Jak jsme vybírali pozemek a následně architekta...

Autor: Petra a Václav (7 příspěvků)
Kategorie: Pozemek
5. 11. 2013
8 komentářů
Jak jsme vybírali pozemek a následně architekta...
Příspěvek stavebníka
Po narození naší dcerky Elišky (duben 2011) jsme již byli nakopnuti k výstavbě domečku. Zatím nezávazně jsme se sem tam podívali po nějakém pozemku.

Srpen 2011: První pozemek, na který jsme narazili, nás zpočátku celkem učaroval. Byl poměrně velký, a měl ideální jižní svah přístupný ze severu s nádherným výhledem na polabskou nížinu a nedaleko Litoměřic (Pohořany). Než jsme však do koupě šli, prověřovali jsme si vlastní možnosti. Od majitele jsme se dozvěděli, že tam nakonec nestavěl, protože se projekt vzhledově nehodil CHKO, a tak si to raději postavil jinde, kde se nemusel CHKO dotazovat. Pak jsme však narazili na další možné problémy, které by nám zkomplikovaly včasné stavební povolení, a tak jsme na koupi postupně zanevřeli.

Únor 2012: Pozemek č. 2: Prackovice nad Labem. Středně velký pozemek za velmi pěkné peníze. Ve vesnici se školkou, zatím zavřenou školou. Dobře dostupná doprava železnicí Praha - Lovosice - Ústí n.L.... Ovšem relativně daleko od Litoměřic, kde máme celou rodinu a známé. Časem i zde náš zájem otupěl. Již jsme si však plánovali, jaký asi dům na tomto pozemku postavíme. Sami jsme si načrtávali možné půdorysy a již jsme začínali konzultovat, zda je možné na tomto pozemku postavit pasivní dům.

Duben 2012: Pozemek č. 3 - Vítěz : Žalhostice u Litoměřic - Náhodou nám známý předal kontak na známé, co prodávají pozemek. A tak jsme nakonec s tím i souhlasili. Je to celkem blízko od našich rodných Litoměřic. Dostupné i pěšky nebo vlakem 1 zastávka. Cena relativně průměrná. Orientace svahu jižní, tak vše hrálo pro. Ještě jsme si však před samotnou koupí pro jistotu vlastnoručně zjistili platnost územního plánu a možnost stavby v ochranném pásmu železnice. Kupní smlouvu jsme si nechali sepsat právníkem a peníze zaslat přes úschovu. Ne, že bychom původním majitelům nevěřili, ale pořádek dělá přátele. Koupě byla uskutečněna na konci července 2012. Ještě než vstoupila kupní smlouva v platnost,  jsme si vybírali projekt, posléze architekta.

Prohlédli jsme snad stovku typových projektů, mezitím i typové projekty domů pasivních, ale vždy tam bylo něco, co nám celkově nevyhovovalo a vždy jsme došli k závěru, že by to byly více než malé úpravy projektu. Ač jsme prapůvodně byli přesvědčeni na stavbu domu "cihlového", tak jsme nakonec došli k tomu, že vlastně bude lepší dřevostavba. A to nejlépe z masivních dřevěných panelů než nějaká fošinková. V té době jsme již byli hodně znalí Centra pasivního domu, a tak jsem si vytipovala nějaké známé architekty. Na začátku jsem však narazila na nesouhlas stavby pasivního domu svémopocí ač třeba jen částečně, to bylo dost velké zklamání. Náhodou jsem však nalezla velmi spřízněnou duši, našeho pana architekta, který nám snad i četl myšlenky přímo z duše, a tak jsme pomalu, ale jistě začali společně tvořit.

Reklama

Tentokrát jsme začali úplně z jiného konce. Sepsala jsem teoretický stavební záměr (text na 3 strany A4 :-) ). A byla jsem zvědavá, jaké koncepce nám náš pan architekt připraví. Konkrétně o projektu a stavebním povolením asi až příště...

Ještě jen chci napsat, co nás vedlo k tomu, abychom šli do projektu skutečně individuálního, a to mnohonásobně dražšího než projektu typového. Pozn. ještě do teď nevíme kolik celkem bude stát, ale postupně jsme již po částech zaplatili témeř 100 tis.

Pro stavbu domu svépomocí asi tento postup není zrovna typický. Zvláště, když řeknu, že chceme stavět svépomocí, právě proto, abychom ušetřili a za projekt hodláme dát třeba 250 tis.?

Reklama

Věříme tomu, že dům, který bude na 100% navržen přesně dle našich požadavků, eliminuje zbytečné náklady na něco, co nepotřebujeme nebo můžeme udělat levněji. Věříme, že když nebudeme šetřit na návrhu, že se nám toto určitě vrátí oproti zbytečným vícenákladům v budoucnu, kdy zjistíme nějaké dodělávky nebo předělávky...

Od samého počátku je dům prakticky navrhován námi dle našich primárních potřeb.

A tak konečně na konci září 2013 máme projekt na stole... uf... již máme děti dvě... a už se začínáme v malém bytě opravdu mačkat.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Petra a Václav
Petra a Václav (7 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Petra a Václav

Petra a Václav11. 11. 2013 19:50:28

Pro Ivu: Mno když to tak čtu.. tak to taky asi levné úpravy nemohly být. Co tedy z původního projektu zbylo? Vnější vzhled? Vzhled pro nás byl až na druhém či dalším místě... Důležitější pro nás byly praktické dispozice z pohledu ergonomie a zároveň energeticky nejméně náročnou variantou s ohledem na pasivní zisky... vzhled měl být netradiční, ovšem nevtíravý a pokud možno přírodní.. a především takový, aby se líbil správě CHKO (což by tuhý boj).. Z tohoto pohledu jsme opravdu typový projekt nenašli žádný vhodný ani k předělávce.. respektive by moc z původního nezbylo :( Mno jo..uvidíme... doufáme... že to ovoce ponese

Iva a Lukáš

Iva a Lukáš11. 11. 2013 6:12:57

Martine, tak to je mi jasné, mě nejde ani o pasivní dům, šlo mi jen o to říci, že navržený projekt se sice teď může zdát být ideálním řešením, ale možná v průběhu stavby zjistí, že to chtějí změnit...my jsme vybrali typový projekt, ale pozor! s projektantem jsme upravili dispozice, přidali částečné podsklepení, změnili materiály atd...i přesto, že jsem si myslela, že takhle to bude dokonalé, nevyhnem se v průběhu stavby změnám: tady okno menší přidat navíc (co když jednou bude palivové dříví drahé? a přítel mi rozhodně řekl, že se nebude s uhlím tahat venku, to ať to pěkně pak můžou nasypat rovnou dovnitř.. vstupní dveře, které mají určitou šířku, chceme ještě zvětšit, protože jsme byli nedávno na jedné návštěvě, kde se nám moc líbili dveře s tím křídlem (jinak před tím jsme si říkali, že budou stačit ,,normální" atd...to jsem chtěla tím říci..toť vše :) takže jak říkám, přeji hodně štěstí stavebníkům a málo změn :)

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber10. 11. 2013 21:04:58

Katalogový projekt nikdy nemůže být projektem pasivní stavby zkrátka proto, že stavba takto energeticky důkladně řešená pracuje zejména s proporcemi (poměrem vytápěného objemu a ochlazované obálky domu), s mírou pasivních zisků (slunce svítící do interiéru nebo dobře řešené umístění spotřebičů) a mírou tepelných ztrát, orientací vůči světovým stranám, ochraně před větrem a mnoho dalších vlivů, které klíčově souvisejí s konkrétním místem natolik, že nelze vytvořit typové řešení. Stejný projekt, který je v chráněné řadové zástavbě jižní Moravy s odřenýma ušima pasivní, při stejné výzbroji a se stejnými skladbami či okny na Sněžce rozhodně pasivní být nemůže :)

Iva a Lukáš

Iva a Lukáš10. 11. 2013 20:31:36

Tak to mi je jasné :) v projektu jsme samozřejmě nezachovali typové materiály a skladby konstrukcí, ale použili ,,svoje" vyhlídlé a projektant třeba jen upravil projekt např... krovy, protože jsme použili nadkrokevní izolaci 022 PIR atd atd, samé drahé, ale za to kvalitní a tak věříme, že tyto inovace budoucnosti nám zkvalitní a zpříjemní bydlení a hlavně ve výsledku nám ušetří :)

Petra a Václav

Petra a Václav10. 11. 2013 20:11:14

Pro Ivu: mno ono nejde jen o dispozici místností.. a vnější vzhled domu.. ono šlo v podstatě i o to.. že celková koncepce hrubé stavby a to hlavně materiálová skladba stěn a vodorovných konstrukcí a následné kombinace opravdu v žádném typovém projektu nebyly... takže je to opravdu a doslova od samotných základů zcela "jiný" projekt...

Petra a Václav

Petra a Václav10. 11. 2013 20:07:00

Děkujeme.. za pěkný komentář... asi většina svépomocných stavebníků o ničem takovém neuvažuje... protože je to opravdu dost nákladné :(.. Nicméně.. takto vymyšlený projekt opravdu žádná typovka není.. Je to opravdu šito na míru přímo nám.. a v podstatě to bude prvnotní unikát svého druhu... bude to doslova pilotní projekt... snad i díky tomu dostame i nějaké slevy od základních dodavatelů.. a už i na našem stavebním úřadě se na náš dům těší.. že nic takového ještě nekolaudovali :).. O projektu samotném však v dalším článku... až bude souhlas se stavbou náš ;)

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber6. 11. 2013 20:58:05

Děkuji stavebníkům za podnětný příběh.

Hřeje mne u srdce, když slyším, že kvalitně odvedený projekt, byť sám o sobě poměrně drahý, může stavebníkům v budoucnu ušetřit násobně více, nehledě na podstatnou skutečnost, že žádná typovka, ač mnohé jistě "docela" dobré, nemůže být nikdy šita absolutně přesně na míru nikomu. V případě využití služeb architektů sice také nemáte ABSOLUTNÍ jistotu dokonale odvedené práce na projektu, chyby později mohou také vyplynout na povrch, ale rozhodně se k optimálnímu řešení většina architektů opravdu blíží.

Iva a Lukáš

Iva a Lukáš5. 11. 2013 13:46:30

Ahoj, zdá se mi to tedy opravdu dost, za projekt dle ,,svých představ" , ale co, snad jste spokojeni :) my jsme si domeček poupravili dle našich představ z typového projektu, ale v průběhu stavby se přichází na ,,inovace" - které se aplikují přímo na stavbě :-) (a to jsem si myslela, že máme domeček supr dokonale navržen :-D), takže plány, co máme schválené úřadem, jsou nyní jiné, než skutešný stav na stavbě... tak hodně štěstí, Iva

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama