Příprava stavby - projekt

Autor: Super User (191 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
18. 9. 2014
7 komentářů
Příprava stavby - projekt
Příspěvek stavebníka
Zdravím stavebníci, po koupi pozemku následoval výběr projektanta pro náš dům. Tedy nejdříve tomu předcházelo dlouhého dohadování s manželkou, jaký dům chceme, ona chtěla patrový, já přízemní, jak velký apod.

Po 2 měsících jsme se konečně shodli, kde jsem jen náhodou narazil na přízemní dům bungalov, který se mi moc líbil. Po práci jsem manželku vzal na místo toho domu, co na něj poví, přičemž jsem ji neřekl, kam jedeme. Na místě samém na mě s údivem zakřičela, dívej ten se mi moc líbí....a bylo vymalováno.

Tak jsme si nechali s drobnými úpravami projektanta (kravinky jako jsou zaoblené rohy apod.) projekt zpracovat.

Momentálně (25.8.2014) jsem začal s inženýringem kolem domu. - zažádal jsem o koordinované stanovisko na Magistrátě v Ostravě - zažádal jsem o povolení k připojení pozemku k místní komunikaci. - zažádal jsem o připojení k distribuční soustavě na ČEz - zažádal jsem o připojení vodovodní přípojky - zažádal jsem o stanovisko existence sítí O2, RWE, SmVaK, ČEZ - zažádal jsem o stanovisko státní energetické inspekce - sehnal souhlasy sousedů

Reklama

Jelikož u nás na obecní úřadě ve Vratimově nepovolují ČOVky, tak mi nezbýbá nic jiného než požádat pouze o územní souhlas, na základě kterého mi na odboru ochrany životního prostředí schválí ČOVku a poté teprve můžu požádat o ohlášku, takže cca 20 zdržení.

Na magistrátu, odboru ochrany přírody, jsem se domluvil, že již podám žádost na ČOV nyní, zpracují to, a hned po vydání územního souhlasu jim ho doložím a do druhého dne mi vydají povolení na ČOV, tudíž získám nějakou časovou úsporu.

Po tomto všem teprve musím podat ohlášku, a to jsem chtěl nejpozději 15. října se základovou deskou, asi vítr Máchale, ale.....

Reklama

Přílohy

PYDORYS_GARAYE_A4.pdf
Půdorys RD
Pohledy Garáž
Pohledy RD
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Super User
Super User (191 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber27. 9. 2014 13:33:52

Re: Romana Kunderová

Máte pravdu, že právo posledního slova má samozřejmě tem, kdo dům plánuje obývat, případně u developerské výstavby, ten, kdo jej platí a "jde s kůží na trh".

Je ale dobré si s určitou pokorou uvědomit, že i sebehorší projektant už udělal mnohonásobně více domů, než běžný stavebník a také má zkušenosti sdílené formou výuky, takže Vám dokáže poukázat na chyby, které teprve vyvstanou a o nichž nemáte zatím nejmenší tušení. Ať už to jsou různé komplikované tvary střech, složité trubní vedení, které nebude dostatečně účinné, předimenzovaný nebo poddimenzovaný zdroj tepla a dispoziční chyby na způsob příliš malé šatny, příliš velkého kuchyňského koutu nebo laického přístupu k věcem ze stavební fyziky. Ignorovat v této věci zkušenostmi podložené názory je jen ukázkou nevyzrálé osobnosti, protože ve výsledku si projektant po pilátovsku "umyje ruce" a rychle zapomene, ale důsledky nenávratně padnou na hlavu vzdorného investora :-)

Šáša a Romča

Šáša a Romča26. 9. 2014 12:12:31

Já teda za sebe musím říct, že se mi projekt líbí, také jdeme do bungalovu. A jste jedni z mála, co mají stavebně oddělenou kuchyň. Dnešní projekty dělají kuchyni společnou s obývacím pokojem a to jsme prostě nechtěli. Ale na druhou stanu souhlasím s panem Veberem, ohledně příčky v zádveří, nebo WC hned u vstupu. Je to sice krásné, ale ta představa, že v zimně budu překračovat boty ostatních členů domácnosti, nebo nedej bože například rozbředlý sníh. Ale na druhou stranu, pokud to tak chcete, vy v tom budete žít a ne žádný architekt ani projektant. Proto přeji hodně zdaru :-)

David Mokrý26. 9. 2014 5:43:11

Pane kolego architekte Martine bohužel projekt odpovídá dnešní době a realitě těchto dnů a tomu, že na Ostravsku nejde ani tak o kvalitní projekt jako hlavně o "levný" = "dobrý" projekt!!! V tom vězí vše co jste správně vypsal a samozřejmě Ing. Gorecký to možná ani sám nerazil, protože má živnost jinde, ale 1500 nebo 2000 Kč za použití státního kulatého razítka se hodí! Když vezmu jen oblíbený typ "bungalovu", kde projektant neřeší, ale kreslí :-) Zajímal by mě projekt krovu, jeho statika a v neposlední řadě cena za provedení, která se v tomto případě se skládanou krytinou tašek bude pohybovat okolo 300 tisíc a více. Velmi složitý tvar. A samozřejmě zde svépomoc končí, protože tohle si na triko nikdo nevezme! Je smutné slyšet poznámku, že projektant nedoporučil, že tam bude málo místa u 150m2 domu! Myslím, že Váš popis projektu sedí a je smutné, že takové projekty existují a lidi je požadují :-( architekt Mokrý

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber23. 9. 2014 18:47:25

Ve vašem případě, pokud máte z jedné strany chodbu ve středu domu, se ta druhá strana nedá dost dobře dělit na dvě tímto způsobem. Zvažte celkovou úpravu obytné zóny (vaření, stolování, krb, sedací část apod.) tak, aby se do prostoru přístup přirozený a ladný.

PS: Nemusíte dělat nosnou zeď u krbu, je mnoho krásných realizací (například na archiwebu), kde se autoři nenechávají svazovat faktem, že krb patří ke zdi, natož nosné.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber19. 9. 2014 12:14:10

Dobrý den, upozorním jen na ty základní vady.

1. zádveří je nezbytné oddělit od chodby. Nejen, jak bylo poznamenáno kvůli zápachu bot, ale hlavně kvůli zamezení rychlého vyvětrání vzduchu v případě otevření dveří do mrazivého zimního počasí. Uvědomte si, že na rozdíl od prastaré zástavby, kde teplo akumuluje zejména masivní hmota domu, moderní stavby dostatečně neakumulují a veškerý objem tepla je akumulovaný ve vzduchu.

2. nevím, jestli je toaleta v místnosti 1.02 jediná v celém objektu, ale v té pozici, kde je nyní umístěna, je naprosto nevhodná. Ať už způsobem otevírání, tak i krkolomnou dostupností z nitra domu. Velmi špatné je, že v šíři místnosti 100cm se Vám nepodaří umístit sem dostatečně pohodlné umývadlo, což by dnes mělo být i v podprůměrně kvalitních domech.

3. velký nešvar začínajících projektantů jsou titěrné šatny při ložnicích a dětských pokojích, které neslouží dostatečně svému účelu. U místnosti 1.05 zabírají plochu 3m2, ale vejde se do ní jen skříň s plochou zhruba poloviční. Raději udělejte větší dětský pokoj a opatřete jej vestavnou skříní. U ložnice je šatnou nazvána jen taková větší temná komora, v níž se rozhodně nebude možno strojit, líčit a podobně. Opět radím buďto zrušit, nebo udělat šatnu opravdu hodnotnou.

4. Největší kámen úrazu je přístup do obýváku. V příjemném prostupu stojí nacpaný "kuchyňský kout", ve skutečnosti je to kuchyň (kuchyňský kout je název kuchyně integrované do prostoru jiného účelu, ale slovíčkaření není podstatné), kvůli tomuto prostoru je nutné do obýváku nakráčet bokem. Malou šikanou. Zrušte nosnou stěnu mezi kuchyní a obývákem, posuňte vstup do tohoto velkého prostoru pěkně na osu chodby a pokud chcete mít jídelnu oddělenou od obýváku, vystavte tam nějakou esteticky odlehčenou příčku.

Dispozice tohoto domu je docela zdařile kopírovaným bytem z panelového domu se všemi nedostatky, které jsou v paneláku ekonomicky a konstrukčně opodstatněné, zde nikoli.

Vsadím se, že soudní znalec a zkušený projektant ing. Gorecký, který je autorizovaným garantem ing. Čuby, ten projekt ani neviděl.

Pavel

Pavel19. 9. 2014 10:40:50

Pekne to mete. Navazal bych na Janku C a kdyby to bylo moje bydleni, prohodil bych WC a TM. Okno a denni svetlo na WC je pekna vec, ale chozeni naM a vchod z chodby.

janka

janka19. 9. 2014 9:08:19

Dobrý den, dívala jsem se na váš projekt a všimla jsem si řešení vstupu. Nechcete změnit otevírání dveří u vstupu a wc? Až se tam někdo srazí, bude hodně boulí na čele :-) Za mně bych ještě oddělila zádveří a chodbu příčkou, aby se domem nenesl nepříjemný pach z bot. Tak jenom tohle mi tak razilo do očí, když sem na to jen koukla. Jinak docela fajn projekt - jednoduchý, nepřeplácaný. Možná bych tam ještě někde nacpala spíž.
Mějte se, ať se daří!

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama