Čím budeme topit v pasivu

Autor: NorMack (25 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
19. 7. 2017
2 komentáře
Čím budeme topit v pasivu
Příspěvek stavebníka
Jelikož stavíme pasivní dům a ještě k tomu snad i s dotací, museli jsme se rozhodnout čím budeme topit ještě dříve, než byť jen kopneme do země. Těch věcí, co musíme mít rozhodnutých je více - například jsem musel předem specifikovat i okna, rekuperaci a dokonce i takový detail, jako jsou předokenní žaluzie, včetně uvedení jejich modelu a barvy.

Ale zpět k vytápění. Když jsem začal o domě přemýšlet, měl jsem jasno jen v jednom, že to bude dřevostavba. Ruku v ruce s tím šla myšlenka na minimalizaci rizik, které představuje voda v dřevěné konstrukci, a proto jsem původně chtěl jen elektrické přímotopy + v kombinaci s tepelným čerpadlem vzduch - vzduch, nebo-li s klimatizační jednotkou. Jak jsem ale víc do problematiky zabředal, navštívil kurz centra pasivního domu atd... vyšlo mi z toho, že se nakonec teplovodnímu systému vytápění nevyhnu.  Přímotopy mít nemohu, jelikož by pak nevycházela neobnovitelná primární energie, která se u domu hodně řeší a navíc bych neměl možnost změny zdroje vytápění v budoucnu. Po domluvě s projektantem a energetiky jsme tedy nakonec skončili u následujícího systému: V technické místnosti bude osazen akumulační zásobník na teplou vodu o celkovém objemu 1000l, z němž je integrován zásobník TUV o objemu 200l (vyrábí DZD Dražice za vcelku příznivou cenu), nahřívat se bude topnou spirálou, kterou přes střídač bude napájet fotovoltaická elektrárna o výkonu nějakých 3,6kWp, sekundárním zdrojem tepla jsou pak krbová kamna s výměníkem HAAS+SOHN Visby, no a do třetice když nebude svítit a budu navíc líný, tak pak tu máme ještě elektrokotel o výkonu 6kW. To vše je pak napojené na podlahové teplovodní topení. Jsem zvědavý, jaká bude reálná zkušenost, a jak bude systém fungovat a zda-li bude dle očekávání úsporný. Pokud by vše šlo jak má, neměli bychom měsíčně platit za energie o moc víc než 1000kč :-D A to už se vyplatí, když v paneláku dá člověk za poloviční podlahovou plochu tisíce cca čtyři :-).   Jinak přebytky z fotovoltaiky jdou samozřejmě využít i pro běžnou spotřebu domu, vaření, praní atd...   Výhledově až  zlevní baterie (což věřím, že nebude dlouho trvat) vyměním pak střídač za jiný a budu energii ukládat do baterek. V současné chvíli ale s osazením bateriemi nepočítám. Jako vždy odkaz na blog, kde je víc článků fotek a detailů: http://normacks.blogspot.cz

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
NorMack
NorMack (25 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

NINAJS26. 6. 2020 9:47:54

Dobrý den.

O tom je ještě super článek tady https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/krb-do-pasivniho-domu/
Pro mě velice zajímavé téma.

Michal "Quickyprd" Opluštil

Michal "Quickyprd" Opluštil19. 7. 2017 9:53:46

Zdarvím. Jo výběr technologií je při současné nabídce naprosto šílený.A výběr oken snad ještě těžší. Chtěli jsme to mít co nejjjednodušší a co nejméně údržbové. Poté co jsem různé systémy viděl již v hotových domech a v kěolik z nich i již zažily i pár zim tak bylo jasno.
Kombinace Nilan Compact K, přímotopy o celkovém "výkonu" 4kW, Krb-komín Schiedel Lineare a dle ener.auditu na B.2 jsme ještě museli doplnit monstrozní FVE o výkonu 0,5kW. Volba padla na GridFree panely v ceně 16tisíc. Ceny velmi slušná.Ještě by tam ale chtělo přičíst příplatek za opravdu super okna. Díky nim je dle PHPP spotřeba o 2kW nižší. Takže by bylo nutno při použití "low-cost" Rehau geneo oknům pár FVE panelů.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama