Jak se zrodil nápad?
Jak to vlastně začalo? Kde vznikl nápad na dům e4? Údajně na základě výpovědí samotných zákazníků. Na otázku, čeho se při stavbě domu nejvíc bojí, odpověděli, že největší strach mají z toho, že nové technologie budou za pár let zastaralé a bude obtížné na ně aplikovat nové věci. A tak vznikl nápad vymyslet dům pro budoucnost. A je tu koncept e4, takzvaný koncept 4 výhod, 4 „éček“. Dům, který má 4e, je ekonomický, ekologický, emoční a energeticky efektivní.
- Energeticky efektivní - Aby byl dům energeticky efektivní, není úplně pasivní, protože pasivní domy bývají také finančně náročné. Tento dům je tedy takzvaně nulový.
- Ekonomický – Jsou vybírány materiály ekonomicky návratné. To znamená, že dům neobsahuje nejdražší materiály, ale materiály takové, do nichž vložené peníze se vám za dobu užívání vrací.
- Ekologický – Při stavbě domu jsou používány převážně přírodní materiály, samozřejmě, pokud je to možné. Tam, kde je potřeba použít například beton nebo zásypy, jsou používány alespoň zásypy z recyklátu.
- Emoční – Dům si stavíte tak, aby se vám líbil. Chcete ho mít hezký, podle sebe, pro život svůj a své rodiny. A toto vám umožní poslední ze 4 e.
Netradiční vzorový dům
Je třeba, aby se potenciální zákazníci mohli na dům podívat v reálu. Ovšem u domu e4 to ve Wienerbergeru vzali trošku netradičně. Nepostavili jeden dům, kam budou vodit všechny zájemce a ukazovat jim, co, jak a proč. Pro dům e4 se hledala rodina, která by v něm normálně žila a běžně ho využívala. A vyzkoušela tak všechny teorie v praxi.
Jak se taková rodina vybírá?
Prvně bylo třeba postavit dům, ten bude hodně velký a krásný, na podlahové ploše 333 m2, včetně přízemí a prvního patra. Pro výběr rodiny byla vyhlášena soutěž, do které se přihlásilo asi 150 rodin. Nakonec byla vybrána pětičlenná rodina Vlčkových. Rodina a její působení v domě bude monitorováno po dobu 2 let. Abychom věděli, jak topí, větrají a jak se obecně v domě chovají, a jaký dopad toto chování má. Zjistíme tak, zda je dům opravdu správně nastaven a postaven. Zjistíme také, zda je dobrý nápad začít stavět nulové domy.
Velký a zajímavý projekt
Samotná stavba je umístěna na pozemku Praha 4 Újezd u Průhonic a podílela se na ní spousta partnerů. Někteří v průběhu celé stavby, někteří jen jednorázově. Celý pozemek má střední radonové riziko, takže už v základové desce se dělalo odvětrávání radonu, přičemž byly použity asfaltové pásy s hliníkovou vložkou, aby se zamezilo vyššímu radonovému riziku. V samotném domě jsou použity například také akustické cihly, které brání přenosu hluku z místnosti do místnosti. Dále například jsou v domě použity překlady Vario Uni, které v sobě mají zabudovaný prostor pro umístění rolety nebo žaluzie. Střešní krytina je použita Tondach Figaro, což je moderní, plochá, designově hezká střešní krytina z pálené hlíny.