Stavební spoření – vyplatí se?

Autor: Pavel Tesárek (73 příspěvků)
Kategorie: Financování
13. 4. 2016
10 komentářů
Stavební spoření – vyplatí se?
Příspěvek stavebníka
Úvěr ze stavebního spoření je jednou z možností, jak zafinancovat stavbu nebo rekonstrukci svého domu či bytu. Na otázky, zda lidé nová stavební spoření ještě uzavírají, jaký je rozdíl mezi stavebním spořením a hypotékou, zda mám při výběru stavebního spoření kontaktovat přímo spořitelnu či raději svého finančního poradce, odpovídal Rudolf Hadrava z Raiffeisen stavební spořitelny.

Využívají klienti stavební spoření pouze za účelem spořit nebo financovat své bydlení?

Stavební spoření umožňuje obě možnosti. Máme řadu klientů, kteří stavební spoření využívají proto, aby výhodně a jistě zhodnotili svoje peníze. Dále je zde řada klientů, kteří potom následně využívají i úvěr ze stavebního spoření, protože má výhodnou a garantovanou úrokovou sazbu a samozřejmě následně s tím potom své bydlení financují. Pak je zde také řada klientů, kteří potřebují peníze ihned. To znamená, že si půjčují ihned po uzavření smlouvy o stavebním spoření.

Mohu financovat bydlení úvěrem ze stavebního spoření, když stavební spoření zatím nemám?

Ano, můžete. Stačí přijít například do Raiffeisen stavební spořitelny, uzavřít si smlouvu a ihned následně čerpat finanční prostředky a využít je k realizaci toho, co potřebuji, buď stavět nebo koupit.

Jaký je rozdíl mezi úvěrem od vás a klasickou hypotékou?

Pro člověka, který chce stavět svépomocí, je velice výhodné to, že úvěr může čerpat až dva roky. Současně může čerpat do výše 500 000 Kč zálohově. To znamená, že mu můžeme poskytnout zálohu například na materiál až do výše 500 000 Kč. Další výhodou je, že až do výše 700 000 Kč, podle typu úvěru, nemusí klient dokladovat svoje příjmy a nemusí úvěr zastavovat nemovitostí. Zajímavé může pro klienty také být, že na rozdíl od hypotéky mohou splatit úvěr předčasně, za výrazně příjemnějších podmínek, než je tomu u předčasného splacení hypotéky. No a podobně jako u hypotéky může potom klient až 300 000 Kč, které zaplatil na úrocích, odečíst od svého daňového základu.

Reklama

VIDEO

Je tedy u úvěru ze stavebního spoření sankce za předčasné splacení nebo ne?

Tak záleží na typu úvěru, který bude klient využívat. U takzvaného úvěru ze stavebního spoření není sankce za předčasné splacení vůbec žádná. U takzvaných typů překlenovacích úvěrů, což pro zjednodušení jsou úvěry, kdy si klient peníze půjčuje ihned, tak tam určitý poplatek je. Nicméně oproti hypotéce je mnohem nižší.

Když si půjčím zmíněnou částku 500 000 Kč zálohově, jak dokladuji její použití při stavbě nebo rekonstrukci?

Je potřeba, abyste do roka na částku 500 000 Kč doložil všechny účtenky a faktury, ze kterých my poznáme, že jste použil finance na účely bydlení.

Reklama

V jaké situaci je pro klienta lepší hypotéka než úvěr?

Obecně se dá říci, že pro člověka, který staví svépomocí, je ve většině případů výhodnější úvěr od stavební spořitelny. Samozřejmě záleží na každém konkrétním případu. Výhodou je, že obě dvě možnosti lze kombinovat. Klient si může vzít hypotéku i úvěr ze stavebního spoření.

Při uzavírání nové smlouvy o stavebním spoření mám vyhledat přímo spořitelnu nebo kontaktovat svého finančního poradce?

My jako Raiffeisen stavební spořitelna máme pobočkovou síť, která funguje v jednotlivých regionech, kde se vás ujmou naši specialisté. Obrovskou výhodou je, že se s nimi můžete sejít na pobočce nebo v případě potřeby mohou přijet za vámi i domů a každý konkrétní případ řešit na místě u vás.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Pavel Tesárek (73 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

IvoSpa19. 7. 2018 22:08:46

Stavební spoření je opravdu dobrá věc, ale musí se umět vybrat. Taky tohle teď řeším s dcerou a docela mě překvapilo, z kolika možností může dneska člověk vybírat. Zajímavé tipy jsem našel například tady - https://www.vimvic.cz/clanek/nejvyhodnejsi-stavebni-sporeni-pro-rok-2018 - kdyby někdo sháněl :)

IvoSpa19. 7. 2018 22:08:39

Stavební spoření je opravdu dobrá věc, ale musí se umět vybrat. Taky tohle teď řeším s dcerou a docela mě překvapilo, z kolika možností může dneska člověk vybírat. Zajímavé tipy jsem našel například tady - https://www.vimvic.cz/clanek/nejvyhodnejsi-stavebni-sporeni-pro-rok-2018 - kdyby někdo sháněl :)

Renizka17. 11. 2017 19:17:24

Doporučuji mrknout na usetreno.cz, mají tam srovnání několika institucí pro spoření :-) nebo alespoň já jsem to tam také řešil :-)

Smourinek15. 11. 2017 10:56:24

Jak najdu nejvýhodnější spoření?

Zdeněk

Zdeněk21. 4. 2016 10:23:30

Vážený pane doktore, podle mě je váš komentář trochu vzdálený od tématu. Téma je zaměřené na to, zda pro svépomocníka je výhodnější klasická hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření. Využívání stavebního spoření k vytváření finanční rezervy nebo k nákupu dovolené považuji tak trochu v nesouladu s účelem. Stavební spoření by mělo sloužit k podpoře potřeb bydlení a jakékoliv jiné využití je v rozporu s jeho účelem. Nicméně jste odkryl i jednu další důležitou oblast pro porovnání a to, že u stavebního spoření na rozdíl od klasické hypotéky můžete korunky spořit dopředu a to včetně státní podpory. Takže, když je někdo uvědomělí a hned po nástupu do prvního zaměstnání si založí stavební spoření, tak věřím, že určitě potřeba použít peníze na pokrytí potřeb bydlení přijde (rekonstrukce, rozšíření, koupě nebo stavba). V takovém případě použití vlastních prostředků je mnohem méně rizikové než nějaké půjčky třeba na malou rekonstrukci za 100.000 Kč s úrokem 12%, ale o tom víte asi mnohem víc, jak já.

David Vozák21. 4. 2016 8:39:24

Dobrý den,

naše zkušenosti jsou bohužel takové, že stavební spoření se dnes pro vytváření rezervy a její zhodnocování již nevyplatí. Potíž jsou nejen nízké úroky, ale i omezená likvidita a některé náklady navíc, které jsou účtovány při nedodržení smluvních podmínek. Pro řadu lidí je opravdu vhodnější buď spořit tradičně (s nízkým výnosem), nebo zvolit investování.

Pěkný den,
JUDr. David Vozák, www.abivia.cz

DavidK.15. 4. 2016 5:48:42

Čerpání je vždy na základě odhadu, ketrý stojí cca 1500kč. Jen na betonu do záladů když ho vemu tzv. " na kamaráda" ušetřim 10tis.. Co se vlastních peněz týče stačí i model úvěru ze stavebního spoření či výpis účtu vás, rodičů atd. Banka vidí vždy to co se za jejich peníze postaví a nepotřebuje vidět účet třeba za vodováhu. Mně Hypotéční banka dala cenu pozenku 100% + na základě směnky 500tis. Další čerpání jen na základě 3 fotek plus popsání stavu stavby. Druhé čerpání už odhadce. Peníze bez problému do týdne.

Zdeněk

Zdeněk15. 4. 2016 5:38:16

Chtěl bych se zeptat uživatele hbboy, jakým způsobem v jeho případě banka kontroluje použití použitých prostředků a jakým způsobem bude dokládat bance velikost použití vlastních prostředků? Většinou banka nekryje 100% nákladů, ale požaduje třeba 10-15% vlastních prostředků.

DavidK.14. 4. 2016 5:03:39

Podle mne je hlavní věc ta, že u hypotéku nemusíte mít účtenku. Tudíž můžete brát věci klasicky bez dokladu třeba přes někoho. A co se Reifky týče, zrovna teď sní má soused problem, pač nějaká madam tam si myslí, že cena materiálu odpovídá ceně postaveného.

Zdeněk

Zdeněk13. 4. 2016 19:36:40

Dobrý den, v reportáži jste neprobral rozdíl mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření v okamžiku nevyčerpání celé cílové částky. U klasické hypotéky se zavazujete většinou do dané doby vyčerpat například minimálně 80% cílové částky bez sankce. To je mnohem snazší při koupi bytu, již stojícího domu nebo stavby na klíč, kde cenu znáte. Svépomocník s tím může mít ovšem problém, když udělá chybu na začátku v rozpočtu nebo třeba ušetří více, než plánoval. Může ho pak čekat překvapení v podobě pokuty z nevyčerpané částky.
Další rozdíl je v tom, že úvěr ze stavebního spoření nemá klasickou jistinu při využití překlenovacího úvěru. Na jednom účtu spoříte a na druhém máte stále stejný dluh, z kterého se počítají úroky. Je pravda, že z naspořené částky zase dostáváte úroky a státní podporu, takže potřebujete Excel a znalost matematiky, abyste porovnali, co je pro vás výhodnější. Pro jednoduché porovnání dvou hypoték stačí pouze porovnat úrokovou sazbu. Při porovnání hypotéky a úvěru ze stavebního spoření to takto nefunguje.
Dále bych chtěl upozornit, že banky a stavební spořitelny většinou nejsou schopni oddělit financování pozemku a stavbu. Většinou musíte financovat oboje od jedné společnosti. Důvodem je zástava v KN, protože dnes, co vím nelze moc oddělit pozemek a stavbu. Oboje by měl vlastnit jeden vlastník.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama