Základy plotu
Základy pro oplocení vyhloubil bagr do nezámrzné hloubky 80 cm. Hlína z výkopu byla plná kamení, protože při realizaci příjezdové komunikace byl “kufr” pod zámkovkou udělán hodně široký, a tak jsme při následném rovnání terénu měli na dlouhé týdny co přebírat.
Betonáž základů
Protože se po příjezdové cestě nedalo jezdit s mixem (silnice nebyla zcela dokončena a zkolaudována) a ruční betonování by vyžadovalo mnoho pomocníků, které jsem k dispozici neměl, objednal jsem na betonování pumpu. Aby byl beton co nejrovnější, vyznačil jsem si značkovacím sprejem podle rotačního laseru potřebnou výšku betonu. Uložení betonu s pumpou již bylo otázkou několika minut.
Prostupy
Napojení na vodu i kanalizaci je pod úrovní základů plotu, takže jediné prostupy, které jsem musel řešit, byly pro venkovní zvonek a čidla vjezdové brány. Pro zvonek byla u plotu vyvedena chránička s kabelem TCEPKPFLE 1x4x0,6, kterou jsem protáhl v místě budoucího zvonku vedle plánované branky. U vjezdu jsem na každou stranu budoucího otvoru připravil chráničku, kterou bude protažen kabel na pohybové čidlo vedoucí od vratového motoru umístěného za plotem vedle vjezdu.
Konstrukce pro cihlové obkladové pásky
Variant výstavby čelního oplocení z cihlového materiálu, které by splynulo s domem, je několik. Plot (sloupky a podezdívku) můžeme vyzdít z lícových cihel ražených nebo formou cihlových obkladových pásků nalepit na připravenou konstrukci. Protože jsem už byl zvyklý pracovat s obkladovými pásky Terca Pampas, které jsem použil na garáži i na fasádě druhého nadzemního podlaží domu, zvolil jsem opět tuto variantu a konstrukci pro pásky vytvořil ze ztraceného bednění, na které jsem po vybetonování aplikoval cementovou hydroizolační stěrku Weber.tec superflex D2, aby se vlhkost z konstrukce nedostávala do cihlových obkladů.
Lepení cihlových obkladových pásků
Při aplikaci cihlových obkladových pásků je třeba důkladně provést rozměření konstrukce. Pásky se dodávají v rozměru 215 x 65 mm a mezi pásky se obvykle dělá 10 mm spára. Pokud pásek zkrátíte o 10 mm a spáru zvětšíte či zmenšíte o 2 mm, na první pohled “se to nepozná”. Snadno si tak po rozměření můžete přebytečné centimetry “dohnat” zmenšením několika pásků v řadě, aby výsledné obložení nemělo na první pohled viditelné řezy. Na lepení pásků používáme speciální lepidlo třídy C2TES1, které je vyvinuté pro lepení cihlových pásků.
Spárování suchou maltovou směsí
Pro spárování pásků jsme používali speciální zdící a spárovací maltu v barevném provedení BAHAMA a spárování prováděli tzv. suchou metodou. Směs jsme rozmíchali s čistou vodou ve větší nádobě, nandali na velké hladítko a spárovacím nástrojem natlačili nejprve do vodorovných a pak také do svislých spár mezi obklady. Poté je třeba spáry proškrábnout třeba kouskem dřeva a celý obklad očistit smetákem.
Dokončený plot a další možnosti použití pásků
Na oplocení zbývá ještě dokončit oplechování a vyspárovat spodní zídku. Materiál jsme koupili od společnosti WEST BRICK - lícové zdivo, s.r.o., kde jsou vidět v galerii a v referencích další realizace oplocení, použití pásků v interiéru i v exteriéru na fasádách objektů.