Pro kompost a kompostování vybíráme zásadně místo dobře přístupné a chráněné před sluncem a deštěm. Pro kompostování volíme pouze rostlinné odpady nezatížené škodlivými látkami.
Můžeme použít i užitkový hnůj hospodářských zvířat. Velké kusy je zapotřebí před vložením do kompostéru zmenšit na 5 – 10 cm. Zlepšení přívodu vzduch do kompostu zajistí podložní vrstva z hrubých materiálů, řezanka ze slámy pomůže nasát vyplavované živiny.
Nejlépe zajistíme rozklad kompostu tak, že jej budeme pravidelně promíchávat. Rovnoměrně zastoupeny by v kompostu měly být hrubé a jemné části, vlhký a suchý materiál a také zelené a dřevnaté části. Rozklad hmoty na kompost mohou výrazně zlepšit takzvané startovací prostředky, ale nevyhnutelné nejsou.
Jakmile budete přehazovat kompost, je zapotřebí, aby se části původně ležící při okraji dostaly do středu, kde proces rozkladu probíhá rychleji. Přehazováním docílíte také lepšího provzdušnění kompostu.
Probíhá-li kompostování optimálně, je možné poprvé použít čerstvý kompost již po šesti týdnech. Patřičné zralosti však kompost nabývá obvykle až po půl roce. Hodláte-li do kompostu dávat chlévský hnůj, nesmí se již přidávat vápno, neboť by se uvolňoval čpavek.
Kompostováním je možné zužitkovat až 30% domácího odpadu. Kompostovat můžete kávové i čajové zbytky, mléčné produkty, slupky z ovoce a zeleniny, nebo i skořápky ořechů, nekompostujte však exotické ovoce a pecky.
V malém množství můžete do kompostu vložit i hnědou papírovou lepenku, papírové ručníky anebo novinový papír. Přidat můžete vaječné skořápky, trus drobných domácích zvířat, listí, pokud není napadené hnilobou a například také květiny z vázy anebo travní drny nařezané na menší kusy. V kompostu mohou být i piliny, dřevěné třísky a dřevitá vlna, vše opět v malém množství.
Z výše uvedeného je tedy patrné, že můžete výrazně ušetřit i prostor v popelnicích pro váš běžný odpad, který lze dále ještě třídit na nápojové kartony, plast a sklo a papír. Do kompostérů nepatří totiž papír z časopisů.
Kompostéry, kompostovací sila i ecokompostéry jsou dodávány v rozloženém stavu, jejich konstrukce je velmi snadná. Vyrábějí se v tmavých barvách, aby jejich povrch přilákal více slunečních paprsků a tím celkově urychlil proces kompostování.
Otevřená kompostovací sila jsou vhodná zejména pro kompostování v delších cyklech: půl roku, rok, a více. Kompostéry uzavřené, s víkem, mohou zajistit kompost 1x – 3x ročně.
Kompostování je vlastně tlení nikoli hnití, takže se jedná o rozklad organických odpadů působením živých organismů, proto jsou kompostéry ze spodní strany otevřené, aby se do hmoty mohly dostávat nejrůznější mikroorganismy a také červi a žížaly.
Nově vyvinuté kompostéry mají víka na panty a dostatečné množství otvorů pro zajištění provzdušňování.
A jak poznáte, že je kompost dostatečně zralý? Je drobivý, téměř hnědý a voní po lesní půdě a má homogenní strukturu. Pokud kompost nepříjemně zapáchá po vejcích, znamená to, že v něm převládá materiál s nadměrným obsahem uhlíku a ten můžete vyrovnat přidáním posekané trávy anebo listí.
Máte-li naopak pocit, že kompost signalizuje spíše zápach po amoniaku, přidejte do něj kůru, dřevěné kousky anebo piliny, tím vyrovnáte vysoký obsah dusíku v kompostu.
Lanitplast ECOmpostér je novinkou na našem trhu. Jedná se o unikátní patentovaný kompostér, který vzhledem ke svému tvaru koule umožňuje snadné promíchávání obsahu díky otáčení koule.
Jeho průměr je 80 cm, manipulace s ním je velmi snadná a dá se zabezpečit ve stálé poloze díky speciální základně s kuličkovými ložisky. Pro vkládání různě velkého bioodpadu je v horní části opatřen dvěma různě velikými otvory.
Jakmile je uvnitř kompostéru dokončen proces kompostování, jednoduše kompostér odkoulíte na místo určení a poté vyndáte zralý kompost přímo na potřebné místo. Jeho objem je 268 litrů a vyráběn je z recyklovaných plastů. Doba jeho složení je asi hodina. Je dodáván v rozloženém stavu. Představuje další z možností ekologického hospodaření na vaší zahradě.
Článek "Kompostování a kompostéry" vznikl na základě přání čtenářky Marcely, která požádala naši redaktorku Zuzku, aby o kompostování napsala. Pokud chcete i Vy dát Zuzce TIP na téma článku, které Vás zajímá, vyplňte formulář na této stránce.
Zuzana Bohdalová Foto: landera.com.au, omlet.co.uk, keter.com, thegardensquad.com, image.usedvictoria.com, bubblews.com.