Rozmíchání tmelu Rifino Top
Ke tmelení sádrokartonu Rigips HABITO budeme potřebovat vědro s vodou, tmel, lopatku a na nanášení špachtli a hladítko.Pro celoplošném stěrkování jsme si vybrali tmel s označením Rifino Top. Před nanášením jej musíme nejprve protřepat a následně rozmíchávat v čisté nádobě.
Tmel bychom měli do vody přidávat postupně a nechat jej pár minut nasáknout vodou. „Správně namíchaný tmel určený do spár, by měl zůstat po otočení na lopatce,“ říká ke konzistenci Miloš Srch ze společnosti Rigips.
Tmelení vodorovných spár
V prvním kroku tmelení naneseme tmel do vodorovných spár. Je nutné jej do spáry důkladně zapravit. Nemusíte se bát na špachtli trochu přitlačit. Tmel naneseme ve slabé vrstvě, následně do něj vložíme skelnou pásku, kterou s pomocí špachtle odřízneme. Špachtlí přejedeme po pásce, čímž vytlačíme ze spáry přebytečný tmel.
Tmelení svislých spár
Před tmelením svislé spáry, takzvané hrany PRO, ji opatříme samolepící bandáží, poté do hrany naneseme tmel.
Ošetření hrany u světelné rampy
Alena se rozhodla vybudovat na stropě v obývacím pokoji světelnou rampu. Hranu rampy ošetříme speciální lištou L-TRIM, která se používá například také u dilatačních spár, kleštin, případně u oken.
Na desku, jejíž hranu chceme ošetřit, naneseme tmel. Ozubeným hladítkem s výškou zubu 4 mm stáhneme přebytečné množství tmelu a aplikujeme lištu. Přebytečný tmel opět odstraníme, tentokrát špachtlí a provedeme přetmelení lišty ze široka. Očistíme hranu a je hotovo.
Tmelení bez broušení v kvalitě Q3
K tmelení bez broušení v kvalitě povrchu Q3 namícháme tmel Rifino TOP řidší, než pro tmelení spár. Tmel by měl po otočení z lžíce pomalu spadnout zpět do nádoby. Tmel naneseme na 60centimetrovou špachtli a celoplošně aplikujeme na karton desek. „Nanáší se zhruba 5 cm od kraje podlahy pod úhlem 45 stupňů v tenkém filmu. Přesahuje se 10 cm přes mokrý tmel, aby to bylo dobře napojené,“ ukazuje postup Miloš Srch. Celoplošným tmelením tmelem Rifino TOP ušetříte námahu při broušení, práci navíc stihnete rychleji a díky sjednocenému podkladu již nemusíte penetrovat. V dalším díle Aleny Rekonstrukční výzvy se podíváme na pokládku podlah.
Alda4. 5. 2018 19:54:44
Hm, další pěkné video, šikovný pán, je vidět, že to už má v ruce, myslíte že bych si ho mohla kolem prázdnin vypůjčit? :)