Nešiďte na izolaci
Izolace komínového průduchu udržuje optimální teplotu vložky. Díky tomu komín lépe a rychleji táhne a dochází k optimálnímu procesu spalování. Objemová hmotnost materiálu v komínových konstrukcích se řídí normou ČSN 73 4201 a její hodnota je 96 kg/m3. Za použití izolace s nižší objemovou hmotností vás revizní technici vytahají za uši a odmítnou udělit revizi spalinových cest.
Statika především
Roxory slouží ke statickému zajištění nadstřešní části komínu. Nezřídka slýcháme od stavebníků o pomocných roxorech. To je zavádějící a nebezpečné názvosloví. Statická výztuž je naprosto nezbytným prvkem komínového tělesa, aby nedošlo k odlomení a pádu ze střechy.
Pro čištění spalin není výběru
Při stavbě si nelze jen tak vymýšlet, jak budeme spalinovou cestu čistit. V úvahu přichází čištění ze střechy i skrze čistící otvor uvnitř budovy. Projekt se musí řídit normou ČSN 73 4201, podle které jednoduše platí, že spalinová cesta, včetně ústí komína a komínové hlavy, musí být kontrolovatelná a čistitelná po celé délce a k příslušným otvorům musí být bezpečný a trvalý přístup. Při řešení čištění spalinové cesty neimprovizujte a řiďte se odbornými pokyny.
Na napojovacím dílu se nešetří
Napojovací díly se používají pro připojení kouřovodů od spotřebiče na komín. Kouřovody se na komíny s keramickou vložkou připojují vždy napojovacím dílem. Toto napojení brání prasknutí keramického sopouchu, způsobeného rozdílnou roztažností kovu a keramiky. Napojovací díly se vyrábějí i ve variantě redukce. Tato varianta slouží k napojení menšího průměru kouřovodu na větší průměr komínového průduchu. Není plech jako plech. Od použitého materiálu se pak odvíjí pořizovací cena.
Pozor na hořlavé materiály
Komínové těleso a objímající zdivo se mohou pořádně rozpálit. V žádném případě na nich nesmí přilnout hořlavý materiál, jako třeba montážní pěna. Jinak hrozí riziko požáru hraničící s jistotou. Pro vyplňování spár mezi zdivem a komínem proto používáme jenom bezpečný materiál s třídou hořlavosti A1 nebo A2.
S revizí nečekejte
Stavebníci mnohdy topí během výstavby v provizorním spotřebiči a po dokončení připojí stálá kamna. Nesprávným topením v dočasných kamnech obvykle dochází k poškození komínového tělesa a majiteli zbydou akorát oči pro pláč. Správně bychom měli zajistit revizi jak s provizorním, tak i s trvalým spotřebičem po dokončení stavby.
Dbejte na zdraví i majetek
Vybudovat komín svépomocí není nic moc těžkého, ale je třeba přesně dodržovat montážní postupy a normy. Mějte na paměti, že nedodržováním odborných rad ohrožujete nejen svůj majetek, ale i sebe a své blízké. Při vypuknutí požáru může jít o holý život a jakékoliv závady za to nestojí. Pokud si nejste jistí, přenechejte raději výstavbu zkušené montážní firmě.
Red3. 6. 2020 5:33:42
Co znamená "nesprávné topení" a k jakým poškozením komínu může dojit?