Samostatný sklep

Autor: Jiří (22 příspěvků)
Kategorie: Podsklepení domu
6. 3. 2018
24 komentářů
Samostatný sklep
Příspěvek stavebníka
Když nám poprvé zamítli stavební povolení, přemýšleli jsme, co zatím budeme na pozemku dělat. Měli jsme nápady, že zatím postavíme stavební buňku, nebo nějakou chatku, že pořídíme maringotku, dáme dohromady zahradu s altánem, apod. Až jednou nám došlo, že nejlepší bude postavit samostatně stojící sklep.

Sklep jsme chtěli, už dříve, ale pod domem by to prodražilo stavbu, tak jsme ho zamítli. Samostatný ale tak náročný stavebně ani finančně není. Navíc prozatím může sloužit jako zázemí místo chatky na víkendy a během stavby místo boudy. Na rozdíl od plechové garáže se nám do něj nikdo nepodhrabe, ani neuletí z té naší větrné hůrky. Po dokončení stavby bude sloužit dále. Navíc na pozemku nemáme žádný stín, takže v létě za něj budeme hodně vděční. A protože je pod zemí, tak nám na rozdíl od chatky nezabere kus úrodné půdy z našeho malého pozemku.

Plány Původní plány sklepa byly 2x3m, ale pak jsme přidali na výsledný rozměr 3x6m. Do budoucna bude přepažen přepážkou na dvě části – vinný sklípek k posezení a část na úschovu zeleniny. Co se materiálu týče, zavrhl jsem ztracené bednění. Nemáme na pozemku elektriku a vozit mix, aby zaléval postupně po čtyřech řadách, by se asi prodražilo. Navíc jsem chtěl stihnout mokré procesy před zimou. Další varianta byla půjčit bednění a vylít to celé naráz.

Nakonec jsem ale našel dvě firmy, které dělají sklepy jako prefabrikáty (firem s prefabrikovanými sklepy je více, ale našel jsem jen dvě, co mají rozumné ceny) a to nakonec zvítězilo jako nejvhodnější a nejjednodušší řešení, které ani nebude až o tolik dražší. První firma „db Betonové jímky“ (http://www.db-jimky.cz/prefabrikovane-sklepy.html) má sklepy jako jeden kus. Jsou trochu dražší, ale zase jsou vodotěsné a na stavbu nejjednodušší – prostě se jen zasypou do země. Druhá firma „Prefabet“ (http://prefabet-beton.cz/prefabrikovane-sklepni-segmenty) zvítězila jednak cenou a jednak tím, že je sklep klenutý a to se nám líbí :-) Sklep se skládá z „lehčích“ metrových dílců.

Dílce se usazují na betonové pasy, poté se svaří k sobě, spáry se vypění a sklep se zasype.

Realizace Holý pozemek jsem posekal a vyměřil místo výkopu na pozemku. Jámu jsem chtěl jen s rezervou půlmetru na každou stranu, ale naštěstí se to nepovedlo a rezerva nakonec byla cca 80cm na každou stranu. Mnohem lépe se pak v jámě pracovalo. Ještě ten den dojel bagrista. Hloubku jsem chtěl 2,3m, ale po čtyřech hodinách jsem ho zastavil v hloubce 1,9m, když už mi přišlo, že tam začíná být nějak vlhko. Další den jsem pak vykopal základové pasy, na které jsem chtěl sklep umístit.

Pasy mají být 30x30cm. To jsem si ale nakonec rozmyslel a kvůli vlhkosti se rozhodl udělat základovou desku. Koupil jsem 12mm OSB desky v Hornbachu nařezané na míru. Pospojoval je plochými spojkami a udělal z nich šalování. Zespod jsem je umístil na kolíky, které jsem pak podle niveláku zatloukl a získal tak horní hranu přesně v rovině. Z vnější strany jsem pak desky zasypal, aby se nehnuly a z vnitřní strany je zapřel ztraceným bedněním. To navíc drželo i vykopané pasy, aby se nezasypávaly (písčité podloží).

Karisíť jsem položil v celém prostoru a podložil zámkovou dlažbou. Jednu říjnovou sobotu pak dovezl mix 5 kubíků betonu. Rozhrabání a srovnání latí podle okrajů bednění zabralo asi hodinu a půl. Jelikož nemáme se stavbou téměř žádné zkušenosti, zaplavila nás nepopsaná radost, že se nám tento kousek (náš první kousek) povedl :-)

Slíbená doba dodání sklepních dílců byla 9 týdnů, takže beton dostal čas na zrání a my měli do konce listopadu volno. Jediné, co jsme tedy po měsíci udělali, bylo navaření asfaltových pasů, které se v zimě ale celkem lámaly a špatně se s nimi pracovalo. A poté jsme sprejem vyznačili přesné rozměry pro usazení sklepních dílců. Na konci listopadu, po devíti týdnech dojel náklaďák se sklepem. Jelikož je to silniční auto a bylo celkem mokro a jelikož hydraulická ruka prý neunese dílce moc daleko, tak mi pán odmítl složit sklep přímo do výkopu, ale složil je jen vedle cesty na pozemek souseda. To mě trochu zklamalo, ale naštěstí se mi podařilo domluvit jeřáb, který mi to za dva dny usadí.

A protože bylo škaredě, tak jsem si říkal, že je to nakonec dobře, že se počasí snad umoudří. Za dva dny se neumoudřilo. Nasněžilo. Tolik sprostých slov za minutu, které ze sebe chrlil jeřábník jsem už dlouho neslyšel :-) Jelikož se mu to v podmáčeném terénu pořád bořilo a jelikož měl hák jen na 3 tuny, zatímco nejtěžší dílec má skoro 4 tuny, tak se tvářil, že mám smůlu a tuhle práci dělat nebude. Přes všechny řeči ale pořád pracoval a během dvou hodin se vše povedlo. Na tuhle práci jsem měl být sám, naštěstí mi ale dojel pomoct brácha. Bez něj bych to asi nedal. Na přesné umístění dílců by se hodily spíš čtyři lidi. Po umístění dílců se práce nějak zastavili. Až v lednu jsem sehnal svářeče na svaření. Poté jsem pěnou zapěnil spáry a sklep přikryl pro jistotu nopovou fólií.

Sklep je sice natřen asfaltem, ale jistota je jistota, ať se nám pak neloupe barva ze stěn. Poté přijel bagr a částečně sklep zasypal. Sklep jsem osadil dveřmi (futra byla již součástí vstupního dílce), které jsem natíral v naší panelákové ložnici, kterou jsem na dva týdny přetvořil v dílnu :-D. Do budoucna zbývá osadit větrací komínek do připraveného otvoru a sklep zasypat 80cm vrstvou zeminy, čímž vznikne klasický sklepní kopeček. A až jednou postavíme dům, tak ve sklepě doděláme přepážku, vymalujeme, nalepíme cihlové pásky a zařídíme posezení u vínka :-)

Náklady

Název položkyCena
Sklepní prefabrikáty s dopravou
53 000 Kč
Základová deska
14 000 Kč
Dvěře, nopovka, pěna, drobnosti
6 500 Kč
Bagr, jeřáb, svářeč
11 000 Kč
Celkem84 500 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Jiří
Jiří (22 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Jiří

Jiří26. 4. 2023 7:16:31

Jéé, tady je komentářů :-) Omlouvám se všem, nechodilo mi na mail upozornění, tak jsem si toho nevšiml. Vzhledem ke stáří už asi nemá smysl odpovídat, možná bych spíš měl někdy aktualizovat článek o nové zkušenosti :-)

UV6. 6. 2020 18:20:58

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, jaké máte zkušenosti s provozem v zimě? Jaké máte ve sklepě teploty? A také by mě zajímalo, zda jste zahrnoval i přední stěnu či nikoliv. Zásip do nezámrzné hloubky má asi největší vliv na vnitřní teplotu. Děkuji za odpověď.

Případně můžete i do mailu: vlastimilunucka@gmail.com

skunkos2. 6. 2020 9:06:25

Dobrý den, prosím vás měl bych nějaké dotazy, můžete se mi ozvat na email rotter.martinos (at) gmail (dot) com ?

Konkrétně otázky:
- prováděl jste hydrozolaci základové desky?
- prováděl jste libovolnou další hydroizolaci sklepa?
- máte do sklepa schody? máte je kryté před deštěm?
- přisávací a odsávací potrubí větrací máte?
- jak sklep celkově s odstupem času funguje?
- jakou vrstvu zeminy na tom máte?

Xavik12. 2. 2020 11:33:26

Chci dělat totožný sklep, nehodil byste pro inspiraci aktuální foto i se vstupem ?
Pro nováčky - Před rozhodováním jaký sklep, k čemu a jak udělat doporučuji knihu "Sklepy v zahradě" (J. Faltýnek), dá se koupit i jako ebook. Jsou tam užitečné informace. Půlka diskuze by odpadla ;-) .

Jirka10. 9. 2019 6:39:45

Zdravím,
uvažuji o stejné montáži sklepa. Chtěl bych se zeptat jak jste vyřešil vstup, jestli jste řešil nějaký rozvod elektriky. A asi cca na kolik peněz to vychází.
Děkuji.
Kdyby bylo nějaké foto zde email 1tatin@gmail.com

Lukáš a Iren

Lukáš a Iren21. 5. 2019 12:12:40

Zdravím po nějaké době,
mohu poprosit o foto, jak jste vyřešili výlez ze sklepa? teď jsme ve fázi, že bychom ho koupili.
Prosím na mail Suchardalukas@seznam.cz .
Děkuji. LS

Jiří

Jiří22. 7. 2018 19:31:26

Jé, zdravím tedy souseda :-) No, hodil by se mi a moc, ale spíš už tak za týden na zavezení desky. Pošlete mi prosím kontakt a napíšem si. Můj je 13ruza13@gmail.com. Díky.

M. Vaculík

M. Vaculík19. 7. 2018 18:31:25

Zdravím stavebníky z Př..., pokud by jste měli zájem, tak cca do měsíce budeme za rohem od vás kopat sklep a budeme mít několik aut štěrkopísku, který není kam dát, kdyby jste ho chtěli na srovnání pozemku hlavně v tom korytu potoka dejte vědět. Martin.

Hrádkovci5. 7. 2018 8:44:26

Zdravím, váš sklep je naprosto úžasný :-) s manželem nás nadchl natolik, že jako milovníci vína jsme se rozhodli, že do toho půjdeme také :-) Proto bych chtěla poprosit, zda by bylo možné, abyste se mi ozvali na mail hradkova.evca@seznam.cz. Rádi by jsme vás zkontaktovali a získali bližší informace. Moc děkuji a přeji hodně zdaru při dalších stavbách. Eva a Jirka

Lukáš a Iren

Lukáš a Iren31. 5. 2018 11:21:59

Díky za reakci.
Chceme právě sklep, který nějakou vlhkost mít bude. Tak koukám co a jak je, ale zkušenosti jsou nejlepší.
Že vám něco splesnivělo je vcelku normální, pokud je tam vysoká vlhkost, stačí jít do starých vinných sklípků, ty se musí pravidelně vystříkávat. Mluvím o sklepech, kde se nesedí...
Každopádně díky, klenutý sklep je prostě super... a nepřijde mi to extra drahé.... hezký den...

Jiří

Jiří31. 5. 2018 11:15:15

HPV nesnížím, to je pravda. Ale když vykopu drenáž, tak ta se mi zaplaví, takže si (já v mé situaci) moc nepomůžu. Zasypání pomůže v tom, že déšť mi snad jen tak neproteče dvěma metry půdy, teď mu v tom toho moc nebrání a vlhkost se objevuje právě s dešti. Dodatečnou izolaci si představit neumím, ale nevím ani jak bych to izoloval odkopané, těch spár je tam moc. Ale jelikož spodní voda všude v ČR klesá, u souseda 0,5m/za rok, tak příští rok už budu v suchu :-D
Tam, kde je vysoká HPV bych asi doporučil jiný sklep. Do normálních míst mi ale přijde v pohodě.. A jasně, asi to jde postavit i jinak a třeba lépe, ale nemám ty zkušenosti. Přesto jsem zatím spokojen :-)

Lukman31. 5. 2018 10:35:46

Tím, že sklep "dozasypete" si ale přece nesnížíte HPV, či se nezbavíte povrchových srážek pronikajících do zeminy v blízkosti sklepa a nezbavíte se nadměrné vlhkosti ve sklepě. Bohužel i nadále Vám to bude plesnivět... pokud není možné provést dodatečnou hydroizolaci (což v charakteru Vaší stavby asi nelze), jedna z možností ke "zmírnění" velké vlhkosti je např. vytvoření drenáže kolem celého sklepa za účelem odvedení vody pryč od objektu...

Jiří

Jiří31. 5. 2018 10:25:01

Zapomněl jsem dodat, že sklep ještě pořád nemám zasypaný, takže čekám, že ta vlhkost, co mi "teče" v tom jednom místě spodem by měla zmizet, až to konečně zasypu, jak má být. Teď je ještě brzy na soud, když na to prší :-)

Jiří

Jiří31. 5. 2018 10:23:05

Zdravím. Podlahu jsem nijak dále neizoloval. Větrání DN110 je vedle vchodu (je vidět na první fotce) a úplně na konci je pak výdech stejného průměru stropem ven. Sklep byl v zimě zasypaný jen lehce, spíš aby neuletěla ta nopovka. Na čelní stěně to nebylo izolované nijak, tak tam to promrzlo(na stěnách uvnitř námraza), v zadní části, kde byla aspoň malá vrstva hlíny i na stropě tak ne (stěny byly jen vlhké).

Jinak zatím spokojenost. Nejvíc mě děsí ta podzemní voda, která je fakt na těsno s výškou podlahy. Měl jsem si asi předtím udělat nějakou sondu :-) V tuto chvíli mi jde do sklepa vlhkost jen v jednom metrovém pruhu ve spoji u podlahy. Takže mi zplesnivěla nejnižší police regálu, ostatní už ne. Dále se pak na stěnách sráží vlhkost, tak jsou místy mokré od toho... Jak zaizolovat sklep pořádně a zároveň docílit vhodné vlhkosti nevím, to musí poradit jiní. Bál jsem se toho úplně stejně, ale nějak to dopadlo :-) ... Pokud by chtěl člověk opravdu "nepromokavý" sklep, pak stojí asi za zvážení ta druhá firma, o které jsem psal - vyrábí sklep jako monolitickou jímku.

Lukman31. 5. 2018 8:43:21

Ono velmi záleží na okolních podmínkách. Říkám - budeš mít pozemek s vysokou hladinou podzemní vody (nad úrovní podlahy). Na tom místě uděláš sklep, ať zaizoluješ část podlahy nebo stěny, nebo to nezaizoluješ celé, dostane se Ti dovnitř voda - to nechceš.
Pokud tam nebudeš mít hladinu podzemní vody, nezaizoluješ to celé, tak se vystavuješ riziku, že při oblevě sněhu / vydatném dešti se může dočasně zvednout hladina podzemní vody - opět máš vodu vevnitř.
Babička to má "ideální", protože může mít dobré okolní podmínky - nemusí mít tak vysokou hladinu podzemní vody, část terénu přilehlá k té stěně může být zastřešená, může tam být vytvořená drenáž pro odvod podzemní vody pryč od stěny, ... variant je mnoho. A taky dříve se moc baráky neizolovaly. Proto když se rekonstruují staré objekty, dodatečně se montuje hydroizolace - např. podřezáním baráku.
Nikdy jsem tuto situaci neřešil, ale první nástřel - hydroizolačne zaizolovaný sklep (pokud ho chceš i využívat k posezení, bylo by dobré ho i tepelně zaizolovat, jinak tam budeš mít po celý rok +-10°C... v tom ti žádná křepelka sedět nebude, pak bys potřeboval např. další komín pro kamínka / přímotop, ...), komín pro přívod/odvod vzduchu, dodatečnou vlhkost bych vytvářel např. zvlhčovačem / prostě loženou otevřenou nádobou s vodou + vlhkoměrem.
Voda v baráku je sviňstvo....

Lukáš a Iren

Lukáš a Iren31. 5. 2018 8:07:54

Ahoj,
chápu, ale mluvím o podlaze třeba jen v jednom rohu.
Viděl jsem to tak, už jednou udělané. Jak by jsi tedy vyřešil potřebnou vlhkost sklepa? Babička nemá zaizolovanou jednu stěnu sklepa už 30 let, a vlhkost ideální. Proto mě zajímá, jak docílit vlhkosti když celý sklep zaizoluji. Jde o to, že když to chci na posezení a uskladnění vína OK, ale chci tam dát někam i zeleninu a jsem v háji...
L.

Lukman31. 5. 2018 8:03:20

Ahoj Lukáši,
hydroizolaci doporučuju provést kolem celého sklepa. I kdyby jste nebyl pod hladinou podzemní vody, může přijít vydatnější déšť / tání sněhu a voda se Vám okamžitě dostane nechráněným místem do sklepa.
Pokud si tam chcete udržet vlhkost, řešte to jiným způsobem než vynecháním hydroizolace. Nechtěl bych provádět její dodatečnou montáž na zasypaném objektu :-D

Lukáš a Iren

Lukáš a Iren31. 5. 2018 7:49:40

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, zda jste podlahu sklepa izoloval hydroizolaci celou? Popřípadě, když bychom chtěli trochu vlhký sklep dá se vynechat?
Dále jsem si nevšiml žádného větracího otvoru? A poslední dotaz, co v zimě, stačil takto zahrnutý sklep? Nemrzlo v něm?
Díky :)
L.

Jiří

Jiří8. 3. 2018 11:14:33

Jo, natavit na celou spáru kousek ipy jsem chtěl. Ale pak mi přišlo, že si s tím hraji až moc, a nechávat to na jaro na dodělání jsem nechtěl. Škoda no. Tak aspoň budu příště chytřejší :-) Zároveň je tam těch rizik ale samozřejmě víc. Ono stačí, aby spodní voda stoupla o půl metru (což v deštivých letech může) a kdoví, zda mi v takovém případě nezaplaví sklípek celý. Takže to teď pár let během stavby budu sledovat a pak interiér "vymazlím" až podle toho, jak moc budu věřit, že to vydrží. Rozhodně díky za věcné připomínky :-)

Lukman8. 3. 2018 10:38:09

Nopova fólie neplní funkci hydroizolace. Ta Vám neochrání spoje od vody.
Řešení - když to časem začne téct, zevnitř to opravím - je trochu smutné :-( Nikdo si přece "vymazlený" interiér nechce nechat zhuntovat a pak to nějak "zalepovat", když to jde udělat od základu pořádně. Snad Vám ten spoj přetřený asfaltem dlouho vydrží (lepší by byly natavené pásky HI po celém spoji, nejlepší objeté celé HI).

Jiří

Jiří8. 3. 2018 9:44:38

Úplně nechápu v čem že je ten problém? Svařené spoje jsem přetřel asfaltem, ale i tak, když časem uhnijí, tak by to nemělo asi ničemu vadit, dílce stojí v pohodě i nesvařené. Pokud bude problém s pěnou, není problém pěnu časem zevnitř doplnit nebo použít místo ní nějaký tmel. A že by mi spoji dovnitř tekla voda, to snad ne.

pavel7. 3. 2018 18:43:10

Trochu se bojím o vypěněné spoje. Sice to máte ještě překryté nopovkou, ale stejně myslím, že to bude málo. Podle mě to chtělo provést ještě hydroizolaci těch spojů :-(.

Jakub26. 2. 2022 14:40:22

Přidávám se ke strachu o spoje. Jako statik doporučuji (pro další, kteří by také stavěli tento typ sklepu) spoje zalít betonovou zálivkou. A celý sklep potom z vnějšku pokrýt hydroizolací (nopovka není hydroizolace).

Vašek a Nyny

Vašek a Nyny7. 3. 2018 18:32:26

Díky za inspiraci, přesně to jsem už dlouho hledal. Klasický zděný kvelb se mi dělat nechtěl a co by to bylo za pořádek kdyby na jižní Moravě doma chyběl sklep na víno, gořalku a brambory.