Odborný dohled nade mnou držel Robert Hošek, vedoucí centra technické podpory ve společnosti RIGIPS. Prvním krokem montáže sádrokartonové stěny bylo vyměření a vyznačení místa stěny. My jsme měli k dispozici metr a vodováhu. Pokud máte laserový kříž, bude se Vám pracovat ještě lépe. Na podlahu a strop montujeme UW profil a ke stěně poté CW profil. Profily kotvíme pomocí natloukacích hmoždinek. Abychom maximálně eliminovali případný hluk, předem opatříme profily, které připevňujeme k podlaze, stěnám a stropu těsnící páskou.
Protože jsme nestavěli příčku přes celou plochu tréninkové místnosti, připevnili jsme nejprve UW profil na podlahu, poté CW profil na stěnu, a následně UW profil na strop. Ten na jednom konci zahákneme za namontovaný CW profil, a na druhém konci pomocí volného CW profilu zvedneme snadno až ke stropu, a pomocí hmoždinek připevníme. Ostatní CW profily, které budeme vkládat mezi horní a dolní UW profil, zůstanou volné (nijak je k profilům nekotvíme) a jejich výška musí být o 10-15mm menší než vzdálenost mezi podlahovým a stropním UW profilem.
CW profily (ty uvnitř stěny) ukládáme vždy v jednom směru (otvorem stále na stejnou stranu) a dbáme také na otvory pro kabely, které jsou v profilech připraveny. Všechny otvory pro kabely by měli být v jedné úrovni vedle sebe. Takto máme dokončen rošt pro montáž sádrokartonových desek.
Montáž sádrokartonových desek
Sádrokartonové desky šroubujeme pouze k svislým profilům. U příček je nikdy nekotvíme k hornímu ani dolnímu UW profilu. Pro kotvení používáme speciální vruty do sádrokartonu a s nimi speciální šroubováky na sádrokarton, které mohou být elektrické nebo v provedení AKU. Zapomenout pochopitelně nesmíme ani na šroubovací adaptér do sádrokartonu, bez kterého se neobejdeme. Vruty je nutné zašroubovat do takové hloubky, aby netrčely ven z desky a nepřekáželi tak při následném tmelení. Současně nesmí hlavička vrutu protrhnout kartón desky. S profesionálním nářadím, které pomůže tato pravidla dodržet, bude pro Vás montáž snadná a rychlá.
Vruty jsou od sebe na výšku vzdáleny 20 centimetrů a od kraje desky se šroubují ve vzdálenosti 10 milimetrů. V místech styku dvou sádrokartonových desek je nutné, aby byly vruty vždy vedle sebe v takzvané dvojici. Sádrokartonové desky montujeme na vazbu. Pokud tedy na začátku příčky umístím od podlahy celou desku a v horní části provádím dořez, je nutné, aby vedlejší desky začaly nejprve dořezem a v horní části byla namontována celá deska.
Tmelení desek
Základem správného tmelení je kvalitně připravená tmelící směs, v našem případě sádrový tmel MAX. Do nádoby s vodou postupně a pomalu přisypáváme tmel pomocí malé zednické lžíce nebo rukou. Směs do vody sypeme tak dlouho, dokud si sama všechnu vodu v nádobě nevysaje. Poté tmel v nádobě rozmícháme do hladka, a pomocí nerezového hladítka naneseme do spár mezi deskami. V druhém kroku přiložíme na zatmelený spoj výztužnou pásku a skelnou bandáž, která zajistí, aby spoje v budoucnu nepraskali, a nerezovým hladítkem zatlačíme bandáž do vrstvy tmelu.
Tímto postupem ošetříme všechny spoje desek. Hlavičky šroubů přetmelíme bez použití bandáže. Tmelení provádíme ve třech vrstvách. Druhé tmelení lze provádět v okamžiku, kdy první vrstva již nelepí. Může být mokrá, ale nesmí lepit. Třetí tmelící vrstva je již zpravidla vrstva poslední a používáme na ni takzvaný finišovací tmel.
Pevnostní test na závěr
Při jednom z rozhovorů se Robert Hošek chlubil, že desku RIGISTABIL neprokopneme. Nevěřili jsme mu a rozhodli se to vyzkoušet. Podívejte se, jak to dopadlo. Vše o sádrokartonu na www.rigips.cz