Základy včetně základové desky

Autor: Dýmař (1 příspěvek)
25. 12. 2015
4 komentáře
Základy včetně základové desky
Příspěvek stavebníka
Ahoj stavebníci, tak po dlouhé době se mi podařilo sednout a nahrát pár fotek ke stavbě.... Celá akce "základová deska" nám trvali 3 týdny. Při skrývce nastali první komplikace, velice chytrý bagrista a výsledkem bylo z původně rovinaté parcely rozdíl mezi levou a pravou stranou téměř 30.cm :-(.

Do podkladního betonu jsem dal dva roxory vedle sebe pr.14mm, které jsem podložil dlažebními kostkami (80mm) cca co 2.bm od sebe, aby výztuž neležela na hlíně. Co se týče úpravy základové spáry, tak jsem mi pouze zhutnil, jednotlivé diskuze o tom, že tam je dobré dát kamenivo a podobné, nejsem zástance. Kamenivo jak je známo je filtr a v základové spáře je to filtr na vodu, takže určitě nedoporučuji. Podkladní základ jsem vylíval na šíři 600mm a výšku cca 450-500mm. Následně jsem měl v plánu vyzdit ztracené bednění 3.řady nakonec jsem to navýšil na 4.řady (je lepší se zvednout nad terén, jednak pozemek je v mírné dolince) ale bylo to sice dražší ta čtvrtá řada, ale když přijde problém v podobě vody, tak potom už se to nedá nadstavit :-) takže 4.řady, založil jsme první řadu do roviny (zavlhlý beton C20, stačil 1m3) dával jsem jak svislou tak vodorovou výztuž (vodorovná 2x vedle sebe a svislá do každé bedničky, vše vždy provázano drátem a přes rohy ohnuto) následně betonáž. Zásyp ten byl velice drsný = téměř 170tun kameniva. Někdo vám určitě řekne, že tam dej něco levného, ale proč? Základová deska je základ domu a šetřit na velice důležitých věcech = riziko neklidného spaní :-) následně deska. Zapomněl jsem v průběhu napsat samozřejmosti byl zemnící pásek (dělal jsem ho sám - vřele nedoporučuji, sice to dopadne ale velice se nadřete), kanalizaci jsem prováděl před zásypem, hodně jsme to podepřeli a velice opatrně zasypávali, celé hutnění desky probíhalo vibrační deskou 300.kg.

Náklady

Název položkyCena
Základovy
245 000 Kč
Celkem245 000 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Dýmař (1 příspěvek)
Další články autora:
Autor zatím napsal pouze tento článek.
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka6. 1. 2016 7:50:31

Bavíme li se o 4 řadách ZB a pokud padá beton z pumpy, tak si myslím, že není nutné dodatečně vibrovat, protože celé ztracené bednění vibruje 3 m dopředu a 3 m zpětně. Beton se tlačí do prázdných tvárnic i podtékáním. Nějak si nedovedu představit, že by tam vznikl nějaký prázdný prostor nevyplněný betonem.

Kromě teda spár mezi ZB, ale tam prostě beton nenateče, protože to ucpou větší kamínky.

Podle mě má v tomto případě dodatečné vibrování jen jeden účinek. Vyplaví cement na povrch.

Dýmař6. 1. 2016 7:14:17

Ano prolévali jsme všechny 4.řady ztraceného bednění, jen důležitá věc, kterou jsem skoro udělal...na kterou mně upozornil pan u pumpy, abychom nehutnili vibrátorem to ztracené bednění měli jsme docela řídkou konzistenci betonu, a případně roxorem aby tam nevznikla nějaká ta bublina.
Roxory jsem daval cca do každé druhé tvarovky svisle, až jsme vylili beton, s tím co nejvíce to natlačit dolů a vodorovné roxory jsem dával do každé řady vždy 2.ks vedle sebe r.8mm. Hodně lidi mi říkalo, že jsem to předimenzoval, ale základ je od toho, že je to základ celého domu :-)

Filip a Dita

Filip a Dita5. 1. 2016 19:27:02

Deska vypadá pěkně. Prolévali jste čtyři řady ztraceného bednění najednou? A roxory jste dávali po jaké vzdálenosti?

jogin26. 12. 2015 19:02:41

Hezká práce! Ale jestli Vám dělal bagrista skrývku ornice od oka. Nemůže za to že byl rozdíl v terénu 30cm, to bych naopak řekl že to byl bagrista šikovný...