ROZHOVOR SE STAVEBNÍKEM: stavbu jsem kompletně zasíťoval svépomocí

Autor: Tereza Malinová (115 příspěvků)
9. 2. 2018
0 komentářů
ROZHOVOR SE STAVEBNÍKEM: stavbu jsem kompletně zasíťoval svépomocí
Příspěvek stavebníka
Rozhovor se stavebníkem Ondřejem, který se pustil do rekonstrukce více než sto let staré nemovitosti. V současné době je dům plně obytný, ale cesta to nebyla vždy jednoduchá. Co zvládl s manželkou sám a na co si raději pozvali řemeslníky? Ondřej si dokázal celý dům sám zasíťovat a je na to právem pyšný.

Můžete ve zkratce představit svůj dům?

„Dům je přízemní rodinný z roku 1908, který má zatím ne-zobytněnou půdu. Rozměrově je dům asi 12 metrů na délku a 5metrů na šířku, z původní smíšené, cihlo-kamenné zástavby. V domě bylo před přestavbou pouze zázemí a jeden pokoj,nyní jsou v domě 3 obytné místnosti: kuchyň, WC, koupelna a technická místnost. Součástí dalších realizačních prací na objektu bude přebudování stodoly na odstavnou plochu pro auto a další prostory. Jelikož se v původním domě topilo krbovými kamny, zachovali jsme étos a styl věků minulých a k tomu přizpůsobili i nynější vytápění, které jsem si svépomocí vytvářel a je možné dům vytápět elektrickým kotlem, plynovým kotlem a krbovými kamny svýměníkem, tedy v zásadě mimo všech super-moderních zdrojů. Jelikož jsme s pracemi v zásadě “u konce”, neboť je dům v režimu obývání, do budoucna se budeme zaměřovat navětší podíl obytné plochy ku ploše celkové.“

Která etapa byla doposud nejsložitější nebo Vám zabrala nejvíce času?

„Komplikované bylo provádění vysoce specializovaných a odborných činností, namátkou mě napadá zhotovení plynové přípojky, kdy se na realizaci plynového díla (odplynoměrného sloupku, po koncový spotřebič na díle) podílely firmy realizující zemní výkopové práce, které musely připravit stavbu, pak projektant plynovodu, realizační firma, zedník, montážník kotle od výrobce a kominík. Z hlediska koordinace činností toto bylo z  těch náročnějších stavebních procesů.“

Jaké části jste budovali čistě svépomocí? Na co z toho jste na svém domě nejvíc pyšní?

„V zásadě by se nechalo říci, že jsme potud postupovali svépomocí, pokud nám to realizace dovolovala. Tedy například jednodušší stavební práce, kde se člověk načerpal a vybavil radami a nápady ze Svépomoci.cz, tam jsme si zhotovovali sami. Tam, kde bylo potřeba přispět s nějakým poznatkem, či provést odbornou práci, jsem to s díky předal odborníkovi. Pokud bych měl stavbu shrnout, v zásadě jsem rád, že jsem vše, i za pomoci manželky zvládnul, co do koordinace, realizace, procesních úkonů, “obíhání úřadů”. Na co jsem osobně pyšný je, že jsem si celou stavbu zasíťoval vodoinstalačně, kanalizačně, elektricky i topenářsky. A především, že jsme stavbu dotáhli do zdárného konce.“

Reklama

Které části stavby necháte na řemeslnících a proč?

„Především se jedná o stavby statického charakteru (obvodové zdi, nosné části střechy atd.), a vysoce specializované činnosti, se kterými jsem se setkal prvně.“

Kdy chcete dům dokončit a nastěhovat se?

„Dům jsem chtěl dokončit ke konci roku 2017, cca 20. prosince, což se mi také povedlo, nicméně některé interiérové detaily jsme dokončovali ještě během Vánoc a Nového roku 2018. Stěhování probíhalo v zimě loňského roku, a vše dobře dopadlo.“

Jak vám pomohl web Svépomocí.cz?

„Web svépomoci.cz mi pomohl velmi, a to z několika důvodů. Předně dodal elán a chuť, pustit se do vlastní realizace, dodal odhodlání, a především i teoretické znalosti a zkušenosti ze staveb okolních stavebníků. To bylo jedno z původních kritérii. Další cennou pomocí bylo i to, že jsem se mohl na některé prezentační akce podívat, či navštívit odborný veletrh, či Vámi představené realizační firmy. Vše ruku v ruce spenězia chutí stavět, mělo příznivý účinek. Jsem zároveň rád a tímto bych chtěl poděkovat všem stavebníkům za podnětné náměty, připomínky, či dotazy i za administraci příspěvků a celému realizačnímu týmu Svépomocí.cz. Ještě jednou díky!“ Článek shrnující průběh Ondřejovi rekonstrukce si přečtěte zde.

Reklama

Galerie

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tereza Malinová
Tereza Malinová (115 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama