Jak jsem začal – zemní práce a stavba základové desky

Autor: Luboš Dolejš (24 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
13. 1. 2010
6 komentářů
Jak jsem začal – zemní práce a stavba základové desky
Příspěvek stavebníka
Rozhodl jsem se stavět na své zahradě, kterou jsem kdysi dávno pořídil i s hrubou stavbou malého zahradního domku. Celé to leží kousek od cedule města Plzeň – takže skoro velkoměsto, ale pořád dost místa na kutilské vyžití. Protože jsem se rozhodl domek rozšířit, nezbylo mi nic jiného než nejprve vyřídit stavební povolení a další úřednické radosti. Pak přišel čas na trochu „drsnější zahradničení“ – musel jsem vykácet ovocné stromy (s těžkým srdcem, ale jinak to nešlo), vyklidit pozemek, zbourat kůlnu a nakonec si přizvat bagr, aby terén hezky srovnal do latě. A tím to všechno začalo…

Projektant, stavební dozor a první úvahy o stavbě

Najít šikovného projektanta, který nenavrhuje nesmysly a zároveň z vás při placení nestrhne kůži, je skoro jako hledat jednorožce. A aby toho nebylo málo, stavební úřad po mně chtěl stavební dozor. Takového, který bude na papíře, ale nebude mi chodit po stavbě a kasírovat za každou radu. Nakonec jsem přes známého našel člověka, který je nejen projektant, ale i docela normální. Mrzelo mě, že jsem na něj nenarazil dřív, protože by mi rovnou udělal projekt, místo toho, co jsem si původně nechal nakreslit. Nakonec mi ale pomohl překreslit změny a orazítkoval je – za flašku. Kdyby všechno na stavbě šlo takhle hladce, byl bych dnes hotový.

Než jsem začal kopat, rozmýšlel jsem, jestli starý zahradní domek zbourat, nebo ho zachovat a přistavět k němu. Měl totiž pořádné betonové základy, zachovalý krov i bednění, ale zdivo bylo složené z bouračky o tloušťce 45 cm. Vypadalo sice bytelně, ale vyžadovalo pořádnou izolaci. Projektant doporučil domek ponechat. S odstupem času musím říct, že kdybych ho poslechl o něco míň a místo toho to shodil k zemi, měl bych míň práce. Ušetřený materiál – zdivo a možná i krov – za tu dřinu s úpravami rozhodně nestál.

Základní parametry stavby

Protože už mám se stavěním nějaké zkušenosti a věřím si, rozhodl jsem se pustit do celé stavby co nejvíc svépomocí, ve volném čase po práci. Plánovaná dispozice budoucího domu je 5+kk s dílnou, která bude mít vlastní vstup, a garáží. Dvě koupelny, zastavěná plocha 114 m². Rozpočet? Optimisticky od 1,7 do maximálně 2 milionů korun. Samozřejmě za předpokladu, že mi na stavbě moc firem nepřistane a že se většinu věcí podaří zvládnout vlastníma rukama.

Kopeme!

Nastal čas kopnout do hlíny. S tátou jsme pokáceli ovocné stromy a nařezali špalky na zimu. Starou kůlnu jsem zboural, vyklidil pozemek od nashromážděného materiálu a mohl jsem začít s terénními úpravami. Měl jsem štěstí – soused pracuje s bagrem. Stačilo ho pozvat na kafe a při té „příležitosti“ mi za dopoledne vytrhal pařezy a srovnal terén.

Dalším krokem bylo vyměřování základové desky. Nechal jsem si ji vyměřit geodety, protože stavební úřad po nich vyžaduje papíry. Lavičky jsem jim připravil a olovnicí přenesl míry na zem. Manželka pak vypískovala základové pasy. Celé to trvalo půl dne. Když jsem to ale pro jistotu přeměřil pásmem, zjistil jsem, že se úhlopříčky rozcházejí o 15 cm. Poučení? Geodeti nejsou neomylní. Vždycky si to radši přeměřte sami.

Následující den soused s bagrem vyhloubil základové pasy a zároveň mi pomohl odklidit suť z vybouraných příček. Mezitím jsem zjistil, že projektant v projektu úplně zapomněl na přípojku vody, která v zahradním domku už byla. Na úřadě jsem pak musel vysvětlovat, že tam skutečně je, že není výplod mé fantazie a že ji fakt nemusím dělat znova. Když jsem to sdělil projektantovi, suše odvětil: „Tak si tam uděláš novou.“ No, neudělal.

Elektřinu a kanalizaci bylo potřeba přivést od přípojek na hranici pozemku. U kanalizace to znamenalo zásah do původní základové desky a vykopání výkopu pro nové rozvody. Starou kameninovou kanalizaci pod deskou jsem odstranil a vykopal nový výkop pro plastovou.

Základové pasy a betonování desky

Základové pasy jsem nechal vyhloubit do hloubky 1 m a šířky 50 cm. Před jejich zabetonováním jsem na dno položil zemnící pásek a na třech místech vytáhl zemnící drát pro hromosvod a domovní rozvaděč. Při betonování někdo házel do betonu kameny – samozřejmě tak, aby se nedotýkaly, čímž jsme trochu ušetřili na betonu. Do základů se nakonec ztratilo 12 tun kamení, stejné množství lupku a hromada suti z bourání.

Základové pasy jsem vystavěl pomocí ztraceného bednění. První řadu jsem založil podle zednické šňůry a po vytvrzení vylil betonem. Druhou řadu jsem zevnitř seřízl do tloušťky betonové desky – ta má 15 cm a je vyztužená jednou vrstvou kari sítě, propojenou s roxory ve ztraceném bednění.

Na betonování jsem použil mix B20. Do ztraceného bednění padlo asi 5 m³ betonu, které jsme zvládli namíchat v míchačce. Pod desku jsem navezl a upěchoval vibrační žábou kamení, zbytky betonu a lupek. Samotná deska se pak betonovala pomocí mixu a uhlazovala vibrační latí – s tím se dělá opravdu pohodově.

Jako stavebník jsem v betonárce využil možnost snížené 9% DPH, což se hodilo. Celá základová deska mě vyšla na cca 70 tisíc Kč. Betonovali jsme ji ve třech lidech, bez použití čerpadla, což ušetřilo dalších 8 tisíc. Hotovo bylo koncem srpna, pak jsem ji měsíc pravidelně zaléval, aby nepopraskala, a nijak ji po tuto dobu nezatěžoval.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Luboš Dolejš
Luboš Dolejš (24 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Luboš Dolejš

Luboš Dolejš12. 1. 2017 23:03:53

Bohužel stavební dozor už to nedělá, je v důchodu. Dodělává jen řízení, která nemá ukončené.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš18. 4. 2011 22:36:05

Ještě upřesnění k té hydroizolaci, která je ve vertikální ose. Dával jsem asi 2 nebo 3 vrstvy a tu první vrstvu jsem ze strany na beton nepřívařoval, je tam na volno aby to mohlo dilatovat. Přivařoval jsem ji jen v napojení nahoře a dole aby když by se to hnulo, tak se hydroizolace netrhla ahoj Luboš

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš18. 4. 2011 22:21:46

Já ty horní konce odřezal flexou ale slyšel jsem, že Prefa Zbůch by měla prodávat i takto upravené bednění ale na netu jsem to taky neviděl:-(.

Starou a novou část desky jsem oddělil jen 2 cm XPS ale jen do horního okraje nové desky, pak jak je na fotce jsem hydroizolaci na nové desce propojil s hydroizolaci staré desky ale tam už XPS nebyl, takže jsem na něj nic nevařil ale vařil jsem to přimo na betonovu stranu staré desky. Od horního okraje nové desky jsem pak od hydroizolace pokládal znovu XPS mezi novou a starou zeď. S pozdravem L

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš15. 1. 2010 0:00:00

Já jsem tu horní řadu ztraceného bednění uřezával, je to sice pracné ale byl jsem limitovám výškou dle projektu a to vycházelo přesně na dvě řady, tak jsem zvolil toto řešení a také jsem chtěl vyzkoušet novou flexu. Myslím,že se dají takové i koupit od výrobce Prefa Zbůch, kamarád je kupoval ve stavebninách Beránek v Plzni.

Luboš Dolejš

Luboš Dolejš15. 1. 2010 0:00:00

Kamarád takové podobné zakončovací ztracené bednění kupoval ve stavebninách Beránek v Plzni a vyrábět by je měla Prefa Zbůch, ale ještě se ho zeptám. Já jsem je upravoval flexou.

Zdeněk13. 1. 2010 0:00:00

A co fotky?