Ing. Holý: V první řadě je třeba položit si otázku, kam okna vybíráme a co od nových oken očekáváme. Ale nebylo by dobré omezovat požadavky jen úsporu tepla, je třeba zvážit také ochranu před hlukem a prachem, pokud je byt v rušnější lokalitě, případně zda není třeba pořídit si bezpečnější okna, protože jsou snadno přístupná z ulice. Nová okna je tak dobré vybírat z pohledu toho, kde by měly sloužit. Zkušený dodavatel by měl umět vysvětlit a poradit, jaké řešení by bylo v konkrétní situaci optimální, a to jak z pohledu vlastností, tak i ceny.
Ing. Holý: Především je třeba říci, že úspora tepla, kterou nová okna přinesou, nezávisí na volbě materiálu. Úspornost oken - odborně „prostup tepla oknem“ - je dán zejména stavební hloubkou profilu a použitým typem zasklení. Platí to obecně pro okna ze všech materiálů. Nejnáročnější požadavky jsou kladeny na okna pro pasivní domy. Pokud ale potřebujete okna pro běžnou rekonstrukci domu nebo bytu, není třeba sahat po této nejvyšší kategorii. Na zdejším trhu by měly být nabízeny jen výrobky, které splňují normou stanovené parametry a dodavatel by to měl zákazníkovi vždy prokázat příslušnými prohlášeními. Jako renomovaný výrobce bychom ani nic jiného zákazníkům nabízet nemohli. Správně zabudovaná a seřízená nová okna tak přinášejí úsporu za vytápění a proti starým, špatně těsnícím oknům to bude vždy rozdíl citelný jak z pohledu kvality bydlení, tak z hlediska ceny za vytápění. Volba materiálu je ale hlavně otázkou osobních preferencí a finančních možností. U dřevěných oken je potřeba počítat s vyšší cenou. Čili volba plast – dřevo je velmi individuální, ale samozřejmě platí, že do bytu v panelovém domě jsou plastová okna optimální a také nejčastější volbou, do roubenky se více hodí dřevěná okna. I když je potřeba říci, že plastová okna pěkně vypadají a dobře slouží i tam, kde bychom je ani nečekali.
Reklama
Ing. Holý: To jsou časté předsudky, ale pravda je jinde. Pokud starými okny táhlo, pak šlo vlastně o „samovolné větrání“, které snižovalo vlhkost v bytě. Správně zabudované a seřízené moderní okno – bez ohledu na materiál, je nastaveno tak, aby bylo prakticky neprůvzdušné. Čili nesmí oknem táhnout – jestli myslíte toto zmíněným „dýcháním“, tak by asi následovala okamžitá zákazníkova reklamace. Vlhkost v bytě se správně těsnícími dřevěnými nebo plastovými okny nemá jak unikat. Řešením je buď dostatečně větrat a topit nebo investovat peníze do technického řešení v podobě rekuperace. V místnostech jako je koupelna, kuchyně, ložnice nebo pokoje s větším množstvím květin může být s vlhkostí problém a je třeba častěji větrat a více topit. Teplejší vzduch je totiž schopen pojmout více vzdušné vlhkosti. Čili důsledky vlhkost v bytě s novými dřevěnými okny se projeví stejně, jako kdyby tam byla plastová okna.
Ing. Holý: Především je třeba říci, že to jaká plastová okna jste si koupili, se většinou projeví až po určité době. Tloušťka výztuhy, síla plastu a další důležité prvky, které o kvalitě oken rozhodují, jsou totiž ukryty uvnitř svařeného okna. Jednoznačně je proto dobré vědět kdo a kde okna skutečně vyrobil a mít se kam obrátit v případě problémů. Je stále dost případů lidí, kteří nás žádají o pomoc, protože v minulosti koupili „velmi výhodně“ plastová okna, ale dnes už třeba jejich dodavatel neexistuje a neznají ani skutečný původ oken. Kvalitní plastová okna nejsou zadarmo a tak získání „pohádkové slevy“ se může v konečném důsledku i pěkně prodražit. Když dodavatel ušetří na výztuze nebo na kvalitě plastu, tak to zákazník na první pohled vůbec nepozná. Může se ale stát, že se po čase okna zkroutí nebo prasknou nejčastěji v rohu a nastává problém, který už nemusí mít levné řešení. Důležité je tedy vedle všech vlastností plastových oken také velmi pečlivě vybírat dodavatele. Rozhodně by se neměl bát si říci o to, aby smlouva o dílo obsahovala také kritéria kvality plastových oken, tedy o jaký profil jde, případně jaký je tvar a tloušťka ocelové výztuhy.
Reklama