Rekonstrukce chaty s možností celoročního bydlení

Autor: Tereza Malinová (115 příspěvků)
27. 1. 2018
1 komentář
Rekonstrukce chaty s možností celoročního bydlení
Příspěvek stavebníka
Svépomocník Ondřej patří mezi tři nejaktivnější přispěvatele našeho webu za uplynulý rok. Chceme proto připomenout jeho stavební příběh, který začíná prohlídkou přízemního rodinného domu z roku 1908, jehož kouzlu s manželkou Andreou podlehli. Ano, tušíte správně, že ve shrnujícím článku se dozvíte to nejpodstatnější o rekonstrukci domu, kterou svépomocníci zvládli z velké části svépomocí. 

Prohlídka domu

Ondřejův příběh začíná prohlídkou nemovitosti - přízemního rodinného domu – který má sloužit jako víkendová chalupa s možností celoročního bydlení: No, co Vám budu vyprávět. Jedna místnost, tvářila se jako původní obývací pokoj s ložnicí dohromady a k tomu kuchyňský kout bez spotřebičů s pár rádoby šikovnými kuchyňskými skřínkami. Z chodby nalevo vedly dveře do zpustošeného podružného pokoje, a z tohoto průchozího do snad nějakého chléva? Prostě potěšení pro oko prozaika," pospsal první pocity z návštěvy budoucí chalupy Ondřej. Když ale manželka Andrea pronesla větu: „Budu ti to manželi tolerovat," vše bylo jasné a mohlo se začít s rekonstrukcí.

Projekt musí být promyšlený

Po desítkách hodin přemýšlení a plánování nakonec vznikl „projekt“ rekonstrukce. „Když řez, tak radikální. Nezůstalo mnoho původního. A na počítači se rekonstruuje a předělává v celku snadno. V reálu bych nerad trávil hodiny a dny předěláváním,“ vysvětlil Ondřej, proč si s projektem dali takovou práci.

Reklama

Bourání a vyklízení

Po přípravách přišlo na řadu bourání, se kterým Ondrovi a jeho ženě pomohl rodinný příbuzný a bratr. Bouraly se zdi, stropy a také se vyklízelo: „Můžu říct, jestli něco byl oříšek, byla to právě ta půda, která byla jednak: stupňovitá, stejně jako podlaha pod ní umístěných pokojů, a především nesourodá. Někde pouze záklop z opracovaných kulánků a jinde dvojitá křížová skladba se škvárou a popelem.“ Co všechno a kolik toho bylo nutno vyklidit, si přečtěte v tomto článku.

Kanalizace – kam s jímkou?

Po jistých komplikacích s odpadní jímkou si Ondřej vybudoval kanalizaci sám: „Kanalizaci jsem zvolil do jímky typu KG, průměr 150 mm, a protože aby toho nebylo málo, musel jsem bourat i prostup obvodovou zdí (podezdívkou) do podlahy. Zde jsem s 87,5° kolenem prošel zdí a zredukoval i světlost trubky na 125 mm, a vytvořil si cestou dle projektu několik odboček.“ Více o kanalizaci najdete v tomto článku.

Reklama

Podlaha s drenáží

Svépomocníci zvolili do domku betonovou podlahu s drenáží kamenivem a s drenážní trubkou o průměru 100 mm. "Jeden stavební den trvalo urovnávání podlahy, druhý stavební den trvala finální úprava s vložením geotextílie, která by v optimálním případě měla zamezit průsaku betonu a tím vyšší účinné výšce dýchatelné podlahy. Na další den jsem si objednal betonovou směs s přísadou pro zimní období v množství opět cca 4 m3 a začal si dělat pásky zhruba o síle 5 cm. Do pásů na šířku dvoumetrové vodováhy se pak vkládal beton, udusával lopatou a srážel ALU latí. Stačilo na to, po pečlivé přípravě, jeden stavební den, kdy se ve třech lidech povedlo provést betonáž 60 m2 podlahy." 

Pórobeton do starého domu?

Po stavbě štítu z cihel Porotherm 30 a po kultivaci zahrady Ondřej začal zdít příčky, za materiál si vybral Ytong: „Dostal jsem několik cenných rad od odborníků, někteří profesionálové kroutili hlavami, jiní se divili. Do staršího domu a s pórobetonem? Rozhodovacích kritérií pro výslednou volbu bylo několik praktických, a nikoliv esteticky funkčních hledisek. Především je to rychlost výstavby a její přesnost.“

Reklama

Skladba stropu

S obytným podkrovím, kde budou příčky buď z lehčího materiálu nebo SDK, odborníci navrhli smrkové trámy o rozměrech 160x120 mm na příč, s délkou 5000 mm a středovou roztečí 800 mm. „To byla ta nejlepší varianta. 16x12 cm je běžně dostupná míra a 5 metrů délkových též. Celkem jsem napočítal tedy díky středové (osové) vzdálenosti trámů po 80 cm 17 kapes. No, nezdá se, ale byla to fuška na 2 pracovní (stavební) dny.“ Na pěknou fotogalerii se podívejte zde.

Štuková omítka

Na zednickou hrubou maltovou úpravu se rozhodl Ondřej aplikovat štuk. „Bylo třeba maltované zdi začistit a zapucovat rajblíkem. Pórobetonové tvárnice upravit škrabátkem, perlinkou a lepidlem a nachystat do před finální podoby. Není to nic těžkého. Hlídat si pouze přetahování a čištění. Nic víc. Mně 100 metrů trvalo cca 4 dny, vždy ve volnu, ale nedalo se jinak.“

Rekonstrukce chaty s možností celoročního bydleníRekonstrukce chaty s možností celoročního bydlení

Více o instalacích v Ondřejově domě si přečtěte v jeho článku, který je zároveň zatím posledním. Těšíme se na další pokračování a přejeme svépomocníkům, ať se jim daří a posíláme. Posíláme také dárkový balíček svépomocných vychytávek z našeho e-shopu. Všechny články od svépomocníka Ondřeje jsou k dispozici na tomto odkazu.

Také stavíte? Podělte se o tom s námi, možná inspirujete další stavebníky.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tereza Malinová
Tereza Malinová (115 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

IvoSpa17. 5. 2018 19:14:20

Moc pěkné! Taky jsem zrovna koupil chatu, konkrétně jsem ji našel na http://www.eurobydleni.cz/rekreacni-objekty/chaty/prodej/ , a chystám se ji zrekonstruovat tak, aby se tam dalo pobývat celý rok, víte jak, na důchod.. takže díky za inspiraci, bude se hodit!

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama