Projektová dokumentace

Autor: Petr a Petra (5 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
3. 9. 2013
13 komentářů
Projektová dokumentace
Příspěvek stavebníka
Rok se s rokem sešel a ten další s dalším a už nás nebavilo dívat se, jak všichni okolo staví.

Od budoucího souseda (ještě o něm určitě v našich příspěvcích uslyšíte) jsme dostali kontakt na projektanta, který dělal dokumentaci jim.

Nespěchali jsme, takže se z původního jednoduchého obdélníkového půdorysu stal hybrid, který kopíruje atypický tvar pozemku. Dnes bych si za to nafackoval, ale vypadá to hezky :-).

Po pár měsících došlo k předání finální dokumentace a mohlo začít papírování.

Reklama

Náklady

Název položkyCena
Projektová dokumentace
30 000 Kč
Celkem30 000 Kč

Přílohy

Dokumentace
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Petr a Petra
Petr a Petra (5 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

Pepa a Niki3. 12. 2013 10:40:12

moc vám oběma děkuji, přeci jen technické vzdělání mě minulo a tak to doháním teorií, jak to jde. Jde o to, že ne že bych chtěl být jakýsi samozvaný "odborník", ale spíš být připravený, aby mě někdo zbytečně nevzal na hůl a nebo jsem se stavbou nedopadl stejně jako někteří zdejší přispěvatelé, kdy jim tam různí neumětelové vytvořili pěknou paseku. Některé věci člověk bude muset svěřit lidem z oboru, ale chci mít možnost je alespoň trochu kontrolovat, nebo prostě alespoň vědět o čem je řeč. Takže ještě jednou díky.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber3. 12. 2013 9:02:47

Skvěle napsáno Majkíí,

ještě doplním, že existuje ještě grafitový polystyren, leckdo jej značí slovy NEO nebo PLUS a podobně. Je o pěkných pár procent lepším izolantem a o pěkných pár procent dražším izolantem. Do speciálních skladem jej navrhuji docela rád, ale je třeba jej důkladně chránit před UV zářením, je extrémně citlivý. Do standardní výstavby o něm uvažujte až tehdy, kdy buď bojujete s prostorem a chcete izolaci pokud možno co nejužší, nebo pokud řešíte izolace nad 20cm tloušťky, pak je rozdíl v kvalitě dostatečný. Oproti standardním polystyrenům s lambdou 0,04 a přinejlepším 0,037 mají tyhle šedé polystyreny lambdu 0,034 a dokonce 0,032.

Extrudovaný polystyren XPS nemá kdovíjak lepší lambdu než klasický expandovaný polystyren EPS (dřívě pěněný polystyren PPS), jeho nedoceniteklná výhoda spočívá v nenasákavosti a velké pevnosti. Dávat jej na místa, kde jej není třeba, je drahá zbytečnost, ale v těch několika kritických místech je nezaměnitelný. Takzvaný perimetr je snaha z expandovaného polystyrenu "uzavřením povrchu" udělat nenasákavou kopii XPS a na takových těch neproblémových detailech to funguje, ale do choulostivých míst jej nedávejte, úspora za rizika problémů nestojí.

Aby Vaše obzory byly ještě širší, máte možnost volit i z desek PUR (polyuretan) nebo PIR (poly-izo-kyan-urát) a tam se dostáváte až na lambdu 0,022, což ale využijete opravdu až v segmentu pasivní výstavby a to bych doporučoval oslovit odborníka a nedělal si tyhle rozvahy na koleně.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka3. 12. 2013 5:54:02

Dobrý den.

Určitě nejste sám. Já jsem v tom měl také nepořádek. Nakonec jsem to pochytil asi takto:

Číslo 50,70,100,150,200 udává pevnost v tlaku (50 je málo, 70 je na fasádu, 100 je na běžné podlahy, 150 a více na vysoce zatížené podlahy). Na RD se dá vystačit se 70 a 100.

Písmena Z - základní, S - stabilizovaný, F - fasádní, znamenají, jak polystyren mění svůj tvar a objem od výroby. Základní se může deformovat do xx procent, stabilizovaný je lepší a vydrží vyšší teploty a fasádní již svůj tvar nemění. Použití: Z - podlahy, S - střechy+podlahy, F - zateplení zdí. Někde jsem četl, že za předpokladu steného čísla, lze zaměnit Z za S a S za F, ale nikdy ne obráceně.

Aby toho nebylo málo, tak ještě existuje extrudovaný polystyrén - XPS. Ten je asi nejlepší. Použití na špalety oken, velmi těžké zatížení podlahy. O něco horší je perimeter - použití na sokl domu. Může přijít do kontaktu se zeminou.

Cenově je to od Z,S,F,Perimeter,XPS.

Určitě to není úplně správně, ale snad trochu se to realitě blíží :-)

Pepa a Niki2. 12. 2013 20:27:13

Dobrý večer všem. Hlásím se tu jako úplný nováček mezi vámi. asi to bude znít blbě, ale i přesto, že již nějaký ten pátek brouzdám po netu, po tzb a jinde, tak mi unikají některé technické termíny. V tuto chvíli mluvím o termínu který používáte v diskusi pod článkem a sice 100Z nebo 100S (popřípadě 150S, 200Z nebo 200S). Pokud by se našla nějaká dobrá duše která by mi to osvětlila, byl bych velice vděčný. děkuji, hezký večer.

Ice Ice1. 12. 2013 11:32:41

Zdravím, plánujeme stavět dům cca 30 km od Brna nyní jsme ve fázi hledání projektanta. Váš projekt vypadá velmi dobře. Pročetl jsem si komentáře ostatních stavebníků a i velmi pozitivní ohlas na podobu projektu o pana Vebera. Mohl bych Vás poprosit napsání osobní zkušenosti s projektantem, jak probíhal samotný návrh, splnil projektant vaše očekávání, museli jste následně něco změnit, jaká byla komunikace, jak dlouho vytvoření projektu trvalo, plnil projektant dohodnuté termíny, je projekt dle vašich požadavků nebo projektant požadavky nezapracoval dobře, atd.?
Děkuji za vaše odpověď.

Pokud by to bylo možné a mohl bych s vámi probrat telefonicky, tak mi prosím zašlete,tak mi prosím zašlete vaše tel. číslo na mail ice.x@seznam.cz zatelefonoval bych vám a probrali bychom telefonicky.
Ještě jednou velmi děkuji

Petr a Petra

Petr a Petra13. 9. 2013 16:22:52

Zdravím všechny komentující ;-)
Děkuji za Vaše příspěvky a pokusím se ve zkratce odpovědět.

to: Ing. arch. Veber - Děkujeme za pozitivní komentář. Vaše příspěvky sleduji již delší dobu a musím říct, že podle toho co čtu jste člověkem na pravém místě. Projektant byl opravu ze staré školy. Nebyl sice tak dynamický, jak bych si představoval, ale celkový výsledek je v porovnání s cenou pro nás naprosto dostačující. Příčky už jsou hotové, k drobným změnám opravdu došlo, takže Váš názor se opět potvrdil ;-).

to: Michal Čermák - podlaha nakonec 15 cm a systémová deska na podlahovku styrotrade. Nad vazníky 16 cm vaty, mezi krokve 14 do podhledu 10. Celkem tedy Majkím zmiňovaných 40 cm ;-)

to: Petr Tichý - Výpočtům s procenty a délkou trámů jsem moc neporozumněl :-) ale nakonec jsme stejně volili vazníkovou konstrukci. Co se týče koupelny u ložnice, pak musím trvat na tom, že je to jedna z věcí, která má své opodstatnění. Připadne mi ideální mít možnost zavřít se v ložnici a nechat tak sobě i návštěvě, do budoucna dětem a jejich návštěvám soukromí ve zbytku domu. Nemluvě pak ráno, kdy může člověk mezi ostatní přijít kultivovaně upraven. :-) Navíc se z okna stalo francouzské okno, takže je možné např. po práci na zahradě využít tuto koupelnu bez nutnosti chodit přes jakoukoliv další část domu. Umístění záchodu - pokud by bylo blíže pokojům, bylo by dále od obytné části - holt nevýhoda bungalovů. Odskočení o půl metra efektně oddělí obytnou část o "spací", navíc ty dva schodečky udělají v interiéru hodně. Není to už přeci jen klasická placka v jedné rovině. Máte pravdu v tom, že by technická místnost mohla být větší. My jsme však toto místo obětovali na úkor vestavěných skříní. Ve většině projektů postrádám právě dostatek úložných prostor. K uskladnění sezóních věcí poslouží prostor, který vznikl na dvěma zadním pokoji, kde jsou díky sklonu střechy v nejvyšším bodě necelé dva metry. Celkem přes 30m2. Rozhodně Vašeho komentáře neberu nijak špatně, naopak. Od toho diskuze jsou, aby každý stavebník mohl prezentovat své úmysly, myšlenky a priority.

Hezký večer všem....

Petr Tichý6. 9. 2013 8:58:29

Když už se bavíme o izolaci - věnce V1 - to jsou tepelné mosty jako blázen (aji Pr1, ale ten by se obalil ještě další vrstvou izolace).

Ještě pár postřehů:
- obecně hodně projektantů nedokáže při práci domýšlet, jak stavebníkovi ušetřit, např. krokve bych udělal 10m (na pile se obecně řeže o 2% více, než jsou udávané délky), takže bych koupil 10m (resp. 9m) trámy a naházel je tam. Vím, že někomu se to může zdát náročné (doprava, nejspíše jeřáb), ale je to šup šup a je to. Navíc bez spojů lze šetřit materiál a práci lidí. Ale to je každého věc, co je pro něj lepčí.
- nevím, jak často budou středové sloupky krovu, ale uvážil bych udělat hrubší vaznici (né 120 mm) a sloupky s páskama méně často. Na tu 120 si myslím, že budou jeden za druhým (opět obrovská pracnost to vyrobit)
- zvážil bych, zda je nutná koupelna z ložnice? V rámci ušetření peněz za druhou koupelnu, větší množství úklidu, bych radši do ložnice udělal šatnu. To ženy ocení s postupem času více:-)
- líbilo by se mě, kdybych nemusel z dětského pokoje do koupelny chodit skoro až ke vchodu
- rozvážili jste si dobře, že chcete mít barák odskočený o půl metra?
- obecně mě připadá, že lidi nemyslí (např. v rámci technické místnosti) na uskladnění nářadí - myslím vrtačku a tak (prostě elektrika). Barák sebou přináší tuto výbavu.
- komín od plynového kotle? A zamýšleli jste se nad jeho výškou?
- nevím přesně, jak vypadá pozemek, ale tvarovat barák podle pozemku...To by se mělo v rámci okolní zástavby (i když stavebník často nevyužívá pozemek, tak jak by bylo ideální), ale pak celá zástavba vypadá, jakoby se tam baráky rozházely. Z tohoto pohledu nejsou ÚP často moc bohužel řešeny.
- zajímal by mě detail základu a následného napojení příček, včetně hydro a tep. izolace - to bude taková lahůdka:-)


Neberte ten můj výplod jako nějaké rýpání, máte to hezký (i když na mě šíleně komlikovaný)

Řekl jste to pěkně a výstižně:-) "Dnes bych si za to nafackoval, ale vypadá to hezky :-)"

Hodně zdaru, ať se daří.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber6. 9. 2013 6:19:51

Když už se bavíme o izolaci, v první řadě bych nepřidával jen tak namátkově, ale podle jasného pokynu odborníka, energetického auditora. Je celkem k ničemu mít skvěle zateplenou střechu, když nám teplo uniká slabými stěnami nebo okny. Osobně navrhuji domy na pomezí A/B, a u těch vychází přibližně 18cm šedého polystyrenu do fasády, 15cm do podlahy (před úvahou vložit tam 100Z rozhodně varuji, jeho stlačitelnost na tu tloušťku je poměrně vysoká a rády díky tomu křupají desky, bezchybné byť dražší je použití 150S, 200Z nebo 200S), do krovů pak vychází vhodné množství izolace okolo 40cm. Pak mají všechny konstrukce přibližně stejnou tepelnou ztrátu a nevzniká jednosměrný tepelný tok.

Michal a Markéta

Michal a Markéta5. 9. 2013 22:31:45

Do stropu bych také přidal, dnes už se považuje 28cm za minimum

Michal a Markéta

Michal a Markéta5. 9. 2013 22:28:36

Na izolaci podlahy určitě neštřit, to už se nedá dodělat. Já dával pod anhydrit celkem 16mm na dvě vrstvy 80mm polyš 100Z, ten je dostačující, 100S je samozřejmě lepší (pevnostně). Hodně zdaru, projekt paráda

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka5. 9. 2013 10:58:07

Také bych dal do podlahy třeba dvojnásobek izolace. Obzvlášť, jestli budete mít podlahové topení.

Do stropu bych doporučil 35 až 40 cm vaty.

Jinak je projekt moc pěkný. Dobře kótovaný. Bude se podle něho dobře stavět. Tvar atypický ... super ... jen to bude těžší na realizaci :-)

BTW: vyplatí se systémové desky EPS200S (např. STYROTRADE) pro podlahovku nebo je lepší dát EPS100Z 12 cm a potom třeba pár 4 cm EPS100S?

Michal Čermák5. 9. 2013 10:01:21

Určitě by jsem zvolil více izolace do podlahy a možná i stropu.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber4. 9. 2013 18:42:46

Gratuluji, protože za tyhle peníze je takhle propracovaný a kultivovaný projekt skutečně výhra. Projektant je zřejmě ze staré školy a má to v ruce, tipnul bych si... Drtivá většina lidí staví podle něčeho, co nesahá téhle práci ani po kotníky, byť to třeba tak trochu podobně vypadá a pro laika to může být i zaměnitelné. Jediné, na co bych upozornil, je možnost malinko doladit některé pozice příček (zejména chodba, zádveří apod.) aby po doplnění nábytkem vypadaly o něco lépe.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama