Příběh mladé rodiny z obce Všeň od Turnova měl jasný cíl. Postavit dům nejlépe jednoduchého klasického typu se sedlovou střechou tak, aby vhodně zapadl do rázu vesnice a nikterak nevybočoval.
K dispozici bylo určité množství finančních prostředků, takže cena hrála svoji roli, rovněž prostor a samozřejmě čas. Podobně jako řada jiných potenciálních investorů se první krok k vysněnému domu týkal volby materiálu, ze kterého bude postaven. „Nefandíme dřevostavbám a chtěli jsme spíše přírodní materiál. Po nějakém čase stráveném hledáním vhodného materiálu jsme narazili na program Dům jedním tahem, ve kterém jsou domy postaveny z Liaporu, tedy keramického betonu. Zaujala nás především rychlost stavby, možnost převzít dům v různé fázi dokončení a vlastnosti materiálu. Navštívili jsme proto několik vzorových domů v okolí Karlových Varů a také výrobní závod ve Vintířově. To nakonec rozhodlo,“ vysvětluje investor. „Nám se strašně líbilo, že skoro 90 % stavby bude provedeno téměř suchou cestou, protože jednotlivé dílce jsou připraveny již v továrně, kde vyzrávají. Teprve pak se odvezou všechny na stavbu, kde se montují. Také se nám líbilo, že stěny z Liaporu jsou na jednu stranu velmi pevné, odolné a zároveň tenké, takže dům zvenku nevypadá tak veliký, ale uvnitř je prostorný. Chtěli jsme také několik dispozičních změn a velmi pozitivně jsme přijali ochotný přístup ke všem našim požadavkům. Překvapilo nás, jak jednoduše lze tyto změny uskutečnit“.
Jak sami majitelé nového domu vysvětlují, nechtěli dům z klasického betonu, ale Liapor byla zajímavá varianta, protože se jedná o zcela přírodní materiál, respektive lehký granulát vyráběný expandováním přírodního jílu. Proto se svou podstatou Liapor řadí mezi keramické materiály, takže je velmi pevný, stálý, má vynikající izolační, tepelné i zvukové vlastnosti a vyniká malou nasákavostí. Navíc dokáže zabezpečit příjemné vnitřní mikroklima podobně jako domy postavené z klasických pálených cihel. Hrubá stavba z prefabrikovaných dílů však trvá pouhých 5 dní. Dům k dokončení se vším všudy dokonce jen dva měsíce, což je velmi pádný argument v rozhodovacím procesu budoucích investorů. Je-li dům postaven na klíč k nastěhování, uplyne maximálně 6 měsíců.
Z katalogu zhruba 26 typových domů, které nabízí program Dům jedním tahem, si mladá rodina nakonec vybrala typ Apollon s podlahovou plochou 120 m2. Dům byl nakonec dodán ve fázi uzavřené hrubé stavby se základovou deskou, střechou, schodištěm, okny a všemi potřebnými dílci včetně zateplené fasády. Zbytek domu si investor realizoval postupně sám. Vzhledem k umístění pozemku a jeho orientace bylo zapotřebí dům zrcadlově obrátit tak, aby byl obývací pokoj s kuchyní orientovaný na jih. Požadavkem rovněž bylo „americké“ stání pro auto.
„Líbil se nám také výběr materiálů a výrobků, které nebyly vyrobeny z Liaporu, ale byly součástí dodávky. Tak například střecha je z Bramacu, okna Trocal, komín Schiedel apod. Tedy osvědčené a kvalitní výrobky, na kterých se zbytečně nešetřilo.“ Stavba byla velmi pečlivě naplánovaná a všechno šlo pěkně plynule za sebou. Se základovou deskou se začalo v polovině října. Po jejím vyzrátí se postavilo přízemí a pak první patro. Následovala střecha, usazení dveří, oken atd. Hrubá stavba byla hotova se vším všudy za 2 měsíce.
„Od první myšlenky stavby trvalo dva roky, než jsme se mohli nastěhovat“, přiznává majitel nového domu. „Kdybychom si vybrali stavbu na klíč, byla by to maximálně poloviční doba. My jsme však o všech materiálech a postupech hodně přemýšleli a pečlivě jsme si vybírali, včetně například řešení kombinovaného podlahového vytápění se solárními kolektory. Hodně jsme některé věci v průběhu celého procesu měnili, protože jsme chtěli, aby nám všechno vyhovovalo a také dobře sloužilo.“
Bližší představu o tom, jak probíhá stavba Domu jedním tahem, si můžete udělat díky videu ze stavby domu Helena nedaleko Prahy.
Více o domech jedním tahem najdete na www.dumjednimtahem.cz.