Z čeho stavět, rekuperace, pasiv

Autor: torcys (7 příspěvků)
6. 9. 2018
4 komentáře
Z čeho stavět, rekuperace, pasiv
Příspěvek stavebníka
Už od té doby, co jsme měli pozemek, se měnili hodnoty jak a z čeho stavět. První myšlenky byly komplet stavba svépomocí, přes cíl, že dům bude na klíč až k dnešnímu dni, kdy stavba bude dodavatelsky, kde něco já, něco firmy.

Materiály: prvně jsem chtěl VPC, pak jsem se od toho nechal odradit, velmi vážně jsem přemýšlel nad ekopanely(panely ze stlačené slámy), po marketingem propagovaným Heluz 2in1, o kterých jsem taky docela hodně přemýšlel, přeci jen 50cm pálených cihel už se zateplením uvnitř.

Pak jsem i přemýšlel nad systémem liapor "dům jedním tahem", kde se přivezou hotové části vylité z liaporbetonu a jen se na pozemku pospojují. Až jsem se nakonec se vrátil k VPC, i když při hledání projektanta jsem ještě hodně přemýšlel nad systémem Mad-max z Chrudimy.

V dnešní době plné lhavého marketingu, je opravdu náročné vybrat správný materiál, každý je kritizován ale i chválen do nebes. Nakonec VPC systém se mi líbí svojí akumulací, svojí pevností. Jako mínus vidím haldu polystyrenu. I cesta k tomu, že to bude pasiv, nebyla rozhodnutá hned.

Prvně jsem nad pasivem hodně přemýšlel, ale dostával jsem hodně informací, že je ohledně toho hodně byrokracie. A že se to nevyplatí, že všichni, jak budou vědět, že to je pasiv, tak mi budou dávat dražší ceny. Tak jsem to zatím neřešil a počítal s tím, že to bude nízkoenergetický dům, ale s rekuperací.

Výměna vzduchu je pro mě důležitá, hlavně bez toho, abych se v zimě těžce rozhodoval jestli mrznout nebo mít vydýchaný vzduch. Nakonec jsem našel dost informací, že kvůli tomu, že rekuperaci budu mít tak jako tak, bude pasiv ta správná cesta a doufám, že žádné speciální přirážky na standardní části domu platit nebudu.

Články naleznete také na blogu: http://dum.torcys.cz

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
torcys
torcys (7 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

Markéta Š.18. 1. 2022 6:54:46

Dobrý den, můžu se zeptat, máte bungalov? Pokud ano, jakým způsobem jste řešil instalaci rekuperace? Máte ji nad vazníky nebo v podhledu pod vazníky? Je více variant a názorů a my potřebujeme právě najít tu nejvhodnější variantu :) Děkuji.

torcys

torcys18. 1. 2022 7:05:06

Dobrý den, máme patrový dům. v přízemí máme podhledy jen v chodbě kde jsou roztahaný rozvody a v obýváku udělaný kvůli rozvodům takový ostrůvek. A v patře to máme pod podhledy, přeci jen tam proudí teplý vzduch tak by měl být v teple :)

Lukáš a Monika

Lukáš a Monika9. 9. 2018 16:42:37

Za mě jednoznačně VPC Sendwix od KM BETY.

Michal "Quickyprd" Opluštil

Michal "Quickyprd" Opluštil6. 9. 2018 18:07:00

Zdravím, mě tedy většinu věcí na stavbě dělají fiormy, ono jen to organiozování sežeru mnoho času a nervů. Jinak VPC je krásné, přesné jak dánská stavebnice, elektrokanálky fungují. EPS není nutnost, můžete dát vatu či dřevovlákono, ale je to samozřejmě drazší. A firmy ani neví, že dělají pasiv, jen se někdy diví nad silou zdí, nad traveruzami nad okyn...to bude tepelný most říkají atd. On cenový rozdíl mezi NED s rekuperací a pasovem je nepatrný, vzduchotěsnost a precizniost potřebujete u obojího a těch pár cm izolace navrch je minimálníé příplatek A byrokracie k podání na NZÚ mě stále 15tísíc a vzali to na první dobrou a doložení zhotovení je také jednoduché. Hurá do toho :-)

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama