Radon - měření

Autor: Magda a Vláďa (3 příspěvky)
Kategorie: Projekt domu
22. 5. 2013
3 komentáře
Radon - měření
Příspěvek stavebníka
Pokud jste lidi jako my a chystáte se dům stavět poprvé a doposud netušíte, co to radon a radonové měření je... pečlivě čtěte na internetu a na stránkách firem, co radonové měření nabízejí. Užitečné informace se dočtete i zde na webu, článek: Izolace spodní stavby proti vodě a radonu.

Firmu jsme vybírali na doporučení naší projektantky a určitě bychom jí doporučili i vám, pokud budete mít zájem o kontakt, tak napište :-) měli odpovídající cenu, byli ochotní a za 5 pracovních dní zvládli jak měření, tak poslat výsledky.

13.5. 2013 v pondělí 2013 jsme ve smluvený čas čekali u našeho pozemku. Technik dorazil dokonce s předstihem a mohli jsme začít. No a jak se měření radonu provádí? Napřed je třeba říci, že různé firmy na to mají různé postupy, měří to různými přístroji a trvá to pokaždé jinak dlouho. U nás to vypadalo asi takhle:

  • technik stojí na pozemku a ptá se, kde bude přibližně dům stát
  • postupně zatloukává asi na 15 místech (to je rozsah měření) kovovou trubku do země, ze které vysává vzduch do pístku
  • nasátý vzduch vypouští do připravených baněk - tam jsou různé chemikálie, které reagují s radonem
  • nakonec odebírá asi z 1,5 m hloubky vzorek zeminy
  • asi po 30 minutách je samotné měření u konce
  • sepisujeme smlouvu, platíme (ptal se nás na typ topení - jestli budeme mít podlahové, jestli budeme mít sklep)
  • technik odjíždí s našimi vzorky
  • výsledky mají dorazit do 14 dnů
Reklama

Jak jsme řekli, některé firmy prý mají různé postupy. Firma, kterou jsme si vybrali my, to dělá takhle " po staru" vzorky se odeberou a odvezou do laboratoře, kde se posléze vyhodnotí z těch baněk. Jde to také provést přístrojem na místě, ale prý to trvá dlouho a je to hodně náchylné na počasí - s tím ale zkušenost nemáme.

Na to, že nám technik oznámil - výsledky do 14 dnů, dorazily už v pátek 17.5. tedy 4 dny po měření.

Dopis obsahoval:

Reklama
  • dva protokoly o měření radonového indexu (jeden pro nás, jeden pro SÚ)
  • navrhované řešení preventivní ochrany RD před vlhkostí, vodou a radonem
  • předběžně spočítané náklady hydroizolace na naší rozlohu (při 122 m2 nám to spočítali na 20 486 Kč, typ izolace mPVC Geoplan/Stavofol F tl. 1.0 mm, geotextilie syntetická 300g/m2 to je ta levnější varianta, dražší varianta byla za 24 146 Kč, typ izolace mPVC Alkor, Fatra, Sika tl. 1,0 mm, geotextilie syntetická 300g/m2) Uvedené ceny bez DPH.
  • vzorek doporučené hydroizolace Stavofol

  Výsledek našeho měření: Radonový index: Nízký Propustnost zeminy a hornin: Střední

Z posudku dále přenesenými slovy vyplývá, že výsledky měření nevyžadují speciální opatření proti radonu a dostatečnou ochranu nám umožní standardní hydroizolace.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Magda a Vláďa (3 příspěvky)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

Naďa a Honza31. 10. 2013 9:38:47

dobrý den, pane architekte ,dávám Vám naprostý souhlas ,k tomu co píšete , ale toto nám bylo doporučeno ,že je zbytečné ho dělat ,když se to napíše rovnou do projektu,že je potřeba udělat izol. vrstvu,asi né třeba takto jednoduchou větou . Asi stavební úřad u nás toto akceptuje. Nevím ,ale každopádně naši přátelé to tam zavedli a chystají se ke stavbě.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber31. 10. 2013 8:46:42

Dobrý den, Nadin komentář je logický, ale není pravdivý, protože stavební úřad má povinnost ze zákona po Vás radonové měření vyžadovat. Samozřejmě se může stát, že "úřednici utáhnete na vařené nudli" a ona nebude leccos v projektu potřebovat, ale má smysl si zadělávat na problém? Řízení se dá ještě poměrně dlouhou dobu otevřít například kvůli udání a pak není hrozba pokuty jen na její straně, ale také na vaší. Ona se mimochodem ke kolaudaci přikládá ještě zpráva ověřující, že radonový index vlivem výstavby nestoupl a radon se v budově nezadržuje, takže návštěvě specialisty se nevyhnete.

Nehledě na ekonomický aspekt... radonové měření na běžný domek je otázkou zhruba patnácti stovek a tato cena se v případě použití radonu neodolných izolací snadno mnohonásobně ušetří v podlahách i krovech.

Já osobně jsem smutný z toho, že ač existují volně dostupné radonové mapy a mnohde již existující sondy u sousedních parcel, není možné například doložit jen fakt, že celá široká lokalita má pouze nízké riziko. Mělo by to své opodstatnění. Nicméně řídit se musíme literou zákona, ne našimi představami o správném a nesprávném.

Nechci a nebudu zde protěžovat žádnou firmu,ale doporučuji se podívat na tento odkaz http://www.iradontest.cz/otazky-a-odpovedi.html na němž je pěkně shrnuto mnoho mýtů a falešných nadějí stavebníků.

Naďa a Honza30. 10. 2013 21:11:39

dobrý večer, měření radonu není potřeba, protože se to dá zahrnout do projektu jednou větou ,že je potřeba udělat vrstva izolační a tím není potřeba radonové měřeení :)

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama