Zdění 1. NP - vápenopískové cihly

Autor: vpcdum.cz (15 příspěvků)
18. 10. 2016
6 komentářů
Zdění 1. NP - vápenopískové cihly
Příspěvek stavebníka
První řada cihel je založená a můžeme začít zdít. Od našeho dozoru mám půjčené maltovací sáně (dávkovač), které práci dost urychlí a zajistí vždy správnou vrstvu tenkovrstvé malty. Ty se nastavily na potřebnou „tloušťku“ (aretace na 2 nerezové kotvy) a šlo se na věc.

Chlapi si nanesli vždy cca 2-3 metry lepidla, vyskládali cihly, vše srovnali a jeli dále. Tím, že je (až na pár míst) dům naprojektován v modulu, není potřeba žádného řezání cihel a vše pěkně vychází.

... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
vpcdum.cz
vpcdum.cz (15 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
vpcdum.cz

vpcdum.cz21. 11. 2016 11:16:41

Zdravím,
mám přímo od Vapisu příručku – technologická doporučení pro zdění – bod 2.5) Provazování zdiva: „Dle požadavků je možné zdivo kotvit buď na tupo, nebo se provádí klasická zednická vazba.“ Dále je tam i např. technika tupého spoje, která je spíš určena ale pro příčky.

Toto jsem zároveň konzultoval i s panem Suchým, což je technický poradce u Vapisu a provazování rohů na tupo mi bez problému schválil; taktéž na veletrhu For Arch mi toto potvrdil přímo jednatel Vapisu, pan Kux. Klidně panu Suchému zavolejte, je ochotný a zodpoví co potřebujete – http://www.vapis-sh.cz/kontakt/vapis-stavebni-hmoty-sro/nasi-lide.html

Stejně tak mi to schválil a dokonce doporučil i můj stavební dozor.

U zdění na tupo je pak nutné používat nerezové kotvy a případné svislé spáry celoplošně promaltovat. Určitě se toho nebojte – nejen, že si dům můžete naprojektovat v modulu, čímž odpadne řezání cihel, ale také Vám na sebe budou lépe navazovat elektrokanálky. Tupý spoj by měl také následně eliminovat vznik prasklin v případě nerovnoměrného sedání stavby. P.

Pavel

Pavel17. 11. 2016 20:56:21

Mrknete do tech. prurucky nebo na stranky. Nekde jsem tu zachytil, ze u bungalovu se to takto da, pokud je dostatecny venec ci monoliticky strop.
@mates. Nemelo by si nic sedat postupne, pac vse svaze venec a ten by mel prenaset svisle zatizeni.

mates17. 11. 2016 15:52:11

Odborným článkem nemohu posloužit. Vazba samozřejmě musí být vždy, jde jen o to, jestli výrobce zdícího materiálu v tech. příručce dovolí vázat nerez planžetami, a za jakých podmínek, popř. to pro konkrétní realizaci na žádost schválí. V opačném případě se musí vázat cihly a seriózní výrobce pro vazbu nabízí spec. řešení vazeb, viz např. Sendwix aj.

Jump17. 11. 2016 6:37:00

Díky za info.A bylo by možné nějaký odborný článek,zatím jsem všude našel že se naopak rohy provazovat musí.

mates16. 11. 2016 20:24:50

To aby si zdi, pokud jsou různě zatížené (např. střecha s vazníky) rychle sedly a mohly se dělat omítky. Zdi je možné svázat, ale potom při různém zatížení stěn to sedá docela dlouho díky roznosu do nezatížených stěn a hrozí, že se časem dostaví popraskání omítek.
Co se bočních sil týče, cihly by se měly spojovat nerez planžetami v ložných spárách.

Jump14. 11. 2016 20:42:56

Zdravím
Zajímalo by mě proč se neprovazují rohy u vnějších stěn.
Díky za info.