Jakmile v zimě dešťová voda zmrzne, musí mít v podkladu dostatek místa na rozpínání. Jinak by totiž tlačila směrem vzhůru na dlažbu a zvedala ji.
Provedení mrazuvzdorného podkladu: zeminu před garáží je třeba vyhrabat a vykopat až do hloubky 35 cm, podloží, tedy srovnaná spodní část zeminy by se měla udusat vibrační deskou. Na spodek se pak rozprostře vrstva štěrku nejlépe o síle 15 cm a zrnitosti 24-32 mm.
Dodrží-li se tato velikost štěrku, voda má dostatek místa, může se roztáhnout mezi kameny, jakmile zmrzne. Ve štěrku není přimíchaný písek, který by vyplnil mezery mezi kamínky. Na štěrk uložte vrstvu z minerálního betonu o síle 9 cm.
Směs vytvořte z písku a kamínků o velikosti klidně i 4,5 cm. Pokud by nebylo provedeno štěrkové lože a celou spodní část by tvořil pouze minerální beton, hrozilo by při mrazu nadzvedávání dlažby, protože mezi pískem a štěrkem by nebylo dost místa na roztažení mrznoucí vody.
Na štěrk se poté rozprostře vyrovnávací vrstva z písku o síle 4 cm, do té se pak usadí betonové dlaždice.
Drobné nerovnosti se dají srovnat gumovou palicí, po položení pěti dlaždic kontrolujte, zda pokládáte dlažbu v rovině.
Kdo pečlivě počítal, ví, že celá skladba plochy má nyní 36 cm, ačkoli samotný výkop má hloubku pouhých 35 cm (ještě jednou- mrazuvzdorná vrstva 15 cm, nosná vrstva 9 cm, vyrovnávací vrstva 4 cm a dlažba 8 cm).
Dlaždice tedy budou vyčnívat 1 cm nad horní hranu garážového vjezdu. A zde se nabízí další využití vibrační desky s pryžovým nástavcem. Jakmile je vše položeno, povrch se přejíždí vibrační deskou křížem krážem, čímž dojde k poklesu dlaždic o další centimetr.
Máte-li hotové položení a zhutnění dlaždic, do spár rozmeťte hlínu smíchanou s rašelinou, pískem a travním semenem. Hnojivo na podporu růstu můžete vmíchat organické hnojivo již do písku ve vyrovnávací vrstvě.
Jako zatravňovací nájezd ke garáži můžete využít drenážní spáry, travní spáry, prosakující zatravňovací dlaždice a mnoho dalších typů, a to v různých barvách.
Z konkrétních typů uveďme například dlaždice Vergraston od firmy Klostermann nebo klasické běžně dostupné zatravňovací dlaždice 60 x 40 cm - přírodní ve všech větších kutilsko-zahradnických centrech.
Nebo lehkou a přesto silnou a pevnou zatravňovací dlažbu z plastu o síle 4 nebo 6 cm. Díky této lehké plastové dlažbě ušetříte na nákladech za dopravu i vlastní energii a námahu při samotné pokládce. Jedná se o dlažbu Lite, která má nosnost vhodnou právě pro zatížení osobními vozidly a je to cenově velmi výhodný výrobek.
Vyráběna je pouze v šedé barvě, tloušťce 4 cm a plát o rozměru 60 x 40 x 4 cm, hmotnost 4,8 kg. Splňuje odpovídající ČSN a je vhodná k zpevňování příjezdových ploch, odstavných ploch, ale i na parkoviště, cesty v zahradě případně do dvorů.
Článek "Zatravňovací dlažba jako příjezdová plocha ke garáži" vznikl na základě přání čtenářky Marcely Ovčačikové, která požádala naši redaktorku Zuzku, aby o tomto tématu napsala. Pokud chcete i Vy dát Zuzce TIP na téma článku, které Vás zajímá, vyplňte formulář na této stránce.
Zuzana Bohdalová Foto: 4.bp.blogspot.com,b luegreenbldg.org, grassypavers.com, cepolina.com, truegridpaver.com, terrafirmenterprises.com, charlesandhudson.com, creativepavingsolns.com.