Omítky a štuky

Autor: Janina a Vašek (30 příspěvků)
Kategorie: Vnitřní omítky
25. 8. 2010
0 komentářů
Příspěvek stavebníka
Nahazování  -  květen 2010Tak na Svátek práce jsme poprvé viděli, jak se nahazuje, a také jsme si to poprvé vyzkoušeli    Představa, že bychom si měli sami nahodit alespoň jednu stěnu, nám přišla naprosto děsivá.

Jenže žádný zedník neměl zrovna volno anebo se mu do ručního nahazování nechtělo – jo, něco jiného by bylo strojní omítání… ale do toho se zase nechtělo nám z důvodu ceny. No a táta nám pouze ukázal, jak se to dělá, a připravil platle, abychom se nemuseli ještě párat s měřením rovin. My jsme měli i tak problémů dost Za úspěch se tehdy dalo považovat to, že nám na zdi zůstala alespoň polovina toho, co jsme tam pracně mrštili, a odstřikující část malty se vyhnula alespoň našemu obličeji, když už ne našemu tělu

Žádný učený ale z nebe nespadl, a tak jsme se i my dva naučili nahazovat a nahodili nakonec téměř 350 m2. Na jednu místnost jsme nakonec sehnali zedníka – výhoda byla v tom, že jemu na zem nepadalo vůbec nic a trvalo mu to tak třetinu času co nám…

Jinak jsme při shánění materiálu na omítky poprvé objevili maltovou směs Multibat, kterou se nahrazuje vápno a cement - a jelikož jsme ho dostali se slevou, tak jsme ho využili na všechny omítky a můžeme ho jen a jen doporučit. Jádrová omítka se tedy míchala v míchačce z vody, Multibatu a písku v poměru zhruba 1:1:6.

Reklama

Téměř na konci nahazování nám dovezli okna. Bohužel jsme však kvůli odsouvání termínu jejich montáže nedomysleli, že rovnou s nimi budeme potřebovat i parapety, které jsme museli krátce nato doobjednat a namontovat.

Okenní otvory jsme „oblepili“ polystyrenem, který slouží ke zmenšení tepelných mostů na přechodu okenních rámů a zdiva, a na hrany kolem oken jsme použili omítkové profily s perlinkou. Omítkové profily, tentokráte bez perlinky, se použily i k vyztužení nároží.

Štukování - červen až červenec 2010 Než jsme nahodili celý dům, omítky vyzrály, takže jsme se mohli vrhnout na další činnost, kterou jsme sice nikdy neprovozovali, ale na kterou jsme se po tom šíleným nahazování těšili

Na doporučení zedníků jsme se rozhodli pro štukování omítkou pro strojní použití – jen každý nám doporučil jinou, proto jsme nakoupili po dvou kusech Hasitu 650, 651 a 652. Po odzkoušení všech třech typů jsme se rozhodli pro kombinaci – na první vrstvu, kterou se zarovnávají nerovnosti jádra, jsme použili Hasit 650 (má mít o něco hrubší zrno a je levnější) a na druhou vrstvu, která už se upravuje filcováním, jsme použili Hasit 651. Vyštukovali jsme všechny místnosti kromě koupelny a WC, v kterých budou na stěnách obklady – jen zatím nevíme do jaké výšky…

Reklama

Náklady

Název položkyCena
Multibat
3 353 Kč
písek
3 318 Kč
Hasit 650
2 058 Kč
Hasit 651
1 835 Kč
nářadí
279 Kč
lepidlo
700 Kč
perlinka
171 Kč
pozinkové profily
282 Kč
profily s perlinkou
1 065 Kč
polystyren
370 Kč
práce
5 600 Kč
Celkem19 031 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Janina a Vašek
Janina a Vašek (30 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací