Náklady
Název položky | Cena |
---|---|
ČOV s příslušenstvím | 15 000 Kč |
změna ČOV v projektu | 1 500 Kč |
rozbor vzorku vody z ČOV | 400 Kč |
práce okolo ČOV, bagr, betonování, brigádník, KG potrubí atd. | 19 000 Kč |
Celkem | 35 900 Kč |
příjem za prodanou ČOV s příslušenstvím včetně vykopání a vypláchnutí 10 000,- KČ |
---|
Náklad za připojení na splaškovou kanalizaci včetně materiálu 4000,- KČ |
Celkem náklady v celé časové ose za připojení ke kanalizaci 29 900,- KČ + úspora za stočné a vyvážení během 11 let, - údržba kolem ČOV a provoz dmychadla (2500, -/ročně) za 11 let. |
Galerie
Dočasná domovní ČOV: Levné řešení, které se vyplatilo
Dočasná domovní ČOV: Levné řešení, které se vyplatilo
Na trhu je spousta domovních čistíren odpadních vod (ČOV), které lidé po krátkém používání prodávají – většinou proto, že jim obec konečně postaví kanalizaci. Díky tomu se dá sehnat téměř nová čistička za zlomek původní ceny.
V projektu jsem měl původně navrženou ČOV typu Ekocis – jednu z levnějších variant na trhu. Nakonec jsem ale narazil na výhodnou nabídku použité čističky EURO 6, která navíc přišla kompletní: s horním nástavcem, víkem, venkovní plastovou bednou pro kompresor a kompresorem Secoh JDK 60 S.
Před instalací: papírování a úřední kolečko
Než se mohlo začít s montáží, musel jsem absolvovat klasické kolečko: nový projekt na přesný typ ČOV, souhlas obce s jejím umístěním a povolení k vypouštění přečištěné vody do dešťové kanalizace. Všechno jsem doložil na odbor životního prostředí – do měsíce bylo schváleno. Dokumentaci jsem pak přiložil ke stavebnímu povolení.
Jelikož jsem při podávání žádosti ještě netušil, jakou konkrétní čističku seženu, po koupi jsem musel znovu oslovit projektanta, aby změnu promítl do dokumentace. Úředníci na životním prostředí už byli zřejmě zvyklí, takže změna se bez potíží doložila až při kolaudaci.
Instalace a betonování
Pak přišly na řadu zemní práce. Výkop pro ČOV jsem nechal vybagrovat, dno vysypal cca 10 cm štěrku a zhutnil ho palicí. Na připravené podloží jsem položil kari síť a zalil betonem do výšky 10 cm. Po vyzrání betonu jsme ČOV snesli do výkopu, usadili, napojili na KG trubky a obalili geotextilií.
Následovalo „vzpouštění a obsýpání“ – tedy plnění čističky vodou a současné zasypávání výkopu pískem a zeminou. Všechno se průběžně hutnilo, aby si to časem nesedlo jak stará pružinová matrace.
Plastovou bednu pro kompresor jsem původně chtěl nechat ve víku čističky, ale rychle mi došlo, že to není ideální – vibrace, teplo, špatný přístup... Takže šel vedle čističky, kam patří, a tam zůstal dodnes.
Improvizovaná revizní šachta
V projektu byla zakreslená i revizní kanalizační šachta, i když u domovní ČOV není vždy povinná. Měl jsem po ruce tři odřezky plastových skruží (Ø 60 cm), které by jinak skončily na skládce – a tak vznikla šachta „recyklát“.
Skruže jsem slepil lepidlem Mamut, dosedací plochy natřel silikonem, a celou šachtu usadil na betonovou desku natřenou vodovzdornou maltou a tekutou lepenkou. KG trubky procházející skrz jsem důkladně zasilikonoval a spodní část i s trubkami obetonoval – aby to drželo i za třetí světové.
Víko jsem zbouchal ze silné cetris desky – jednoduché, funkční a hlavně levné.
Napojení na dešťovou kanalizaci
Ručním výkopem (tedy klasickou otročinou) jsme dovedli potrubí od šachty ke vzdálené přípojce dešťové kanalizace. Použil jsem KG trubky DN160 ve spádu směrem k revizní šachtě, odkud pokračovalo potrubí DN125 do čističky.
Spuštění provozu a údržba
Čističku jsem zprovoznil podle návodu z internetu. Nalil jsem bakterie, konkrétně Bio Golem S, kterého používáme dodnes. Nejsme úplně vzoroví uživatelé ČOV – občas ji přetížíme nebo „překrmíme“ (budiž čestná vzpomínka smaženému nedělnímu obědu), takže bakterie někdy vybijeme. Ale vždycky stačí dolít Golema a do dvou dnů je voda zase čistá a bez zápachu.
Vývoz? Nikdy. Jednou za půl roku odsaju čerpadlem asi třetinu obsahu i s usazeninami a zaleju tím stromy. Voda ani kal nezapáchají – stromky to jen vítají.
Po instalaci jsem nechal udělat rozbor vody a zažádal o kolaudaci.
Připojení na kanalizaci a konec éry ČOV
V roce 2021 jsme se konečně dočkali – v obci dokončili splaškovou kanalizaci. Zadáním inzerátu jsem se čističky zbavil během dvou týdnů. Nový majitel si ji za 10 tisíc korun sám vykopal a odvezl i s příslušenstvím.
Připojení na kanalizaci mě vyšlo asi na 4 000 Kč, včetně zasypání výkopu a kontroly odbornou firmou. Kanalizační šachtu poskytla obec. Po odstranění ČOV jsem výkop jen doplnil zeminou a dopojil potrubí KG DN160 včetně šachty.
Shrnutí a zkušenosti
Za mě určitě dává smysl pořídit použitou ČOV jako dočasné řešení – při troše štěstí se dá koupit i za méně než polovinu ceny nové. Pokud je správně osazená a pouze obsypaná, dá se pak bez problémů znovu vyzvednout a použít jinde.
A co s ČOV po připojení ke kanalizaci? Na dešťovku ji použít nedoporučuju – není to retenční nádrž a technicky ani objemově to nedává smysl. Zato velký septik se při troše trpělivosti může stát velmi slušnou retenčkou. Ale levná sranda to není.
Nám trvalo připojení k veřejné kanalizaci celkem 11 let. Takže investice do rozumně pořízené čističky se rozhodně vyplatila.
Luboš Dolejš25. 7. 2021 7:13:39
ČOV je již prodaná