřík v koupelnách + nízkoteplotní radiátor v garáži. pasivním tepelným ziskům ze slunce brání v zimních měsících stínění vyšší budovou.

zajímalo by mě jak se dá vyřešit aby při zatopení v krbu šla do podlahovky voda o teplotě +-35 stupňů, aby to šlo na přímo a ne přes akumulační nádrž, tak aby až se nahřeje podlahovka a dům, tak se případně nahřívala aku nádrž?

nějaký směšovač, který míchá teplou vodu z krbu 50-70 stupňů a studenou vodu? kde se dá nastavit jak mechanicky či elektronicky kolik má jít do podlahy v závislosti na vnitřní či vnější teplotě domu?

zda se dá do podlahovky topit přerušovaně, tzn. topit třeba jen přes den a zase zatopit až na druhý den bez zapojení aku nádrže...tzn. zda podlahovka má dobrou setrvačnost a uplně nevychladne a na druhý den jí zase nebude dlouho trvat než se nahřeje a začne topit.

proč si hodně lidí dává v přízemí podlahovku a v patře radiátory? přijde mi to trochu nesmyslné pro zachování nízkoteplotního systému celého domu...nebo je to kvůli špatné regulaci podlahového topení oproti radiátorům a možnosti přetápění v podkroví?

David Kreisl1. 3. 2012 8:09:54

Děkujeme za kontakt. Teď se nám tu ještě objevila jedna možnost, když to nevyjde, ozveme se vašemu topenáři. Krb chceme jen jako doplňkový zdroj topení, takže detaily vaše topení nejsou potřeba, ale děkujeme za ochotu.

David Kreisl28. 2. 2012 16:30:28

Jsem z Uherského Brodu. Teplovodní krb máte jako primární zdroj vytápění nebo máte ještě nějaký jiný? Projekt nepotřebuji, stačilo by mi schéma zapojení, ale včetně elektronické regulace. Hlavně potřebuji poradit, jestli je dobré kombinovat teplovodní krb s kondenzačním kotlem, nebo stačí obyčejná krbová vložka (teplovzdušná) a KK, nebo teplovodní krbová vložka + obyčejný plynový kotel + aku nádrž, jak se to všechno reguluje, jak se v létě ohřívá TUV, apod. Jsem uplný laik.

Michal a Markéta

Michal a Markéta24. 2. 2012 18:29:56

Tak já uvažuji takto:

podlahové teplovodní topení pouze kde bude dlažba, to jest koupelna, chodba + kuchyň, v podkroví pouze koupelna. Zbytek místností radiátory. Médium bude plyn - kondenzační turbokotel + využití krbu s výměníkem do AKU nádrže napojené na oběh. Také se budu rozhodovat dle financí, ale přípravu určitě udělám.

Nicméně si nechám zpracovat projekt vytápění od zkušené firmy.

Teplovzduch z krbu jsem také uvažoval, ale připadá mi to jako místnost "vytápět" fénem na vlasy :) proto AKU nádrž.

Libor a Maruška

Libor a Maruška15. 2. 2012 12:37:04

Na pohon čerpadla, případně třícestných ventilů a dalších věcí okolo krbu stačí nejlevnější elektrocentrála v ceně od 2 do 3 tisíc z OBI. Nevím, jak jinde, ale u nás je výpadek elektriky v zimním období tak 1x za pět let. Co si tak pamatuju, tak za dobu co topíme plynem (cca 17let) jsem potřeboval záložní zdroj jen jednou, protože výpadek trval cca 24 hdin - na vedení spadl strom. Kotel i s čerpadlem jsem napájel z běžné UPSky od počítače vypůjčené v práci.

AdamF5. 1. 2012 6:21:34

Není těch 95kWh/m2/rok nějak hodně? Já jsem na hodnotě 45kWh/m2/rok.

8cm polyše v podlaze mi přijde hodně málo. Zvláště, když je to typ izolace, který už nikdy nenavýšíte ( oblepit barák jde kdykoliv ). Osobně mám v projektu 20cm. Navýšit tloušťku izolace v podlaze jde v případě použití topných rohoží bez úprav stavební části projektu. O jakém tarifu EE uvažujete? Akumulace?

Horkovzduch je, co se týče investičních nákladů, levnější. Ovšem nese s sebou jistá negativa.

Teplovodní vložka je zase poměrně drahá záležitost. I přes to se přikláním k této variantě. Dlouhou dobu jsem to taky uvažoval, ovšem finance řekly ne. Rozhodně ale bude mít udělanou přípravu na případnou pozdější realizace ( zhotovený odpad v blízkosti vložky, přívod studené vody, vyvedené potrubí do technické místnosti ). Tak se musím spokojit jenom s vložkou se zadním přikládáním. :)

AdamF2. 1. 2012 12:39:03

Jaké je vypočtená TZ domu? Uvažujete o podlahovce jako teplovodní nebo spíše topné rohože? Jakou máte navrženou tloušťku izolace v podlaze? Máte vybranou krbovou vložku?

Ono je toho co se týče topení strašná spousta faktorů, které je třeba zvážit a podle mě je vhodné s tím počítat už do projektu a ne naopak ( jakože mít hotový stavební projekt a pak do toho vměstnat systém topení ).

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama