Hledání pozemku
Jirka s Marií hledali pozemek na Olomoucku, bydlet v domě na vesnici byl vždy jejich sen. Po chvíli hledání jim padl do oka pozemek, který měl původně 1500 m2. Jak Jirka napsal: „Po troše domlouvání jsme se dohodli, že bychom zařídili oddělení a odkoupili jen cca 500 m2. Pozemky jsou tu u nás velmi drahé, a tak jsme si ostatně větší pozemek ani dovolit nemohli. Po troše vyřizování, papírování a práci geodeta jsme tedy na jaře 2016 získali pozemek o celkové ploše 534 m2.“
Stavební povolení, rok čekání a financování
Ani Jirkovi s Marií se nevyhnuly problémy s dokumentací a stavebním povolením. Na projekt a dokumenty čekali rok: „Chyba byla jednoznačně na straně projektanta, po slibném začátku, kdy vše vypadalo OK, nastaly neustálé problémy s komunikací, několikeré odklady a kdybych na něj neustále netlačil, tak by projekt nebyl hotový dodnes.“
Když konečně získali povolení, mohli si vzít stavebníci hypotéku. Více informací, jakou banku a za jakých podmínek vybrali, si přečtěte v jejich článku financování.
Vytápění pasivního domu
Protože svépomocníci chtějí dosáhnout na dotaci k pasivnímu domu, museli mít o systému vytápění domu jasno hned od začátku. „Po domluvě s projektantem a energetiky jsme tedy nakonec skončili u následujícího systému: V technické místnosti bude osazen akumulační zásobník na teplou vodu o celkovém objemu 1000l, z němž je integrován zásobník TUV o objemu 200l (vyrábí DZD Dražice za vcelku příznivou cenu), nahřívat se bude topnou spirálou, kterou přes střídač bude napájet fotovoltaická elektrárna o výkonu nějakých 3,6kWp, sekundárním zdrojem tepla jsou pak krbová kamna s výměníkem HAAS+SOHN Visby, no a do třetice když nebude svítit a budu navíc líný, tak pak tu máme ještě elektrokotel o výkonu 6kW. To vše je pak napojené na podlahové teplovodní topení.“
Budování základů
Když už dorazila ohláška, přišel na řadu geodet a vytyčení základů. První kopnutí do země si Jirka pochvaloval: „Musím říct, že bagrista odvedl fakt dobrou práci a výkop je precizní, výška sedí plus mínus 2 cm po celé délce výkopu. Jediná věc, co se nepovedla, byl výjezd z parcely. Borcovi se povedlo vyzout si pás, tak jsme to chvíli řešili, ale nakonec mi tam zůstal bagřík stát.“ Jirka natočil o výkopu základových pasů pěkné video, které můžete shlédnout zde.
Základová deska a náklady
Se základovou deskou o rozměrech 10,1 x 7,6 metrů Jirkovi pomáhal švagr. Zalévání desky proběhlo bez problémů a zvládly to dva mixy. Pokládka hydroizolace proběhla také v pohodě. Jirka použil dle projektu asfaltový hydroizolační pás Glastek 40 Special Mineral (7,5 x 1 m). Celkem svépomocníky přišla základová deska na 135 tisíc korun. Detailní rozpis nákladů najdete v jejich dalším článku Sumarizace nákladů na desku.
Dřevostavba roste
Když byly základy hotové, nic nebránilo v příjezdu tesařů a dřevostavba se začala konečně zvedat do výšky, z čehož měl Jirka po právu radost. „Když jsem po práci dorazil na pozemek, nestačil jsem se divit. Borci dnes zabrali a dodělali otvory na okna a začali s opláštěním z OSB desek. Už se to začíná rýsovat a konečně jsou již vidět reálné rozměry místností a domu jako takového.“
Strop v 1. NP
Tesaři udělali věnec kolem přízemního patra a usadili hranoly KVH 220 x 80 mm, které budou tvořit nosnou část pod podlahou podkroví. Poté provedli záklop OSB deskami Egger 4PD 18 mm. Montáž druhého patra sledujte v tomto videu.
Krovy
Jakmile byly hotové obvodové stěny druhého patra, objednali tesaři materiál na krovy. Bohužel se někde stala chyba a Jirkovi dorazily krovy o 1 metr kratší: „…takže následovala akce - sežeň krovy kde se dá. Nakonec se zadařilo přímo na vesnici a krovy byly za dva dny nařezané. Zároveň jsem zaplatil i izolaci do obvodových stěn, objednal jsem cca 300 m2 Isoveru Woodsil 120 mm a 150 m2 40 mm.“
Článkem o krovech Jirkův stavební příběh zatím končí. Těšíme se na jeho další pokračování, přejeme svépomocníkům, ať se jim daří a posíláme na Olomoucko dárkový balíček svépomocných vychytávek z našeho e-shopu. Všechny články od svépomocníka Jirky jsou k dispozici na tomto odkazu. Také stavíte? Podělte se o tom s námi, možná isnpirujete další stavebníky.