Začátkem roku se uskutečnila v mnoha městech České republiky akce nazvaná Wienerberger Fórum 2015.
Jedním ze slibovaných témat bylo podrobné popsání situace, ke které dojde v okamžiku, kdy vám do vatových cihel naprší nebo nasáknou vodu ze základové desky či stropu.
Nejprve se začalo posouzením kondenzace pomocí počítačové simulace (chápejme: teoretický výpočet pro nejtěžší podmínky stanovené normou), jejímž výsledkem bylo zjištění, že malé množství vody může teoreticky zkondenzovat maximálně v prvních 2-3 řadách žeber.
Výsledky počítačové simulace byly následně potvrzeny praktickou zkouškou kondenzace v rakouské laboratoři. Následně přímo na reálné stavbě se provedl pokus, kdy se postupně rozebrala na pohled vlhká cihla usazená v první řadě zdiva.
Keramická část cihly byla vlhká. Vata v první řadě žeber byla vlhká dle slov technika, který test prováděl, pouze mírně.
Vlhkost vaty v druhé řadě žeber již byla prakticky neznatelná a vata v třetí řadě byla zcela suchá.
Tato praktická zkouška naznačila, že ani při vzlínání vody se nejedná o závažný problém a výsledky korespondují s dříve provedenými simulacemi a zkouškami kondenzace. Namáčení vatových cihel ve vodě Obdobně dopadla zkouška, při které byla vatovka namáčena v kádi s vodou. Podle výsledků je zřejmé, že vata vodu nenasávala.
Dále byly prováděny praktické zkoušky se zdí vystavenou dešťové vodě. Testována byla i soklová cihla, která je ve své spodní části proti spodní vodě speciálně ochráněna.
Podrobné vysvětlení, co se děje nebo spíše neděje s cihlou plněnou minerální vatou a vodou najdete ve videu.