Porotherm nebo Ytong ?

Autor: Miroslav Podzámský (2 příspěvky)
Kategorie: Základy a deska
28. 11. 2010
5 komentářů
Dotaz

Chci stavět z Porothermu a nevím jestli není lepší stavět z Ytongu má lepší tepelně izolační schopnosti ? Je lepší pro stavbu ? Děkuji Miroslav.

Pan Realista9. 5. 2019 22:48:15

Pracoval jsem v uhelné elektrárně. Hned vedle byla fabrika produkující porobetonové cihly (Ytong ale jiná firma). Můžu vám se 100% jistotou potvrdit že do porobetonu se přidává popílek z elektrárny.

Ytong podpora18. 10. 2017 11:06:44

Dobrý den,
o zdravotní nezávadnosti se můžete přesvědčit zde:
http://www.ytong.cz/cs/docs/Radioaktivita-CHL.pdf
http://www.ytong.cz/cs/docs/Radioaktivita-HRU.pdf
http://www.ytong.cz/cs/docs/Radioaktivita-MEL.pdf
O tepelně izolačních vlastnostech výrobků Ytong se můžete přesvědčit zde:
https://www.ytong.cz/cs/docs/CE_Ytong_Zdici_prvky.pdf

Libor a Maruška

Libor a Maruška3. 10. 2017 11:35:17

Ze zkušenosti můžu říct, že je velký rozdíl i mezi Heluzem a Porothermem (Porotherm je kvalitnější).
Jinak popílek a podobné srágory se dneska cpou do všeho. Jediný rozdíl u Heluzu a Porothermu oproti Ytongu je v tom, že Heluz a Porotherm tu cihlu přepálí a tím se nějakých těch škodlivin zbaví (nevěřím, že všech) a tím je zdravotně méně závadný než Ytong.
Když jsem před cca 7 lety nakupoval materiál, tak mi zástupce Ytongu řekl, že se může stát, že várka Ytongu, kterou mi přivezou nebude úplně zdravotně nezávadná - do materiálu, ze kterého bloky lisují přidávají právě nějaké ty popílky nebo co a tím, že to není pálené, tak se z toho zdiva může něco uvolňovat.
Ale stejně tu řešíme zbytečnou věc, protože pak si doma na zem dáte laminátovou plovoucí podlahu, koupíte dřevotřískový nábytek apod. a to byste koukali co za "sr**ky" se z toho uvolňuje.

S tím, že Ytong má mít při stejné tloušťce zdiva lepší izolační vlastnosti než třeba Porotherm to asi nebude až zas tak horké. Kdysi jsem narazil na článek nějaké zkušební laboratoře - Ytong udával izolační vlastnosti za jiných podmínek než třeba Heluz a Porotherm (teplota, vlhkost, ...) a proto se na první pohled zdálo, že je daleko lepší. Opak ale byl pravdou.

Jinak pro představu, postavil jsem dům s podkrovím z Porothermu 440mm, cca 115m2. Bohužel jsem musel zateplit (nařídil mi to stavební úřad, protože jsem to měl v projektu) - použil jsem vatu 100mm. Plyn používám k topení a ohřevu vody na koupání a mytí. Ročně projedu cca 850m3, což dělá nějakých 15 000Kč a to topíme na 24°C (manželka je hóóódně zimomřivá).

Bady863. 10. 2017 9:45:17

Ahoj,
to je právě ono co tu čtu za nesmysly, jako že do ytongu se dává popílek že praská, kvůli vodě v něm (přitom položte si "slavný" heluz na 24 hodin do vody vedle ytongu a heluz nezvednete, jak bude nacucaný vodou) - stačí rozříznout a uvidíte kolik který materiál nasákl :-)....
další věc s praskáním zdi z důvodu, že si stavba sedá, to je pak úplne jedno, z čeho postavím, protože popraská vše :-)
...osobně budu teprve stavět svůj dům a rozhodne Ytong.
pomáhál jsem stavět RD z Ytongu - stojí 10 let a je bez jakýchkoliv problémů a bez zateplení a úniky proti heluzu směšné...dům má strýc a jsem tam min 1 týdně..a všímám si a bavíme se o tom, co by udelal/neudelal jinak a tak, jaké jsou výhody a nevýhody...
...za mě stoprocentne Ytong

Libor a Maruška

Libor a Maruška29. 11. 2010 6:17:27

Já stavěl z broušeného Porothermu a je to fakt super. Sice se trochu hůř řeže než Ytong a drobet pomaleji zdivo přibývá, ale je to srovnatelné. Asi je jedno, jestli je zdivo postavené za 14dní s Porothermem nebo za 10dní s Ytongem. :-)
S tou lepší izolační vlastností Ytongu to asi nebude až zas tak horké. Narazil jsem na článek nějaké zkušební laboratoře - Ytong udává izolační vlastnosti za jiných podmínek než třeba Heluz a Porotherm (teplota, vlhkost, ...) a proto se na první pohled zdá, že je daleko lepší. Myslím, že v tom článku vycházel Porotherm 440 o trochu lépe než Ytong 375.
Navíc, když jsem se před rokem rozhodoval z čeho budu stavět, tak mi zástupce Ytongu řekl, že se může stát, že várka Ytongu, kterou mi přivezou nebude úplně zdravotně nezávadná - do materiálu, ze kterého bloky lisují přidávají nějaké popílky nebo co a tím, že to není pálené, tak se z toho zdiva mlže něco uvolňovat.
Nějaké zkušenosti s Ytongem mám, takže vím, že se s ním skvěle pracuje nejen při hrubé stavbě, ale i později (drážky na kabely, vodu, atd., natažení lepidla místo omítky, ...), ale já přesto šel do klasiky.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama