podlaha v podkrovi

Autor: Super User (191 příspěvků)
19. 11. 2010
20 komentářů
Dotaz

Ve starem domecku z veprovych cihel bych rad na pude zhotovil 2 podkrovni mistnosti.

Mam dotaz jakou podlahu, z jakeho materialu a jak to provest

Stropy jsou klasicke tramove, spodek i vrch nabite desky. Podlaha by mela byt co nejlehci.

V 1. mistnosti jiz podlaha je {byla zde komora} - desky 2,5cm, ale povrch neni rovny. Premyslel jsem jen OSB desky, nebo mozna nejakou sadrokart podlahu a nahoru koberec ?

V 2. mistnosti byla puda, kde se momentalne nachazi na podlaze betonovy poter, pod nim skvara a pod skvarou drevene desky. Betonovy poter je popraskany a nerovny. Nevim, jestli na tento poter jeste udelat jednu vrstvu betonu {+ kari sit} - ale to mi pripada jiz velke zatizeni. Nebo druha varianta, skvaru a beton vyhazet a na desky dat tramky, izolaci mezi tramky a nahoru OSB desky a navrch opet koberec.

dekuji za odborne rady.

David Spinka

Frišhons18. 4. 2017 19:40:13

kolik to cenově vychází ten ekostyren?

Frišhons17. 4. 2017 20:31:10

mohu tim ekostyrenem resit nerovnost okolo kabelaze? Mohu to tim zalit?

Frišhons6. 4. 2017 9:09:08

máme strašně nerovný povrch v podkroví a reálně uvažujeme o použití ekostyren betonu pro řešení nerovnosti. Řešil jste to taky někdo tímto způsobem?

Tom1. 4. 2017 14:21:43

Ok, ptal jsem se na těch stránkách www.ekostyren.cz a tam mi ty |OSB desky potvrdili .. Takže to tak udělám

Pavel31. 3. 2017 9:46:41

Určitě bych ho dal, když to doporučuje i výrobce, přece jenom to bodové zatížení, pokud tam budeš něco skladovat je nutné … s tou plovoučkou bych souhlasil s kobrou, ale pokud tam nebude nic jiného koberec určitě stačit nebude …

Jiří Kubíček23. 3. 2017 20:48:46

Dobrý den, takže půda bude nevytápěná, ale pochozí, a k dispozici je dalších nějakých 20 cm nad současnou úroveň podlahy ? Tady jde o to, co od toho celého čekáte, zda chcete jen nový rovný povrch podlahy, nebo zda to chcete zároveň i zateplit, dále zda to vždy bude jen skladovací půda nebo časem obytné podkroví ?

Jestli je hlavní prioritou vytvoření zateplené nevytápěné pochozí půdy, kde už se nějaké obytné podkroví bude jen těžko dělat, není nic jednoduššího, než na podlahu dát cca 17 - 18 cm polystyrenu a na něj naskládat třeba OSB desky, ani nepotřebujete parozábranu díky podobnému difúznímu odporu EPS a OSB desek, je však důležité, aby to bylo dobře uděláno a mezi EPS deskami nebyly žádné mezírky, takže buď případné mezírky vypěnit, nebo to udělat ve dvou vrstvách křížem přes sebe. Kdybyste však chtěl časem dělat obytné podkroví, hodil by se spíše na zateplení nějaký minerál, který je lepší hlavně z hlediska vzduchové neprůzvučnosti, ale v tom případě byste nejdříve musel dát na podlahu po celé půdě parozábranu, která bude vyvedená i do boků. Minerál by se pak dal do dřevěného roštu, nebo můžete použít třeba systém isover stepcross: http://www.isover.cz/aktuality/system-isover-stepcross . V případě obytného podkroví by se pak už na podklad jen ukotvily případné příčky a v každé místnosti by se položila kročejovka a udělala plovoucí roznášecí vrstva. Pak jsou tu ještě možnosti se zásahem do nynější konstrukce, ale to nyní popisovat nebudu.

mates22. 3. 2017 21:07:47

Jaký je rozpon? Stropnice 15x20 se středovou roztečí 100 není žádná výhra, tuším, že při rozponu 4 m to při std. zatíženích už je těsně na limitě průhybu 1/300.
Jak psal p. Kubíček, nejdříve si musíte odpovědět na otázku, co od podlahy očekáváte, tj. jaké zatížení, tepelnou izolaci, vzduchovou a kročejovou neprůzvučnost, a kam až jste při jejím rozebírání ochoten zajít. Podle nastavených parametrů a stavu stropnic se potom volí skladba.

Tom22. 3. 2017 17:15:30

Abych odpověďěl p. Kubíčkovi, trámy jsou metr od sebe, řekl bych, že budou něco kolem 15*20, prostor zatím vytápěný nebude a bude se tam prozatím skladovat kdeco, z dolní strany chci nechat co je a podlaha se může zvýšit i 20 cm. Opravdu se na ekostyren nemusí dávat osb? ted jsem z toho zmaten

Jiří Kubíček12. 2. 2017 10:58:51

Zdravím, jestli to je nebo není zbytečné, záleží na více okolnostech. Když potřebujete řešit izolační vlastnosti konstrukce, musí tam být ještě tepelná izolace, protože samotný ekostyrenbeton vám toho moc nezaizoluje. Když potřebujete řešit vzduchovou neprůzvučnost a hlavně útlum kročejového hluku, je zase potřeba použít příslušnou minerální izolaci. Takže jestli je ekostyrenbeton jako podkladní vrstva, což je většinou, musí na ní přijít ještě dobrá minerální kročejovka a plovoucí roznášecí vrstva např. z těch OSB desek. Jestli jsou ale tací, kteří mezi dvěma vytápěnými a obývanými prostory neřeší vzduchovou neprůzvučnost a útlum kročejového hluku, pak samozřejmě můžete rovnou dávat krytinu na ekostyrenbeton.

Kobra2311. 2. 2017 23:08:43

OSB na ekostyren je zbytečné. Když se to s toho Ekostyrenu udělá dobře, může na to jít rovnou koberec, plovoucí podlaha atd.

Pavel11. 2. 2017 14:38:13

tak záleží na tom co tam konkrétně pak bude, ale něco podobného jsem řešil před pár roky a nakonec jsem se rozhodl pro odhlčený beton + osb desky nahoru, takový beton si můžeš vyrobit i sám v míchačce, přidáš takový granulát jenom podle návodu, mám pocit že tu ve stavebninách prodávají od ekostyrenu, mají i web s nějakými videi tak se mrkni jestli to pro tebe bude ta správná varianta, http://www.ekostyren.cz/

Tom9. 2. 2017 9:05:10

no klasika půdovky, nějaká hlína? A záklop z dese

Pavel7. 2. 2017 12:48:17

jak to tam je řešené aktuálně?

Jiří Kubíček6. 2. 2017 20:01:12

Zdravím, je potřeba pro začátek uvést alespoň tyto údaje:
1) z čeho je po jednotlivých vrstvách tvořena celá ta konstrukce
2) jak jsou případné trámy daleko od sebe a jaký je jejich rozměr
3) k čemu bude sloužit ta půda a zda tento prostor nebude vytápěn
4) zda jsou vytápěné a obývané všechny prostory pod touto konstrukcí
5) zda budete chtít z dolní strany dělat nějaké podhledy
6) zda chcete zasahovat do stávající skladby nebo vše chcete dělat na tuto skladbu
7) o kolik cm můžete případně zvýšit podlahu půdy
Možností je hodně a jiné priority má konstrukce mezi dvěma vytápěnými prostory a jiné zase mezi vytápěným a nevytápěným prostorem.

ColeTrickle66. 2. 2017 16:33:58

Zdravím,

pro radu je potřeba trochu rozepsat jaká je tam stávající skladba a jaké využití půdy chcete mít....

Nicméně půdy starých domů bývaly navrhované pouze jako půdy, nepočítalo se tak s nějakým užitným zatížením, čili při zobytnění půdy bývá často problém s únosností dřevěného trámového stropu a to musí posoudit statik....

Tom6. 2. 2017 15:57:41

Dobrý den, chceme rekonstruovat podlahu na půdě starého domu, jaký doporučujete postup? Je ještě něco jiného než liapor? Jsem laik, ale chtěl bych si to zkusit sám, tak trochu kutil :P

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber20. 3. 2014 15:30:34

Taky bych klidně doporučil, ale nenazýval bych to tak vznosně, prostě a jednoduše PVC, protože sebetrvdší a sebestrukturovanější "vinyl" prostě a jednoduše není vinylem, ale poly-vinyl-chloridem.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Polyvinylchlorid

Nedávno jsem s klienty řešil podlahy, oni že prý chtějí něco extra, eňo ňůňo a já jsem se už strachoval, co obtížného na mne vytáhnou... a ejhle, obyčejné lino z Fatry, ovšem začalo se tomu říkat zkráceně a módně vinyl a hledá si to znovu svou klientelu :-)

Petr Polívka

Petr Polívka20. 3. 2014 12:52:45

nevím no, vinyl dobrý, ale dřevo je dřevo. vypadá dobře, má dobré tepelněizolační vlastnosti (ano samozřejmě ne sama o sobě) a vydří podle mě déle než vinyl...

Dan a Peťa

Dan a Peťa10. 8. 2011 11:55:54

Dobrý den,

řešíme podobný problém, s tím, že se jedná o novostavbu (dřevostavba) a nejsme si jistí s tím jestli může být vynilová podlaha položená na OSB deskách ?? Skladba bude záklop trámů - 4 x 15 mm hobry - OSB 22 mm a pak finál ... máte s tím někdo zkušenost ?? Díky.

Tomáš Rada

Tomáš Rada8. 4. 2011 14:20:15

V tomto případě bych volil zásyp Liaporu frakce 4-8 na zdravý záklop stropu. Tím se podlaha srovná. Na Liapor poklást OSB 18mm, nášlapnou folii pro zamezení pazvuků mezi deskami, druhou vrstvu OSB 18mm křížem, po stranách zafouknout pěnou a tím je podlaha usazena. Na vrch potom opět nášlapku a lino nebo plovoucí podlahu.

Raději bych snad ale volil dobře lakované podlahové palubky a v takovém případě přidou na vrch hned po první OSB vstvě a nášlapné folii.
Nic se nemusí vrtat ani přibíjet, jen první vstavu OSB zapěnit,seříznout do rovna, klást palubky a dobře zakolíkovat po stranách. Poté opět zapěnit, seříznout a instalovat ochranné lišty. Ušetří se tím jedna vrstva OSB, naopak se ale zase vyplatí kvalitnější mořidlo a lak pro ztvrdnutí povrchu palubek

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama