Deska bez základových pasů
Hned na úvod jsme si vysvětlili, jaký je rozdíl mezi klasickou základovou deskou a deskou postavenou na pěnovém skle. Svépomocníci se zajímali, zda deska „neplave“, když není ukotvena základovými pasy. Jak mi vysvětlil Oldřich Suldovský ze společnosti A-GLASS, není třeba se obávat, jde o ověřenou techniku, kdy deska pevně sedí na skle a je navíc vyztužená železem. Oldřich také popsal, jak správně zhutnit pěnové sklo pod základovou desku a v jakých vrstvách se pěnové sklo pokládá. Svépomocníky také zajímalo, zda by šlo z pěnového skla stavět obvodové zdivo. Na to Oldřich poznamenal, že se jedná o zajímavý projekt, který se však týká zatím spíše budoucnosti.
Cena stejná jako za klasickou desku
Samozřejmě jsem se ptal také, proč dát přednost desce z pěnového skla? Oldřich vyvrátil informaci, že je pěnové sklo drahé, jeho cena již klesla a rozhodně stavbu neprodraží. „Pořizovací cena od základové desky izolované polystyrenem se liší jen v řádech tisíci korun. Mezi deskou klasicky zateplenou polystyrenem a deskou z pěnového skla není dnes již téměř žádný finanční rozdíl,“ vysvětlil a připomněl hlavní výhody pěnového skla, které je únosné, nenasákavé, nenamrzavé, nehořlavé, odolné vůči vnějším materiálům atd. Sledujte video z realizace desky na pěnovém skle.
Na zateplení fasády se sklo nehodí
Další otázka se týkala zateplení fasád pěnovými deskami. Zde jsme se dozvěděli, že se desky používají především v místech, kde je vysoké zatížení. Desky jsou také parotěsné, tedy dům hodně utěsní, proto nejsou úplně vhodné na celou fasádu domu. Oproti klasickému polystyrenu jsou také mnohem dražší. Jak je to s instalací teplovodního podlahového vytápění? Kolik stojí pěnové sklo a kolik energie ušetří? Jaká je akumulační vlastnost desky z pěnového skla? Jak je to se zakládáním obvodových zdí? Odpovědi na tyto otázky najdete ve videu.