Betonové schodiště, keramický obklad a nerezové zábradlí

Autor: Luboš Dolejš (24 příspěvků)
25. 1. 2010
3 komentáře
Betonové schodiště, keramický obklad a nerezové zábradlí
Příspěvek stavebníka
Rozhodoval jsem se mezi dřevěným nebo betonovým schodištěm. Chtěl jsem raději pevné betonové schodiště, po kterém budu moci chodit už během stavby. Byl jsem se podívat na velké stavbě, jak se betonové schodiště dělá a rovnou jsem se tam domluvil s tesařem na zhotovení bednění a ocelové výztuže.

Začal jsem tím, že během stavby betonového stropu jsem v místě napojení schodiště na strop udělal do konstrukce před zabetonováním stropu věnec a z něj jsem vyvedl 10 ks ocelových drátů o průměru 10 mm pro horní řadu armatury schodiště.  Schodiště je samonosné, z jedné strany je zasekané do nosné zdi. Tesař přenesl z projektu míry na stěnu. Zhotovil dřevěné bednění a podpěry spodní strany schodiště. Pak se na vyvedené ocelové dráty z podlahy navařily podélné ocelové dráty  a naohýbaly se ve tvaru schodiště až dolů. Stejně tak se udělala jako první spodní řada, která se přivařila na ocelový nosník otvoru pro schodiště.

Na tyto podélné ocelové dráty se na šířku schodiště navázaly na krátko nařezané ocelové dráty. Tak aby konstrukce vytvořila ocelovou vyztužovací síť, přesně ve tvaru schodiště. Každá vyztužovací ocelová síť se provázala vázacím drátem v místě křížení drátů jako u věnce. Aby obě vyztužovací sítě neležely na sobě, vložil  jsem mezi ně kousky betonových tašek. To samé jsem udělal při vypodložení spodní ocelové vyztužovací sítě aby se nedotýkala spodního bednění schodiště. Po délce nosné zdi byla vybouraná drážka o hloubce  15 cm, aby pravá strana schodiště zasahovala do nosné zdi a opírala se o ni. Levá strana je ve vzduchu jako samonosná. Aby se ocelové dráty v provázané vyztužovací síti nehnuly, tak jsem je místy ještě přivařil. Celkem se do schodiště vešlo 30 ks ocelových drátů o délce 6 m. Tesař udělal dřevěné stupně a já mohl začít z betonáží schodiště. Schodiště jsme vybetonovali betonem s drtí B 25, který nám přivezli z betonárky.

Beton jsme pěchovali palicí. Schodiště je ve tvaru písmene C a výška mezi hrubou podlahou a spodní hranou stropu je 275 cm. Do schodiště se vešlo cca. 2 m3 betonu. Problém u schodiště vznikl, že se tesaři nepovedlo dodržet projekt a některé stupně dole mají v nejužším místě menší šířku jak 13 cm, což je špatně, bohužel jsme to hned nezjistili, neboť tesař dělal jen bednění a v této fázi to nebylo poznat, zjistil jsem to až po vybetonování, kdy už jsem tesaře na stavbě neměl a dostal zaplaceno a to už žádného řemeslníka na stavbu nedostanete. Po tomto jsem již žádnému řemeslníkovi nedůvěřoval a před tím než jsem  cokoliv převzal a zaplatil tak jsem se vše snažil kontrolovat. Bohužel ještě v průběhu stavby jsme zjistili také jednu vadu na střeše, které se zase dopustili pokrývači při zakládání první palubky do střešních podhledů a hned jsem na to také bohužel nepřišel. Celkově mám s řemeslníky až na výjimky špatné zkušenosti a pořád se držím názoru, že je nejlepší co nejvíce si po zjištění všech informací a postupů dělat vše pokud možno svépomocí i když to trvá déle, tak se to vyplatí i kvalitou. Dost věcí jsem již po řemeslnících předělával.

Reklama

Náklady na vytvoření hrubého betonového schodiště: - zaplacení práce tesaře za zhotovení dřevěného bednění a ocelové vyztužovací armatury + materiál na bednění 10.000,- tis. Kč - celové roxory o průměru 10 mm + vázací drát cca. 4.000,- tis. Kč - beton B 25 + doprava cca. 5.000,- tis. Kč

Na schodiště jsem položil dlažbu - litý kámen a nechal zhotovit nerezové zábradlí v ceně 34.000,-Kč. Obklad schodiště vyšel asi na 3.000,-Kč. Celkem schodiště vyšlo na 56.000,-Kč.

Náklady

Název položkyCena
celové roxory o průměru 10 mm + vázací drát
4 000 Kč
beton B 25 + doprava
5 000 Kč
práce tesaře za zhotovení dřevěného bednění a ocelové vyztužovací armatury + materiál na bednění
10 000 Kč
Celkem19 000 Kč
Reklama
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Luboš Dolejš
Luboš Dolejš (24 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Luboš Dolejš

Luboš Dolejš17. 2. 2010 0:00:00

On je individuální projekt celkem drahý. Myslim si, že to není úplně jedna z nejdražších nabídek. Mě stál celý projekt se vším cca. 42tis a v tom jsem měl ještě projekt na domovní ČOV ale už jsem udělal v architektonicko stavebním řešení viditelné změny na stavbě, takže mě to bude stát před koloudací dalších 5tis za razítko. Začínat znovu, tak by mě to stálo daleko méně, nechal bych si to od někoho nakreslit za 10tis. Stavařů co nakreslí architektonicko stavební řešení v archicadu je dost a nechat to orazítkovat za 5 tis by také nebyl problém. Ostatní projekty jako elektroinstalace,požární ochrana,vytápění,zdravotně technické instalace,ČOV bych si nechal udělat u jednotlivých projektantů co na to mají razítko a víc jak 2 až 3 tis za jednotlivý projekt to stát nebude. Už teď tvrdím, že stavět znovu ,tak se dostanu minimálně o 1/3 s náklady dolů. Stavim zas na severu ve Vochově. Tak stavbě zdar a shánějte co nejvíce informací i z internetu, ušetří to spoustu nákladů.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš31. 1. 2010 0:00:00

p. Čejka tel. 602302251 ale je z Plzně, tak to je asi trochu z ruky a musel jsem ho než se do toho pustil trochu nahánět. Má toho hodně a bylo znát, že neví kam dřív skočit.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš27. 1. 2010 0:00:00

Ahoj, beton jsem si nechal přivést na lino a nakládali jsme to do kýblů a vyplnili spodek schodiště do poloviny kam jsme dosáhli, myslím tím ten hlavní nosný prostor, kde je armatura a hodně to pěchovali palicí, trochu jsem třásl i s armaturou aby se beton dostal všude. Pak jsme na kladce tahali kýble do patra a já stejným způsobem udělal tak i tu horní polovinu a pěchoval to a tím vzniklo souvislé betonové dno. Potom jsem teprv vysypával schodišťové stupně zase od spodu až na horu a pěchoval palicí. Zpátky jsem ze zhora betonový povrch stahával vodováhou do roviny a uhlazoval na čisto a přebytečný beton odhrnoval dolů a postupoval jsem zase dolů ze schodiště. Mě se to vyboulilo asi na třech schodech, tak jsem to zapřel. Po odbednění jsem zjistil, že mam ty ostatní schody malinko vyboulené ale není to moc. Příště bych použil na schodišťové stupně silnější bednění. 3 cm stavební překližka je málo a pak odpadne starost se zapíráním stupňů, protože na to podle mě není při betonování moc času a před betonováním by to překáželo.