Z dodatečného zateplování novostaveb se tak po půl století stala překonaná technologie, protože z jednovrstvé zděné konstrukce postavíme rychleji za stejné náklady trvanlivější konstrukci, která navíc vyhoví i požadavkům nové normy na výstavbu po roce 2020 (požadované bude minimálně U < 0,20 W/m2K). Vnější izolace domu může mít v současnosti ještě své opodstatnění u starších budov nebo starších rodinných domů. Pokud se takový obvodový plášť zateplí, mohou majitelé ušetřit náklady za vytápění. U nových domů je však použití vnější izolace problematické a hlavně překonané. Např. cihly HELUZ FAMILY 44 samy o sobě dosahují součinitel prostupu tepla U = 0,17 W/m2K, tedy na úrovni nadstandardních parametrů na nízkoenergetickou výstavbu - stejně jako třeba klasická cihla HELUZ UNI 30 plus 16 cm dodatečného zateplení. Argumentů pro stavbu jednovrstvého zdiva je proto celá řada, zejména ekonomických, ekologických a zdravotních – stavba má delší životnost, za stejnou cenu probíhá rychleji až o dva měsíce, bez rizika technologických vad při instalaci dodatečného zateplení, jednovrstvé zdivo lépe dýchá, protože má 4-6-krát lepší difúzní vlastnosti než EPS (polystyren) používaný pro zateplovací systémy, takže nehrozí biologická ani mechanická degradace atd.
I kvalitní zateplení má omezenou životnost
Cihla má v naší zemi tradici a velice dlouhou historii. „Jedná se o stavivo, které je tu tisíce let a máme tedy o něm dostatečné informace a zkušenosti s ním. A právě díky vlastnostem prověřeným staletími můžeme dnes garantovat dlouhou životnost tohoto materiálu,“ vysvětluje Ing. Filip Bosák. S životností dodatečného zateplení je to však jiné. „Zkušenosti ze zahraničí, kde se venkovní zateplování pláště budovy praktikuje už desítky let, ukazují, že tento způsob zateplování má omezenou životnost. I v případě kvalitně provedené práce je to cca 30 let. Po uplynutí určitého času bude proto nutné fasádu - zateplení s omítkou - strhnout a nainstalovat novou. Pokud však použijete cihly HELUZ FAMILY 44, pak rekonstrukce pláště budovy není nutná. Cihlové stavby mají vynikající životnost, jedná se o masivní a bezpečnou konstrukci, na kterou se můžete stoprocentně spolehnout. Vysoká stabilita, pevnost, mechanická odolnost a tvarová stálost, to jsou časté argumenty pro volbu cihelného zdiva jako základního stavebního materiálu nového domu,“ pokračuje Ing. Filip Bosák. Cihelné zdivo opatřené vnitřní a vnější omítkou je na rozdíl od konstrukce s vnějším zateplovacím systémem daleko méně náchylné na degradaci, ať již biologickou (ulpívání řas, plísně), tak i mechanickou (odolnost fasády proti klování ptáků, dětským hrám – nejen míčové hry, i kolo opřené o polystyrenem zateplenou fasádu do ní může udělat díru apod.). Vykazuje také optimální fyzikální vlastnosti (např. akustika, požární odolnost, nízká tepelná vodivost, přirozená propustnost vodních par, bezpečnost).
Cihly HELUZ FAMILY 44 v zimě šetří na vytápění, v létě vytvoří chládek
Oproti lehkým konstrukcím můžeme s jednovrstvým zdivem z cihel HELUZ FAMILY 44 ušetřit na ročních nákladech na vytápění až 20 %. Vysoká tepelná akumulace jednovrstvého zdiva má příznivý vliv na teplotní setrvačnost a stabilitu v interiéru. V zimě tedy šetříme na minimalizaci úniků tepla, v létě nás naopak cihelná konstrukce ochrání před přehříváním interiérů. Jednovrstvé zdivo má i lepší akustické vlastnosti obvodových stěn, protože EPS zhoršuje vzduchovou neprůzvučnost až o 3-4 dB. Obvodové stěny jednovrstvých konstrukcí jsou navíc nehořlavé, protože se oheň po nich nešíří jako po zateplené fasádě, a odpadá i problém s odstupovými vzdálenostmi např. u komínových prostupů. Jednovrstvá cihelná konstrukce má rovněž vysokou trvanlivost a únosnost. Nedochází k možnému poškození cihelné tvarovky v důsledku kotvení vnějšího zateplení, odpadají rizika spojená s používáním nevhodných a nejlevnějších postupů při kotvení tepelněizolačních desek.
Cihly HELUZ FAMILY 44 jsou paropropustné
Kromě kratší životnosti venkovního zateplení, tu je ještě další problém s dodatečným zateplením, a to vlhkost. Pokud se postaví nový dům, trvá nějakou dobu, než stavba vyschne. V praxi se však zateplení aplikuje ihned po jejím dokončení. Zejména při nekvalitně provedeném zateplení se stává, že vlhkost nemůže uniknout z pláště domu a kondenzuje ve zdivu. Výsledkem je vznik zdraví nebezpečných plísní uvnitř domu, které se jen velmi obtížně odstraňují. Cihly HELUZ FAMILY 44 se nezateplují, jsou tedy paropropustné. Proto neexistuje žádné riziko, že se vodní páry budou v domě kondenzovat, ale naopak. Dokáží uniknout na povrch budovy. I z tohoto důvodu je bydlení v domech zdravější a mají velmi příjemné klima.