- Celoplošným lepidlem (maltou) – kdy se speciálním válcem nanáší cca 3 mm tenká vrstva lepidla, která celoplošně zakrývá ložnou spáru zdiva. Po uložení cihly dojde ke stlačení pojiva a konečná tloušťka spáry je 1 mm. Tímto způsobem zdění dosahujeme nejlepších parametrů zdiva.
- Polyuretanovou pěnou – pěna se nanáší pomocí aplikační pistole v pruzích. Na ložnou spáru se nanáší jeden pruh pěny (do šířky zdiva 140 mm) nebo dva pruhy pěny (od šířky 140 do 500 mm). Pruhy se nanáší cca 5 cm od venkovního a vnitřního okraje cihly. Zdicí polyuretanová pěna je bezcementové lepidlo a proto nedochází k přenosu vlhkosti z pojiva do cihel, což umožňuje zdění při nízkých teplotách (až do -10°C). Výhodou tohoto způsobu zdění je minimální čas na přípravu pojiva a na stavbě nepotřebujeme vodu a elektrickou energii.
Pro zdění stěn experimentálního objektu jsme vybrali celoplošné lepidlo, neboť jsme stavbu prováděli v letních měsících a při tomto způsobu zdění dosahuje zdivo nejlepších parametrů (tepelně technických a statických). Při zdění se též prodlužuje korekční čas pro uložení cihly. To je důležité pro správné uložení cihly ve zdivu, pro případné úpravy správné polohy cihly.
Reklama
Obr. Nanášení celoplošného lepidla na cihly vyplněné polystyrenem
Obr. Zdění na pěnu
Reklama
Vzorový cihlový pasivní dům v Českých Budějovicích, více na www.heluz.cz