Pozemek u řeky

Autor: Martin a Eva (1 příspěvek)
Kategorie: Pozemek
23. 2. 2020
6 komentářů
Pozemek u řeky
Příspěvek stavebníka
Koupili jsem pozemek u řeky, za peníze, které v obci u velkého města nejsou obvyklé.

Běžně se u nás prodává pozemek od 1.000 do 2.000 Kč za m2. My jsme koupili za 400 Kč/m2, i když u řeky. Ale jsme rádi i za něj. Máme nařízeno od povodí Odry zvýšené základy - 80 cm nad pevným povrchem. Také nesmíme mít sklep. Domeček bude mít 116 m2 zastevěné plochy (4+kk) bez garáže a bez terasy, celkem to bude s garáží i s terasou přes 150 m2. Domek bude malý a bude na hypotéku. Rozpočet je bez pozemku 2.000.000 Kč. Manžel je zedník, podlahář, takže většinu si postavíme sami, jen odborné práce budou dělat profíci. Chceme stavět z broušených cihel (Heluz, Porotherm, Ecoton) šířka 44 cm bez zateplení. Střecha byla původně plánovaná plechová, ale nakonec bude z pálených tašek. Dům by měl mít velmi nízkou energetickou ztrátu, počítáme do 5kW, takže topit budeme v krbu s výměníkem do teplovodní podlahy a jako primární zdroj bude uvedený elektrokotel. Budeme se snažit připravit dům i na připojení solárů, to je ale ještě ve hvězdách. V této době sháníme hlavně cihly a poptáváme dřevo a ostatní materiál. V březnu bychom chtěli mít vyřízenou hypotéku a povolení. Tak uvidíme. ;-)

Náklady

Název položkyCena
Projekt
40 000 Kč
Celkem40 000 Kč

Galerie

Pozemek u řekyPozemek u řeky
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Martin a Eva
Martin a Eva (1 příspěvek)
Další články autora:
Autor zatím napsal pouze tento článek.
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Martin a Eva

Martin a Eva7. 3. 2020 17:12:02

Píšu podél řeky, to zní jako bychom stavěli na břehu řeky, tak to neeee. Je řeka, pak cesta a pak domy..... My jsme ještě za úrovní domů, které tam stojí.

Martin a Eva

Martin a Eva7. 3. 2020 16:49:00

Děkuji všem za postřehy. Vše mám zjištěné, ano pozemek je v záplavové zóně č. 2. Pro pojišťovnu ani banku to problém není. Územní plánování s tím nemá problém, mám to písemně a taky jsem psala na povodí, kde mám podmínky, za kterých mi dovolí postavit dům. Vše jsme pečlivě zvážili, jsme v intravilánu obce a kolem nás je asi 100 domů, které stojí podél řeky. Samozřejmě je tam určité riziko povodně, to je vždy.....
Co se týká obavy z toho, že dům by nemusel být nízkonenergetický, tak to máme také podchycené projektantem.
Ještě jen doplním, že cihly už máme vybrané a to Porotherm.

Mat29. 2. 2020 18:42:01

Po přečtení vašeho příspěvku mě hned napadly dvě docela zásadní věci:
1. Ta cena pozemku je samozřejmě trochu podivná, takže asi je pro ni vážný důvod. Protože je pozemek u řeky, tak se zřejmě bude jednat o záplavové území. Zjišťovali jste si to? Pokud se jedná o záplavové území, lze tam vůbec stavět? Máte alespoň územně plánovací informaci od Úřadu územního plánování, že lze? I
I když tam bude možné stavět, pojistí vám to nějaká pojišťovna vůbec? Máte ten pozemek tak velký, abyste mohli stavět co nejdále od vodního toku? Aby se nestalo, že při velkém průtoku vody hrozí podemletí břehů a destrukce vaší stavby. Velmi zvažujte a vše si nejdříve prověřte. Může se stát, že riziko stavby bude tak velké, že menší ztrátou bude na tom pozemku vůbec nestavět, než riskovat mnohamilionovou škodu a bez možnosti pojištění. Nechci vás strašit, ale to jsou praktické zkušenosti za mnoho let.
2. Píšete, že váš dům nebude nízkoenergetický. Víte ale, že v r. 2020 již nedostanete stavební povolení na dům, pokud nebude nízkoenergetický? Požádali jste si již o povolení (resp. o souhlas s ohlášením)? Pokud jste tak učinili do 31.12.2019 a měli jste k tomu PENB (průkaz energetické náročnosti budovy), je to OK. Pokud ale žádáte až letos, musíte mít PENB s výsledkem, že dům bude nízkoenergetický. Pokud ne, stavební úřad vám stavbu nepovolí.

Když budete potřebovat něco upřesnit, písněte sem, pokusím se vám alespoň radou pomoci.

JM

JM25. 2. 2020 13:20:10

Gatulace k pozemku, zjistěte si jestli Vám pak dům dobře pojistí kvůli možnosti záplav. S tím zateplením to komplikovanější... zdmi často moc tepla neuniká, hlavní je střecha a okna/dveře. Nám třeba vyšel en. štítek na NE stavbu, ale reálně po 2 zimách je spotřeba na topení i díky teplým zimám na úrovni pasivu. Platíme 10 tis za el. topení a větrání rekuperací (144m2 vytápěné plochy na 22°C na dvou patrech. patrech - 17,5cm VPC + 25 polysyten; střecha 40cm vata + tašky)
Dnes bych zateplil ještě líp střechu - aspoň 50 :-) ne kvůli vytápění ale kvůli chlazení. Dnes snad žádná nová stavba nemůže mít moc nákladné vytápění, ale chlazení ano. Mít -15°C aspoň týden už je dnes neobvyklé, ale mít +36°C v létě někoik týdnů je už normální a klima vč. provozu je dost drahá.
Každopádně mrkněte na tyto stránky i my jsme našli plno inspirace -jak to dělat ale i nedělat :-)

Michal24. 2. 2020 17:56:42

Nízkoenergetický asi nebude ale záleží co si kdo pod tím pojmem představuje, oficiálně tedy max 50 kWh/m2/rok. Pokud se již vyřizuje hypotéka, tak by měl být hotový projekt včetně energetického průkazu, tam bude uvedeno kolik je odhadovaná spotřeba za rok.

Pro srovnání, mám čerstvě postaveno taky z Heluz 44 cm bez zateplení (pouze sokl je cihla s polyšem uvnitř), bez garáže+dílny 128m2 ale do patra. Můj štítek (B) uvádí spotřebu 22MWh/rok a teplená ztráta 6,7kW. První sezóna to byla ještě neobývaná stavba, topilo se asi na 15°C ale byly velké úniky kvůli chybějící izolaci a vlhkosti, spotřeba 11MWh/rok. Nyní je půlka druhé sezóny, zatím 9MWh takže na celou sezónu mám odhad 18MWh a stále bez fasády=další úniky. Zálohy na plyn vychází 2000kč/měs, takže v klidu.

S tou cenou bych to nepodceňoval, reálně bych to viděl mezi 2,5-3M v případě svépomoci.
P.S. nechte si v hypotéční smlouvě nastavit dlouhé termíny na dokončení+kolaudaci, min 3 roky, ať nemusíte prodlužovat jak já...

Pavel a Monča

Pavel a Monča24. 2. 2020 8:28:57

Dobrý den, Manžel je zedník a nechal si od projektanta nakukat že stavět z 44 cihly je super a nizkoenergetické? Pardon ale je to jen marketingová "masáž" výrobců cihel aby prodali co nejvíce materiálu. Dům z 44 rozhodně nebude nizkoenergický. Pokud budete topit dřevem do AKU tak Vám je to asi jedno, ale pokud pojedete na kotel tak po poznáte, nicméně přeji ať se Vám daří a dobře bydlí.