Nakonec jsme se rozhodli, že určitě budeme chtít okna plastová, trojsklo a min 5-6 komor. Dalším požadavkem byla instalace na kovové kotvy a využití těsnícího systému illbruck i3 (abychom, zabránili tepelným ztrátám kolem rámů oken).
Barvu jsme zvolili zevnitř neutrální bílou a zvenku dekor ořech. A teď jakého vybrat výrobce. Zaměřili jsme se na největší výrobce v našem okolí. Konkrétně Okna EU, Okna JIS, Vekra, RI Okna a Svět oken s.r.o. Zvolili jsme strategii osobní zkušenosti a proto jsme si od všech objednali zaměření oken na jeden den po hodině. Bylo to docela vtipné…první technik přijel v 8 ráno a poslední přesně v poledne.
Ani jeden se nepotkal s tím následujícím J. Musíme říct, že většinou bylo znát, že chlápci vědí o čem mluví a mají zkušenosti. Jediné na čem se neshodli, byly vchodové dveře. Někteří doporučovali striktně hliníkové (pro svou pevnost, stálost i design), jiní navrhovali klidně dveře plastové, protože jsou levnější. Do několika dnů nám přišly cenové nabídky, a jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že se liší pouze o +/- 10 000 Kč.
Tohle nám teda moc nepomohlo…:-) Po osobním setkání a cenových nabídkách se náš výběr zúžil na Okna JIS, Vekru a RI Okna. Vrhli jsme se na podrobné zkoumání parametrů oken těchto firem a na jejich historii. Nakonec jsme vybrali společnost RI Okna a jejich okna nejvyšší řady BlueEvolution. Rozhodly technické parametry, velice ochotný obchodní zástupce, kladné recenze a v neposlední řadě historie firmy. Líbí se nám, jak se rodinná firma rozrostla z „garáže“ až do dnešní obrovské moderní výrobní haly v Bzenci.
Vybrali jsme tedy RI Okna, řada BlueEvolution, stavební hloubka rámu 92mm, trojsklo, 6 komor, 3 těsnění, profily Salamander třídy A, kvalitní značkové kování. Vchodové dveře jsme nakonec zvolili hliníkové, dekor ořech, tříbodový bezpečnostní zámek, výplň HPL Perito – model Aneta s chromovým rámečkem a kouřovým sklem + nadsvětlík, aby v chodbě bylo více světla. Samostatnou podkapitolou byl výběr oken střešních.
Máme jich na domě 6 a tady jsme opravdu šli do kolen, protože jsme zjistili, že kvalitní střešní okna nás budou stát téměř to samé co okna normální. Opět jsme zvolili trojsklo a plast. Zde byl výběr malinko jednodušší. Výrobců je méně. Vybírali jsme mezi firmami Velux, Roto a Fakro. Naše volba padla na značku ROTO, která nabízí stejnou kvalitu a parametry jako nejznámější Velux, ale cena je o cca 15-20% nižší. Konkrétně model ROTO WDF R69G K W WD AL, velikost 74 x118 cm.
Okna mají zvenku hliníkové plechování a rám je zateplený. Kvůli dětem jsme zvolili spodní otevírání. Instalace oken proběhla 9. dubna a za jeden den bylo hotovo. Montéři byli zkušení a věděli co dělají, ale i tak jsme měli pocit, že kdyby jim člověk nestál za zadkem, ošidili by, co se dá. Stejný pocit jsme měli z montérů oken střešních, na které jsme také dohlíželi. Byli rychlí, ale práci si také co nejvíc ulehčovali.
Polovina přiložené instalační sady je podle nich k ničemu a museli jsme je nutit použít vše, co výrobce požaduje. Střešní tašky kolem oken dořezávali tak, že byly řady u oken křivě. To už bylo moc a poslali jsme je na střechu to opravit. Výběr oken byl zatím asi to nejsložitější, co jsme se stavbou absolvovali. Okna jsou opravdu kvalitní, ale instalaci je potřeba si pořádně pohlídat.