Vnitřní rozvody, sádrové omítky

Autor: Honza a Nikol (10 příspěvků)
Kategorie: Vnitřní omítky
8. 2. 2019
4 komentáře
Vnitřní rozvody, sádrové omítky
Příspěvek stavebníka
Zdravím svépomocníky, přidávám další inspirativní článek ostatním, jak jsme se u nás popasovali s rozvody vody, odpadů, elektriky a dočkali se zhotovení sádrových omítek. Ale postupně..

Na vodu a odpady jsem byl domluven již dopředu s firmou tchána, že na to vlítnou. Ale jak to tak bývá, člověk míní a realita je jiná. Z časového důvodu to dopadlo, že většinu odborné práce musel udělat tchán sám, my s ženou mu byli k ruce, takže jsme to zvládli vesměs ve 3 lidech po odpolednech a večerech. Voda se dělala dnes už standardně v PPR svařovaně, odpady jsme svařovali v systému GEBERIT, nechyběly přívody pro případnou studnu, retenční nádrž. Vše se mi sbíhá v technické místnosti a pro větší přehled máme schéma zapojení vytvořeno v PC, abychom při montáži za několik měsíců věděli, jak jsme to vůbec zamýšleli :-) Vše jsme promýšleli do detailů ve spojitosti s výškou podlahy, umístěním žlabů ve sprchových koutech, spádech odpadů, museli jsme již vybrat, zakoupit a přesně umístit podomítkové baterie. Suma sumárum nám to zabralo zhruba měsíc práce a to vždy 2-3 odpoledne v týdnu. Následovalo mé nekonečné zahazování, předtím důkladná dokumentace, obestavení geberitů a průběžné ladění termínu nástupu omítkářů tak, ať se vše stihne před nástupem mrazů. Zde jsem se spálil nejvíc za dobu naší stavby. Nástup měl být hned zkraje listopadu a taky jsme tomu podřídili celé naše úsilí, aby měli stavbu v termínu nachystanou. Další 2 měsíce telefonování, uhánění, slibů i konečného vyhrožování bych nikomu nepřál. Člověk, na kterého jsme dostali doporučení ve finále přiznal barvu, že si pouze najímá polské omítkáře. Nakonec po novém roce s velkou slávou a pompézností telefonát, že 7.1. přijedou. Počasí již bylo pravé zimní, ale příslib oteplení mi říkal jim předat klíče. Po 14 dnech došlo k předání. Výsledek splnil očekávání, jen následný pokles venkovních teplot pod -10 znamenal nutnost vypůjčení přímotopů a neustálé temperování domu. Až čas ukáže, jestli nedošlo k nějakému problému. Doufejme, že ne. Nyní vysoušíme, navezli jsme izolaci střechy a chystáme se na další fázi stavby (přípravu sádrokartonových rastrů, izolace střechy, přípravy podlah). Pro úplnost k této otapě dodávám fotku vododní přípojky. Tu jsme zvládli již přes léto společně s ostatními přípojkami do domu. Stavbě zdar!

Náklady

Název položkyCena
Sádrové omítky
95 000 Kč
Voda, odpady, elektrika, přípojka
120 000 Kč
Celkem215 000 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Honza a Nikol (10 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

Honza a Nikol20. 2. 2019 5:55:43

Lukáši, upřímně neznám jiný materiál než klasickou hrubou maltu, čím by se dalo zahazovat. Takže klasika Umimalt s pískem, vápno se mi hasit nechtělo. S tímto sádrové omítky nemají problém. Nutností je ale perlinkovat např. termoizolační okenní pásky, přechody zeď/dveřní pouzdra, atd..

Lukáš a Katka14. 2. 2019 15:00:59

Zdravím chtěl bych se zeptat čím jste zahazoval odpady a jiné díry ? Máme v plánu taky sádrové Omítky a nevím jestli je vhodné to zahazovat klasikou hrubou omítkou díky

Honza a Nikol11. 2. 2019 10:34:30

Ahoj, díky za postřeh. Obezdívání geberitů to je velká drbačka. Někdo prý údajně jen předezdí Ytongem 5cm a celé pak zalije betonem. Do tohoto se mi úplně nechtělo, měl jsem z toho strach. Tím, že tam mám trubky odpadů, měl jsem vše komplikované ale vyřezával jsem a podezdíval každý kousek. Tedy věřím, že je to pevné a fotka pouze klame.
Každopádně ať se daří!

Pavel a Monča

Pavel a Monča8. 2. 2019 9:36:32

Zdravím stavebníka. Super práce, jen mě hrozně zarazila jedna věc a to je závěsný geberit podezděný jen na jedné straně (a dle fotky ještě šikmo). Z toho bych já měl strach, je na to velké zatížení (kord u mě :) ).

Možná bych ještě před čistou koupelnou do toho šáhnul a udělal tam z pásoviny nebo něčeho podpěru. Na ty závitovky působí vcelku velký střihový tah, aby se Vám pak nehoupala mísa, i když obklad se spárovačkou taky něco vynese...