DÍL 2: A VŠECHNO JE JINAK!

Autor: R (7 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
11. 5. 2017
1 komentář
DÍL 2: A VŠECHNO JE JINAK!
Příspěvek stavebníka
Znáte ten pocit, když si myslíte, že horší už to být nemůže? Tak může! Však to určitě znáte. Možná si někdo bude pamatovat můj předchozí článek, ve kterém jsem psal mimojiné o vlastním návrhu studie domu, která měla odrážet naše požadavky na bydlení a hlavně byla maximálně uzpůsobena pro vytvoření pasivního domu. Již velmi brzy, doufám, začínáme se stavbou rodinného patrového pasivního domu z VPC. Bude ovšem vypadat jinak než jsme zamýšleli (a chtěli).

V předešlém článku jsem sliboval, že příště popíši výběr projektanta a projekt samotný. Psaní jsem odkládal na chvíli, až budeme mít vyřízené stavební povolení a první "etapa" bude za námi. Bohužel, co se nestalo. Vytvoření projektové dokumentace trvalo mnohem déle, než bylo plánováno. Původní plán byl, že se mělo žádat někdy na konci ledna. A od té doby se to táhne. Člověk už ani nedoufal, že to přijde, ale 10. dubna jsme se s projektantem sešli na stavebním úřadě a žádost konečně podali. Konečně! Naplnila nás pozitivní nálada, že už se konečně někam hneme, začneme stavět. Maximálně jsme se soustředili na dotažení vyřízení hypotéky, začali poptávat materiály, apod. Sousedé také stavějí, takže začaly chodit dopisy ze stavebního úřadu o jejich záměrech a povoleních. Jeden dopis však byl speciálně pro nás. Výzva o odstranění nedostatků. A tady přichází kámen úrazu. Kromě několika zbytečností, některé z nich dokonce v projektu i máme, ale paní úřednice si jich v projektové dokumentaci nevšimla, a takových drobností, jako je posunutí celého domu blíže k uliční čáře, protože náš dům je navržen oproti vedlejším domům moc daleko, tam byla i taková příjemná věc. Otočení střechy tak, aby byla v souladu s okolní zástavbou, a tedy rovnoběžná s ulicí. První naše myšlenky vypadaly asi takto: "To snad nemyslí vážně, to nebude vypadat dobře." a "Jak jen je možné, že to projektant nevěděl?!". Jak k tomu vlastně došlo? Celkem jednoduše. Projektant se podíval pouze na to, co je psáno - tedy územní plán apod. Nevzal však do úvady to pomyslné "začlenění stavby do stávající zástavby". A když všichni okolo mají něco stejně - například pokud dům musí být od ulice min. 5 metrů a všichni jsou 5 metrů, tak vám to na 6 metrů prostě nepovolí. Podobně to bylo i s naší střechou. A jak to dopadlo? Vlastně ještě nijak. V současné době čekáme, až projektant vše opraví a přepracuje. Na vše máme samozřejmě daný termín. Pořád ale ještě trnu z toho, jestli po předělání střechy nebude potřeba čekat na nějaká další vyjádření, či snad dokládat nové souhlasy apod. Šťastný konec v nedohlednu. Stejně jako zahájení výstavby. A poučení na závěr? Je sice fajn nechat vše vyřizovat projektanta (nebo kohokoli jiného) za vás, ale on na výstavbě nikdy nebude mít takový zájem jako vy, takže proč by se namáhal návštěvou stavebního úřadu a ověřování si uskutečnitelnosti plánovaného záměru. V lepším případě si pouze vyžádá stanovisko územního rozvoje o podmínkách výstavby v dané lokalitě. V horším případě si pouze údaje přečte někde na internetu, kde ovšem není zohledněna současná výstavba v blízkém okolí, a tam můžete tvrdě narazit. Bohužel. Všem, kdo do toho půjdou, přeji lepší zkušenost. Příště již snad budu opět plný optimismu psát o tom, jak konečně stavíme a popíši (přepracovanou) dokumentaci našeho domu. Bohužel jiného než jsme chtěli.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
R

R12. 5. 2017 19:19:25

Díky za reakci! Samozřejmě je to pravda. Spíš jde o to, že když si člověk něco "objedná", aby se nemusel starat, tak se nestará a věří v to nejlepší. Už se vidí, jak se stavba konečně po takové době zahájí a ... další čekání. Prostě rada pro všechny, kteří by to chtěli řešit obdobně: lepší si po vytvoření studie domu a situace zajít na stavební úřad sám a ověřit si, že to tak opravdu půjde, než si žít v blažené nevědomosti a poté se stresovat...